Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Szlakiem pamięci

Podziel się
Oceń

Twarze pełne zachwytu i zdziwienia. Pracujące na najwyższych obrotach aparaty fotograficzne. Taki obrazek można było w gorący czwartkowy dzień zobaczyć w kilku miejscach powiatu gorlickiego. To przedstawiciele 8 województw z podziwem zwiedzali  cmentarze wojenne z I wojny światowej w Staszkówce, Łużnej, Gorlicach i Małastowie oraz Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach.

 

 

Rekonesans, w którym uczestniczył także starosta Mirosław Wędrychowicz, związany był z powstającym Szlakiem Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich. Kilkudziesięcioosobowa grupa odwiedziła ponadto cmentarze wojenne w powiecie tarnowskim oraz na terenie Podkarpacia.

- Chodzi nam o wykreowanie nowego produktu turystycznego o znaczeniu ogólnopolskim, ponadregionalnym i międzynarodowym oraz wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I wojny światowej na ziemiach polskich - mówi starosta Mirosław Wędrychowicz.

Szlak ma sprzyjać promocji powiatu i Polski na świecie poprzez przyciąganie turystów np. z krajów uczestniczących w I wojnie światowej. Będzie także prowadził do rozwoju infrastruktury turystycznej. Partnerzy projektu zobowiązali się do wspólnej promocji szlaku, publikacji tematycznych, pamiątek oraz udziału w targach. Powiat gorlicki ma niepowtarzalne cmentarze, co zauważyli nasi goście – mówi starosta. Niesamowite wrażenie zrobiły na nich pylony w Staszkówce czy też ogrom cmentarza w Łużnej na Pustkach. Musimy te nasze wyjątkowe skarby pokazywać jak najszerzej. Stąd też teraz przystąpiliśmy do projektu związanego ze zwiększeniem dostępności do cmentarzy, podniesieniem ich atrakcyjności turystycznej  oraz rozbudową infrastruktury rekreacyjnej wokół Szlaku Cmentarzy – dodaje starosta.
Po cmentarzach oprowadzał oraz o ich historii i toczonych tam przed 100. laty walkach opowiadał członek panelu ekspertów Szlaku Roman Frodyma - chodząca encyklopedia wiedzy o cmentarzach z I wojny światowej.
Cały projekt utworzenia Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich rozpoczął się we wrześniu 2009 roku od podpisania listu intencyjnego przez samorządy województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko – mazurskiego. Porozumienie określa najważniejsze cele projektu. Oprócz atrakcyjnego produktu turystycznego chodzi także. o przywrócenie pamięci o Polakach, poległych w armiach zaborczych w latach 1914 – 1918 oraz  wprowadzenie nowego i atrakcyjnego elementu edukacji historyczno-patriotycznej, a także integracja Europy i propagowanie pojednania narodów. 
Oczywiście przyczynkiem do realizacji projektu jest zbliżająca się w 2014 roku setna rocznica wybuchu I wojny światowej, która pochłonęła10 milionów istnień ludzkich. Austro-Węgry, Niemcy i Rosja wcieliły do swoich wojsk ok. 3,5 mln Polaków. W bratobójczej walce w latach 1914-1918 zginęło ich aż 400 tysięcy. Na polskiej ziemi od Mazur po Małopolskę znajduje się tysiące żołnierskich mogił i cmentarzy z tamtego czasu. Niestety o froncie wschodnim zapomniano, dlatego tak ważna jest inicjatywa utworzenia  Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich, aby świat znał nie tylko Verdun, Ypres czy Compiegne. Dla powiatu gorlickiego rokiem rocznicowym będzie 2015 r. - stulecie Bitwy pod Gorlicami.
Budowa Szlaku  Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na Ziemiach Polskich ma być zakończona w 2014 roku, a wiec w przededniu wielkiej rocznicy.

Ewa Żarnowska

fot: Marek Podraza

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Big MuzzyTreść komentarza: Pewnie lepiej byłoby, gdyby wszyscy się przykleili do asfaltu, prawda? Po za tym nie musisz się tak spinać, bo jeszcze ci zwieracze puszczą i będzie wstyd.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 15:06Źródło komentarza: Spektakularna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami przyciągnęła tłumy [FOTO]Autor komentarza: XTreść komentarza: Kto zezwolił na wpuszczenie obcych foodtrucków na teren festiwalu? Czy nie można było skrzyknąć rodzimych przedsiębiorstw gastronomicznych? To z ich podatków gmina ma dochody więc jest to chyba w naszym interesie by w pierwszej kolejności zarobili lokalsi. Druga sprawa która nie daje mi spokoju - dlaczego mieszkańcy Gorlic muszą masowo zmieniać kotły a taki helikopter może sobie latać nad miastem bez przeszkód produkując przy tym setki ton CO2 ?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:48Źródło komentarza: Dni Gorlic 2025: świetlne show, koncerty i tłumy na rynku [FOTO/VIDEO]Autor komentarza: PiniądzTreść komentarza: Panie piniądz !Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:59Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzynyAutor komentarza: GhostTreść komentarza: Zgadzam się. Już w tamtym roku był problem z miejscem. Też powinni pomyśleć o zamknięciu ruchu na rynku. Dobrym miejscem na następny zlot mógłby być parking koło basenu/lidla/hali sportowej.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:09Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzyny
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego