Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Krótka historia papieru

Podziel się
Oceń

Jak wiele przedmiotów, którymi posługujemy się na co dzień i które wszyscy znamy, papier ma długą i fascynującą historię. Chyba wszyscy wiemy, że wynaleźli go Chińczycy. Jak jednak trafił do Europy, jak zmieniał się przez wieki, dlaczego wyparł inne materiały?

Chińskie początki papieru

Tradycja chińska podaje, że wynalazcą papieru był uczony i wysoki dostojnik państwowy Cai Lun (I wiek n.e.). Dziś wiemy jednak, że papier produkowano w Chinach już co najmniej 200 lat wcześniej. Pierwotnie papier produkowano wyłącznie z włókien roślinnych. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne z początku panowania dynastii Han (II wiek p.n.e.). Papier, materiał pozornie tak nietrwały, przez ponad 1200 lat zachował się w chińskich grobowcach.

Wynalezienie papieru właśnie w Chinach wiąże się prawdopodobnie z produkcją jedwabiu w tym kraju. Stosowane procesy technologiczne mają wiele podobieństw. Pierwotnie papier produkowano zresztą z białkowych włókien jedwabnych, dopiero później zaczęto stosować także włókna celulozowe. Wysokiej jakości papier produkowano ze szmat lnianych i włókien morwowych, dopiero później odkryto niższej jakości papier drzewny. Pierwotny papier to luksusowy, drogi w produkcji papier czerpany.

Znane od tysięcy lat technologie produkcji papieru nie zmieniły się do dziś. Nadal produkuje się cenny papier czerpany, większe znaczenie ma dziś jednak piękny i kosztowny papier japoński, niż papier chiński. W papiery artystyczne i luksusowe papiery czerpane typu japońskiego zaopatrzony jest każdy specjalistyczny sklep papierniczy: papier, w tym stosowany w origami (japońska sztuka składania papieru) jest jednym z symboli minimalistycznej estetyki tradycyjnej kultury japońskiej. Najdelikatniejszy papier japoński produkuje się z krzewów gampi i kory rośliny zwanej mitsumata.

Droga do Europy

Papier dostał się do Europy przez Azję Środkową. Przez Jedwabny Szlak Arabowie sprowadzili papier do Samarkandy, a następnie na cały Bliski Wschód. Arabowie, twórcy podstaw nowożytnej chemii, zmienili znacznie proces produkcji papieru.

W Europie papier produkować zaczęto w XIII wieku w Hiszpanii. Po zdobyciu muzułmańskiej dotąd Andaluzji przez Chrześcijan nie zaprzestano produkcji papieru. Wielką sławą cieszyły się także papiernie średniowiecznej Sycylii. Stopniowo rozpowszechnił się on w całej Europie, wypierając dotąd produkowany z żołądków cielęcych pergamin.

Pergamin był materiałem pięknym i trwałym, ale bardzo kosztownym. Rozpowszechnienie papieru ułatwiło więc wynalezienie druku - inkunabuły (pierwsze książki drukowane) sporządzone są niemal wyłącznie z papieru. Wprowadzenie papieru w Europie opóźniało się jednak, głównie ze względu na przyzwyczajenia i gusty (pergamin ceniono wyżej) oraz ze względu na niechęć do muzułmańskiego pochodzenia papieru.

Produkcja papieru nie zmieniała się znacznie przez wieki. Duże udoskonalenia wprowadzono w XVII-wiecznej Holandii.

Rewolucja przemysłowa

Ręczny wyrób papieru na szerszą skalę zakończył się w XIX wieku, wraz z rewolucją przemysłową i wprowadzeniem młynów parowych. Papier stał się odtąd tani. Umożliwiło to szybki rozwój prasy i innych form komunikacji masowej oraz rozpowszechnienie edukacji, także wśród kobiet i osób ubogich. Historia papieru leży więc u podstaw współczesnego społeczeństwa. Papier stał się zresztą nie tylko materiałem piśmienniczym, zyskał także wiele innych zastosowań, przede wszystkim w produkcji opakowań kartonowych.

Problemem stał się jednak surowiec. Brakowało szmat, z których produkowano dotąd większość papieru. Rozwiązaniem okazało się wynalezienie papieru celulozowego produkowanego z odpadów drewnianych w połowie XIX wieku. To właśnie papier celulozowy pozwolił na rozpoczęcie produkcji tanich papierowych opakowań i równie taniego, ale nietrwałego papieru gazetowego.

Burzliwy rozwój papiernictwa trwa do dzisiaj: zapoczątkowany w XIX wieku przemysł celulozowo-papierniczy jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Cenimy jednak nadal wytworne i eleganckie papiery typu tradycyjnego oraz luksusowe i trwałe papiery artystyczne. Odwiedźmy więc sklepy papiernicze, równie fascynujące i tajemnicze, jak sklepy z antykami, przyprawami, dziełami sztuki, świeżą kawą czy dalekowschodnią herbatą.


ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 11Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8zdjęcie przedstawia policjanta w prokuraturze prowadzącego osobę w zielonym kombinezonie Gorlice. Mężczyzna mieszkał z martwą żoną przez kilkanaście dni. Został zatrzymany Szokująca sprawa ujawnienia rozkładających się zwłok przy ulicy Narutowicza wstrząsnęła mieszkańcami Gorlic. W jednym z mieszkań miejskiej kamienicy policjanci odnaleźli ciało 62-letniej kobiety, które – jak wynika z ustaleń śledczych – mogło leżeć tam od kilkunastu dni. W tym czasie pod jednym dachem przebywał z nią jej mąż. 65-letni mężczyzna został zatrzymany, a dziś prokuratura ujawniła wstępne wyniki sekcji zwłok oraz pierwsze ustalenia śledztwa.Data dodania artykułu: 25.06.2025 22:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego