Trwa zrzutka na promocję singletracka. Lubisz rower? Dorzuć swoje pięć groszy!

  • 10.09.2019, 09:09
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Trwa zrzutka na promocję singletracka. Lubisz rower? Dorzuć swoje pięć groszy!
W ubiegłym roku projekt budowy singletracka w Gorlicach zajął zaszczytne drugie miejsce w Budżecie Obywatelskim. Brakło 37 głosów, aby wygrać, dlatego autorzy projektu zbierają siły i środki, aby w tegorocznym Budżecie Obywatelskim miejsce drugie przekuć w zwycięstwo!

Przypomnijmy, że projekt, który również w tym roku trafi pod głosowanie gorliczan w Budżecie Obywatelskim, zakłada budowę ścieżki rowerowej typu singletrack i zręcznościowej ścieżki rowerowej na Górze Cmentarnej oraz stworzenie trasy o charakterze podjazdowo-zjazdowym, zamkniętej w pętli, o długości około dwóch kilometrów i trasy o charakterze zjazdowo-zręcznościowym z elementami do nauki skakania o długości około 100 metrów.

Jak uzasadniają autorzy tego projektu, singletrack oprócz realizacji potrzeb społecznych mieszkańców Gorlic na pewno pozytywnie wpłynie na wzrost ruchu turystycznego w okolicach Góry Cmentarnej.

Budżet Obywatelski Gorlic w 2017 roku wygrał projekt budowy pumptracka, który cały czas cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko gorliczan, ale również naszych sąsiadów. Spod tej samej ręki wyszedł projekt budowy singletracka.

Warto zaznaczyć, że ścieżki tego typu są dla każdego i nie wymagają posiadania wyspecjalizowanych rowerów do czerpania radości z jazdy po nich! Tak więc projekt nie jest skierowany wyłącznie do wąskiej grupy rowerzystów, a do wszystkich gorliczan, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Z definicji singletrack to wąska, zazwyczaj jednokierunkowa, kręta ścieżka rowerowa, wijąca się pomiędzy drzewami, z odpowiednio wyprofilowanymi zakrętami pozwalającymi jechać rowerem w bezpośredniej bliskości przyrody, nawet w środku miasta. Ścieżka tego typu jest więc idealną propozycją do wypromowania walorów przyrodniczych Gorlickiego.

Na co pójdą środki, które zostaną wpłacone na konto zrzutki?

Z zebranego doświadczenia w promowaniu projektów do budżetu obywatelskiego wiemy, że to wcale nie taki tani biznes. Duże spółdzielnie mieszkaniowe, stowarzyszenia czy ośrodki sportu dysponują narzędziami do łatwego i bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami. Dlatego nasze środki pójdą w głównej mierze na takie bezpośrednie kontakty i reklamę – wyjaśniają autorzy projektu.

Zbiórka pieniędzy trwa do dzisiaj (10 września). Link do zrzutki TUTAJ

Barbara Ćmiech

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mario
Mario 10.09.2019, 10:00
Tam sa tereny prywatne to jak zrobia chyba ze beda jezdzic do okola muru cmentarza lub na dawnym wyciagu. Zjazdy
!W
!W 10.09.2019, 09:30
A gdzie będą parkować te tłumy ludzi, którzy będą tam dojeżdżać samochodami do tej atrakcji rowerowej?
adam1
adam1 05.08.2019, 23:22
W pierwszej kolejności wybudowałbym zwykłą ścieżkę rowerową, z której korzystać mogą wszyscy w wieku od 2 do 102 lat czyli rowerzyści, spacerowicze, rolkarze, biegacze, a w zimie narciarze biegowi. Z singletracka korzysta zwykle bardzo wąska grupa osób, może kilkanaście do kilkudziesięciu zwolenników tej formy rekreacji. Naprawdę trzeba być wielkim optymistą aby sądzić, że singletrack spowoduje nagły najazd turystów na Gorlice. Trzeba myśleć realnie i liczyć wszystkie koszty i zyski. Oczywiście dobrze by było gdyby singletrack był w Gorlicach ale w tej chwili są ważniejsze potrzeby dla miasta
men
men 14.09.2019, 18:47
Adamie... jestem rolkarzem korzystam ze sciwzki przy obwodnicy jesli wiesz jak powiedz jak w pierwszej kolejnosci zalatwic zeby ta sciezka byla pozbawiona raz na chocby tydzien patykow i kamyczkow przez zwykle zamiatanie mechanicznym pojazdem?
paos
paos 08.08.2019, 23:00
adam1 Jeśli chodzi o składanie pomysłów na projekty drzwi są szeroko otwarte proszę złożyć swój projekt ścieżki rowerowej i ja bardzo chętnie na taki projekt zagłosuję. Jednak wracając do aktualnych pomysłów, wybierając między remontem ulicy czy chodnika w miejscu w którym nigdy w Gorlicach nie byłem a budową singletracka wybór jest jak dla mnie bardzo prosty i oczywisty, wiadomo ten projekt jest skierowany do pewnej grupy odbiorców bo nie każdy jeździ na rowerze ale każdy może zacząć to robić ;) szczególnie na trasach tego typu, które są idealnym miejscem zarówno dla osób całkowicie początkujących jak i tych bardziej zaawansowanych :)
Zróbmy coś nowego w naszych Gorlicach, bo osoby z innego miasta raczej nie przyciągnie wyremontowany chodnik na jakimś osiedlu ale za to singletrack może :)
adam1
adam1 14.09.2019, 22:02
Nie jestem przeciwnikiem singletracków, ale dlaczego mamy finansować z naszych wspólnych podatków inwestycje dla wąskiej grupy pasjonatów. Jeżeli przykładowo ja jestem smakoszem lodów to idę do sklepu i sobie kupuję za własne pieniądze . Nie domagam się aby z budżetu obywatelskiego kupowali mi lody. Podobnie wy jeżeli lubicie jeździć po singletrackach to poszukajcie sponsora lub z własnych pieniędzy kupcie działkę w lesie, zbudujcie trasy, utrzymujcie się z e składek lub biletów. Powodzenia. Nie wyciągajcie ręki po publiczne pieniądze na swoje hobby
MDXMAR
MDXMAR 06.08.2019, 09:15
Hah.. Jakie inwestycje? Chodnik czy kolejna galeria? To miasto inwestuje ciągle w tą samą "robotę" bo wybierają najtańszych... Ekhm. A potem trzeba co kilka lat poprawiać. Tak się marnują nasze pieniądze. Klasycznie. Co tanie to drogie... Ale niektórym tak ciężko wyciągnąć wnioski. Do @adam1 poczytaj o singletrackach i wtedy się wypowiedz proszę. Ehh.. Żeby każdy był takim pesymistą jak Ty.. Było by smutno :)
adam1
adam1 14.09.2019, 21:51
Nie pisałem wcale o chodniku czy galerii tylko o zwykłej ścieżce rowerowej, z której może korzystać każdy. Odnośnie tych "najtańszych"wykonawców: oczyszczalnię "Czajka" w Warszawie wybudował najdroższy wykonawca i efekty widać do dziś.
BD
BD 06.08.2019, 08:58
I tu jest Pan w błędzie. Singletracki zbudowane są w takiej technologii i w taki sposób że każdy rowerzysta na każdym rowerze i w każdym wieku będzie czerpać przyjemność z jazdy tą ścieżka. Nie potrzeba tutaj żadnych "wypasionych" sprzętów a trudność trasy reguluje się prędkością :)
adam1
adam1 14.09.2019, 21:47
Właśnie że nie. Osoba w wieku 5, czy 65 lat może jeździć zwykłą ścieżką rowerową, a singletrackiem raczej nie.
Kuba
Kuba 05.08.2019, 12:11
Trzymam kciuki! :D

Pozostałe