Pozwalasz dziecku kąpać się w fontannie? Może zachorować...

  • 26.06.2019, 09:54
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Pozwalasz dziecku kąpać się w fontannie? Może zachorować...
Upalny czerwcowy poranek, mały Staś idzie z mamą do przedszkola, wartko przemierzając gorlicki Rynek, w pewnym momencie zatrzymuje się zaciekawiony tym, co dzieje się w pobliżu. Na ławce w najlepsze rozsiadł się lekko starszy, lekko przybrudzony i lekko nietrzeźwy pan i bez żadnego skrępowania ściągnął buty, podwinął spodnie i zaczął spacerować między wodotryskami...

To jedna z wielu sytuacji, o jakich piszecie do nas w kontekście fontann na gorlickim rynku. Większość wiadomości nawołuje wręcz naszą redakcję do zabronienia kąpieli w  wodotryskach na gorlickim Rynku. Takiej mocy sprawczej nie mamy, ale możemy opowiedzieć Wam kolejną historię.

Wczorajsze (25 czerwca) popołudnie, policjanci dostają zgłoszenie o nietrzeźwych mężczyznach schładzających się w fontannie. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia mundurowych na płycie Rynku już nikogo nie było, ale na ławkach rozsiedli się zmoczeni panowie. Cóż im zrobić – wlepić mandat? Zostali pouczeni.

Z dobrodziejstw wodotrysków korzystają również gołębie, psy, koty i... (o zgrozo!) dzieci, które czasami przysiadają na wodotrysku, a czasami otwierają nad nim buzie...

Na nic zdają się ostrzeżenia porozwieszane przy fontannach, informujące że nie wolno na nie wchodzić i że woda z nich nie jest zdatna do picia.

Chcielibyśmy przypomnieć, że woda w gorlickich fontannach ma obieg zamknięty. Oznacza to, że zostaje w niej wszystko, co woda spłucze ze skóry, wszystkie zanieczyszczenia fizjologiczne. Co prawda woda ta jest chlorowana, tak jak ta w basenach, i uzupełniana, ale nadal nie nadaje się do spożycia.

Największe zagrożenie niesie więc ze sobą picie takiej wody, ale również przeniesienie bakterii z naskórka do ust, które mogą się w niej znajdować. Możemy również nabawić się chorób skórnych, na przykład grzybicy. 

Urzędnicy z gorlickiego magistratu apelują o rozwagę i przypominają, że fontanny nie mają służyć kąpielom, a raczej zostały zamontowane, żeby cieszyły oko i schładzały powietrze w ich pobliżu.

 

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Patrycja
Patrycja 02.07.2019, 10:25
Gratuluję rodzicom "mądrości" dziecko może zarazić się paciorkowcem bądź gronkowcem co ciężko wyleczyć i wymaga hospitalizacji, ale jeśli uciecha dziecka ważniejsza od jego zdrowia to miłego oglądania w tym syfie.
Wojtek
Wojtek 29.06.2019, 09:31
Na calym swiecie dzieci kąpią sie w takich fontannach i jest ok, tylko w gorlicach to komuś przeszkadza
Mm
Mm 29.06.2019, 09:25
Paranoja puknijcie sie w głowę i dajcie dzieciom sie bawić. Kto nie chce, zeby jego dziecko sie tam bawiło, zabroni mu, a kto chce,pozwoli, koniec tematu, po co jakies ingerencje miasta.
ZaGorlicki
ZaGorlicki 26.06.2019, 18:45
Nie zliczę tego ile razy za dziecka zjadłem błoto, robaka czy inne paskudztwo i nic mi nie było, jak również wielu innym dzieciom. Wręcz nasuwa się tekst "wspominając co robiłem za dziecka, dziwie się, że w ogóle żyję"
Może najlepiej dzieci zamknijcie w szklanych, sterylnych kulach...
Jan
Jan 26.06.2019, 17:58
Jak nie zostanie zamknięte fotanny to wybuchnie tyfus albo inna zaraza.
Aaa
Aaa 26.06.2019, 16:20
Dziś jak wracałam do domu to masa dzieci się kąpało w tej wodzie a rodzice siedzieli i się patrzyli. Mam 3 dzieci i nigdy nie pozwalałam im podchodzić do tych fontann. Brak słów. Gdzie rodzice mają głowe!!!
Yogi
Yogi 26.06.2019, 11:54
Głupota ludzi nie zna granic. Jak można dać dziecku bawić się w takiej wodzie, gdzie ktoś za przeproszeniem się odl........a. Tam z reszta powinno być info, ze woda nie zdatna do picia i ze w obiegu zamkniętym.
Zadziwiny
Zadziwiny 26.06.2019, 11:37
Czemu Karyna nigdy nie weźmie swoich bąbelków nad rzekę albo na basen? Przecież tam też mogłaby siedzieć i kopcić papieroski.
Jbb
Jbb 26.06.2019, 11:09
Myślałam ze każdy wie o tym i nikogo to nie dziwi ze to obieg zamknięty, jednak głupota niektórych mamusiek nie jest możliwa do zmierzenia ... szkoda tylko biednych dzieci... które mogą nosić różne bakterie i wirusy strach pomyśleć tylko jakie ...
Marta
Marta 29.06.2019, 09:29
No strach pomyslec,takie okropne,ze wszyscy są zdrowi.
Lolo
Lolo 26.06.2019, 11:04
Szach mat, Gorlickie madki...
Ika
Ika 26.06.2019, 20:02
Ah te madki ?

Pozostałe