Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Wsiąść do pociągu byle jakiego

Podziel się
Oceń

Uruchomienie w sezonie turystycznym łącznika do pociągu TLK „Monciak - Krupówki” (od 1 czerwca „Nosal”) lub do TLK „Regle” relacji Gdynia - Jasło - Gdynia proponuje Marcin Kreis, który od dawna walczy o wznowienie pociągów na trasie Gorlice-Kraków. Poza sezonem ów łącznik mógłby kursować tylko w weekendy, a jego zdaniem „odblokowałby” komunikacyjnie setki tysięcy ludzi. - Poprzyjcie naszą akcję mającą na celu przywrócenie komunikacji kolejowej w Bieszczady oraz zapewnienie obsługi komunikacyjnej dla ponad 400 tysięcy mieszkańców, którzy są aktualnie pozbawieni pociągu - apeluje Kreis, koordynator akcji i autor listu otwartego do małopolskich i podkarpackich polityków oraz samorządowców.

Od dawna walczy o wznowienie połączeń kolejowych między Gorlicami (i wcześniej Bieczem) a Krakowem, które PKP zlikwidowała. Gorliczanie prowadzą też akcję w sprawie reaktywacji dworca kolejowego w mieście nad Ropą. Teraz Marcin Kreis napisał list otwarty do senatorów, posłów i marszałków z Małopolski oraz Podkarpacia, a także starostów kilku zainteresowanych powiatów (m.in. gorlickiego), prezydentów i burmistrzów miast (m.in. Gorlic, Biecza, Krakowa i Tarnowa).

W petycji w sprawie uruchomienia połączeń kolejowych w Bieszczady Marcin Kreis składa propozycję: uruchomienia w sezonie turystycznym łącznika do pociągu TLK „Monciak - Krupówki” (od 1 czerwca „Nosal”) lub do TLK „Regle” (w zależności od tego, który z pociągów będzie kursował do Krynicy po wprowadzeniu czerwcowej korekty do rozkładu jazdy) relacji Gdynia - Jasło - Gdynia kursującego codziennie (ewentualnie w soboty i niedziele). „By zapewnić jego dostępność dla szerokiej grupy pasażerów - zarówno tych ceniących wygodę jak i wybierających niską cenę - mógłby się on składać z 1-2 wagonów klasy 2 oraz kuszetki. Poza sezonem łącznik mógłby kursować tylko w sobotę i niedzielę. Aby zapewnić dojazd w rzeczone Bieszczady, w związku z brakiem lokomotyw spalinowych, wystarczyłoby tymczasowe uruchomienie tańszego w eksploatacji (byłoby to również zmniejszenie ryzyka w sytuacji niskiej frekwencji) autobusu Intercity kursującego w relacji Jasło - Zagórz - Jasło (p. Krosno, Sanok)” - proponuje.

Jak podkreśla, ten pomysł zapewniłaby dobre połączenie turystyczne z Bieszczadami z dużej części Polski: Trójmiasta, Warszawy, Kielc, Krakowa. A do tego na trasie pociągu znajdują się wielkie atrakcje: „m.in. Biecz (opisywany ostatnio w czasopiśmie „W Podróży”) czy znany wśród fanów kolei z Polski i Zagranicy Stary Dworzec w Gorlicach - Zagórzanach, zabytki związane z początkami polskiego wydobycia ropy naftowej, liczne stadniny dla miłośników koni, obiekty uzdrowiskowe np. Wysowa, liczne zabytki architektury drewnianej dla miłośników historii czy też dla miłośników sportów zimowych – obiekty narciarskie takie jak Magura Małastowska”.

To region o dużym potencjale turystycznym ale słabo wykorzystanym właśnie głównie przez brak dobrej komunikacji z resztą Polski.

„Bezkonkurencyjnym atutem kolei byłaby możliwość podróży w te okolice z rowerem, co przy podróży busem jest praktycznie niemożliwe (uwagę na to zwraca wielu turystów-miłośników tych okolic)” - podkreśla Kreis, zwracając uwagę, że na trasie Kraków - Gorlice jest duży ruch podróżnych („kilkanaście par autobusów dziennie ma kłopot z obsłużeniem wszystkich pasażerów”), jednak wczesnym rankiem lub nocą nie ma czym wrócić z Krakowa i dla tych klientów doskonałą ofertą byłaby kolej. Warto by jednak - zaznacza autor petycji - dostosować cenę biletu, aby była konkurencyjna i wynosiła około 20 zł.
„Duży potencjał turystyczny połączony z zaspokojeniem potrzeb mieszkańców Gorlic, Biecza i Jasła na dojazdy do Krakowa i Tarnowa (studenci, osoby pracujące) mają szansę na stworzenie zadowalających potoków podróżnych. Również dla spółki PKP Intercity taki łącznik stanowiłby znaczące rozszerzenie oferty przewozowej o znaczny, dotychczas nieobsługiwany rejon kraju, obejmując powiaty gorlicki, jasielski, krośnieński oraz leski. Zapewniłoby to pasażerom dostęp do połączeń kolejowych PKP Intercity dla niemal 407 tysięcy mieszkańców - pasażerom, którzy są takowych pozbawieni” - uważa Kreis.

Rzecznik Miasta Gorlice, pan Jakub Krzyszycha w wypowiedzi dla naszego portalu stwierdził że władze miasta odnoszą się pozytywnie do akcji, co więcej oferują nawet swoją pomoc. Jednak miałaby ona nastąpić dopiero w momencie zaawansowania rozmów. Wtedy to włodarze miasta nie będą szczędzić sił i środków aby Gorlice wraz z dworcem w Zagórzanach na nowo zagościły na siatce połączeń kolejowych.

(BP)

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
ReklamaAdvertisement
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 8 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: XTreść komentarza: Kto zezwolił na wpuszczenie obcych foodtrucków na teren festiwalu? Czy nie można było skrzyknąć rodzimych przedsiębiorstw gastronomicznych? To z ich podatków gmina ma dochody więc jest to chyba w naszym interesie by w pierwszej kolejności zarobili lokalsi. Druga sprawa która nie daje mi spokoju - dlaczego mieszkańcy Gorlic muszą masowo zmieniać kotły a taki helikopter może sobie latać nad miastem bez przeszkód produkując przy tym setki ton CO2 ?Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:48Źródło komentarza: Dni Gorlic 2025: świetlne show, koncerty i tłumy na rynku [FOTO/VIDEO]Autor komentarza: PiniądzTreść komentarza: Panie piniądz !Data dodania komentarza: 5.05.2025, 11:59Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzynyAutor komentarza: GhostTreść komentarza: Zgadzam się. Już w tamtym roku był problem z miejscem. Też powinni pomyśleć o zamknięciu ruchu na rynku. Dobrym miejscem na następny zlot mógłby być parking koło basenu/lidla/hali sportowej.Data dodania komentarza: 5.05.2025, 09:09Źródło komentarza: Gorlicka Majówka z Klasykami: tłumy w rynku, błysk chromu i zapach benzynyAutor komentarza: RealistkaTreść komentarza: Szanowny Panie "D" otwórz książkę i zobacz czym była Bitwa Gorlicka .... czyli wg. Ciebie emisja C02 podczas rekonstrukcji bitwy jest czynem haniebnym, niedozwolonym??? to ja się pytam czy wiesz ile CO2 poszło w kosmos przez 3 lata na Ukrainie ? ja widzę że nawet zielonych to nie interesuje bo jakoś ich nie widać jakby zapadali się pod ziemię .... no jeszcze dodam że pewnie fajerwerki w dniu 31.12 Tobie nie przeszkadzają ...Data dodania komentarza: 5.05.2025, 08:00Źródło komentarza: Spektakularna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami przyciągnęła tłumy [FOTO]
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego