MEDYK - Bezpłatna szkoła medyczna dla dorosłych w Gorlicach
MEDYK - Bezpłatna szkoła medyczna dla dorosłych w Gorlicach
MEDYK - Bezpłatna szkoła medyczna dla dorosłych w Gorlicach

Policja odpowiada na stanowisko Związku OSP dotyczące mandatu nałożonego na druha

  • 16.04.2019, 16:20
  • Barbara Ćmiech
Podziel się:
Oceń:
Policja odpowiada na stanowisko Związku OSP dotyczące mandatu nałożonego na druha
Publikujemy odpowiedź mundurowych w sprawie, o której informowaliśmy Was wczoraj. Zaznaczmy, że „Redaktor”, o którym mowa w piśmie nie jest w żaden sposób powiązany z Halogorlice.

Link do stanowiska ZOPZ OSP RP: https://www.halogorlice.info/wiadomosci/20241,druh-jadac-do-akcji-wozem-bojowym-otrzymal-mandat-wladze-osp-sa-zaniepokojone

OŚWIADCZENIE

Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach

w związku z opublikowanym w mediach stanowiskiem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Gorlicach dotyczącego ukarania mandatem karnym kierowcy wozu pożarniczego OSP w Bobowej.

W nawiązaniu do „Stanowiska Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej” z dnia 13 kwietnia 2019 roku opublikowanego na portalu halogorlice.info, Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach informuje, że wskazane wyżej pismo zawiera nieprawdziwe informacje, które godzą w dobre imię Policji w jej funkcjonariuszy. Nieprawdą jest bowiem by sprawa podjęta i prowadzona była pod naciskami jakiegokolwiek portalu internetowego, jak również nieprawdą jest by to Komisariat Policji w Bieczu przekazał – do publicznej wiadomości – informację o ukaraniu kierowcy OSP z podaniem jego danych personalnych.

Ocena zawarta w upublicznionym „Stanowisku” OSP nie ma oparcia w faktach i ustaleniach dotyczących rzeczywistego przebiegu zdarzenia. Działania Policji w przedmiotowej sprawie w żaden sposób nie były podyktowane naciskami ze strony portalu internetowego, ani żadnej innej instytucji, organizacji czy osoby. Redaktor portalu internetowego przesłał do KPP w Gorlicach oficjalną informację, która zgodnie z przepisami prawa, potraktowana została jako zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia. Przeprowadzone na tej podstawie czynności (wcześniej policja nie była powiadamiana o tym zdarzeniu) pozwoliły na stwierdzenie, że doszło do popełnienia wykroczenia, a sprawcy zostali ukarani mandatami karnymi.

Jednym z ukaranych był druh OSP, który stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do rowu powodując zagrożenie dla siebie, pasażerów czy innych uczestników ruchu. Tak więc strażak ochotnik nie został ukarany –  jak to pokrętnie ujęto w piśmie OSP – za „chęć niesienia pomocy”, a za konkretne penalizowane naruszenie przepisów ruchu drogowego, tj. spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego (czyn z art. 86 §1 Kodeksu wykroczeń). Druh miał prawo do obrony, przed przyjęciem mandatu karnego został pouczony o możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego oraz o dalszej procedurze wynikającej z tego faktu.  Mandat jednak przyjął i tym samym został prawomocnie ukarany.

Nieprawdą jest, że Komisariat Policji w Bieczu podał do publicznej wiadomości informację o ukaraniu kierowcy OSP z podaniem jego danych personalnych. Komisariat Policji poinformował jedynie zawiadamiającego o sposobie zakończenia postępowania formalnym pismem  podając dane ustalonego sprawcy wykroczenia, co jest zgodne z procedurą ( § 93 ust. 3 Zarządzenia nr 323 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 marca 2008 roku w sprawie metodyki wykonywania przez Policję czynności administracyjno-porządkowych w zakresie wykrywania wykroczeń oraz ścigania ich sprawców). Pismo to zostało upublicznione na portalu internetowym przez „zawiadamiającego” – redaktora serwisu internetowego, a nie przez Policję (która przesłała przedmiotowe pismo tylko do wiadomości zawiadamiającego).  Dodaję, że redaktor powinien wykorzystywać te dane osobowe jedynie w celach przewidzianych prawem, mając oczywiście na uwadze konieczność ich ochrony (naszym zdaniem przed publikacją pisma winien dokonać anonimizacji treści pisma z komisariatu – druh nie jest bowiem osoba publiczną).

Stwierdzenie, że działania Policji to „próba psucia poprawnych relacji między Policją a OSP w powiecie gorlickim” jest nadużyciem. Policjanci w tej sprawie działali w oparciu o przepisy prawne i na zasadzie obiektywnej oceny dowodów.

Darząc ogromnym szacunkiem pracę strażaków-ochotników, nie możemy jednak godzić się na publiczne narażanie na szwank dobrego imienia gorlickiej Policji i jej funkcjonariuszy.

Nadmienić należy,  że uczestnictwo w akcji nie zwalnia z odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drodze.  Zdarza się, że kierowca radiowozu czy karetki pogotowia otrzymuje mandat za kolizję czy spowodowanie innego zagrożenia – i nikt nie neguje zasadności takich sankcji karnych. Również druhowie OSP nie są ponad prawem.

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

adam
adam 18.04.2019, 18:51
Co ma Biecz do Bobowej? Co policja Biecka tam robiła tam w Bobowej lub odwrotnie?
taki se
taki se 17.04.2019, 18:57
A co ma Biecz do Bobwej??
józek
józek 17.04.2019, 18:41
A R> jak zwykle mąci,oby kiedyś nie potrzebował pomocy.Może się kiedyś zdarzyć zaspa albo rów.Mędrców w tej Bobowej.O ile pamiętam to zawsze tam kipiało jadem!!
toom
toom 16.04.2019, 23:36
skoro nie winny mogł nie podpisywac mandatu oddac sprawe do sadu
ja
ja 16.04.2019, 22:24
Policja jak zwykle szkli zadek. Nawet jak zjechał na nieodśniezone pobocze w trakcie wymijania na wąskiej drodze i zawisł to jakie zagrożenie stworzył? Chyba bardziej zarządce drogi do odpowiedzialności. A sprawę zaczęli jak czołowy krzykacz bobowski zaczął cyrk robić z głupoty. A na miejscu druha to bym mu sprawę zrobił i zawiadomił stosowne organy o naruszeniu danych osobowych. Co by redaktorzynie cofnęli legitymacje która tak sie szczyci a to zwykły pismak jest. Pusty.
psylo
psylo 16.04.2019, 21:06
no to dziwię się w takim razie, że zainteresowany nie zawiadomił PUODO o naruszeniu przez ten portal przepisów rodo.
Marcin
Marcin 16.04.2019, 19:46
Który to portal
Strażaczka
Strażaczka 16.04.2019, 18:40
Ciekawa jestem czy każdy policjant który utknie w zaspie zostaje ukarany mandatem karnym ... bo pierwsze to na szkolenie pasowało by wysłać z jazdy w trudnych warunkach ... bo jak nie na moście śliźnie i barierki złapią ... to z zaspy nie umieją wyjechać ... życie ... POLICJANCI bądźcie ludźmi ....
Xdkckkxkx
Xdkckkxkx 16.04.2019, 17:11
Ciekawe czy policiat na służbie też wystawia matad koledze za popełnienie wykroczenia
tr
tr 16.04.2019, 20:40
wystawia (potwierdzone źródło)

Pozostałe