Byliśmy, widzieliśmy, polecamy! Zdjęcia prosto z tarasu wieży widokowej pod Ferdlem

  • 28.10.2019, 13:57
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Byliśmy, widzieliśmy, polecamy! Zdjęcia prosto z tarasu wieży widokowej pod Ferdlem
Widoki zapierają dech w piersiach, a wyjście na szczyt, nawet dla mało wprawionych piechurów, nie jest trudne. Krajobraz rozpościerający się z 25-metrowej wieży wynagradza wysiłek.

Postanowiliśmy sprawdzić na własne oczy i na własnych nogach atrakcyjność wieży widokowej na górze Ferdel w Wapiennem. Okazuje się, że widok z tarasu jest zupełnie niewspółmierny z wysiłkiem, który trzeba włożyć, żeby wyjść na szczyt. A właściwie tuż poniżej szczytu, bo niemalże 25-metrowa wieża widokowa nie mogła stanąć na samym szczycie, ponieważ dużo wcześniej, zagnieździł się tam orlik, który jest gatunkiem chronionym.

Gmina Sękowa miała więc do wyporu dwie opcje: albo zrezygnować z budowy całkowicie, albo postawić wieżę nieco niżej. Wybrano drugą opcję i dzisiaj po miesiącu prac odbył się obiór techniczny.

Na taras widokowy, który spokojnie pomieści kilkanaście osób, a nawet i więcej, prowadzi 110 schodów, ale pokonanie ich nie stanowi żadnego problemu.

W planach jest również ścieżka w koronach drzew, ale na razie najzwyczajniej w świecie nie wystarczyło na nią kasy. Póki co musimy się zadowolić ścieżkami na ziemi, których w Wapiennem nie brakuje, a lada chwila powstaną kolejne razem z amfiteatrem i tężnią solankową.

 

Aby dotrzeć na wieżę widokową, do wyboru mamy kilka szlaków:

  • Szlak zielony Wapienne – Ferdel, odcinek 1,8 km, szacowany czas przejścia trasy to ok. 30 min. Szlak prowadzi od Gorlic na południowy-wschód. Na teren MPN wkracza w rejonie miejscowości Wapienne. Od ośrodka sanatoryjnego podchodzi stromo na czoło długiego grzbietu zwieńczonego kulminacją Mały Ferdel (578 m n.p.m.). Dalej prowadzi starą dróżką biegnącą wierzchowiną zalesionego grzbietu, podchodzi pod szczyt Ferdel (648 m n.p.m.), omijając od południa jego wypiętrzenie. Pomiędzy kulminacjami, mniej więcej w połowie drogi, dochodzi od północy krótki szlak niebieski z Rozdziela.
  • Szlak niebieski Rozdziele – Ferdel, odcinek 2,5 km, szacowany czas przejścia trasy ok. 55 min.
  • Szlak zielony Barwinok – Ferdel, odcinek 2,6 km, szacowany czas to ok. 40 min.

 

kliknij w mapkę poniżej

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (12)


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

red
red 19.11.2019, 16:46
Ja powiem tak: fajna, drewniana wieża co nie psuje klimatu. Zdjęcia i widoczki przepiękne. Bez wieży nikt by się tam nawet nie zatrzymał, chyba że na siku. Jestem ZA!!!
yay
yay 30.10.2019, 18:13
serio! Wapienne --> Ferdel 30 min.? no chyba truchtem ;)
Tom
Tom 28.10.2019, 19:54
Małe uzupełnienie co do tras. Żeby dojść z Barwinioka na Ferdel trzeba najpierw jakoś dotrzeć na Barwinok. Na Barwinok z Folusza lub z Bartnego około 2h.
Henryk
Henryk 28.10.2019, 17:47
Byliśmy wczoraj z przyjaciółmi na Maślanej Górze i taka myśl nam wpadła do głowy, ze jeśli by się znalazł inwestor z odpowiednim kapitałem i wybudował na szczycie góry wierze widokową wraz ze ścieżką w koronach drzew, np. w kierunki "Beskidzkiego Morskiego Oka" to był by to istny samograj kasowy. "Maślana", to naprawdę przepiękna góra i wcale pieszo nie taka łatwa, a jednocześnie można spokojnie dojechać na szczyt samochodem. Inwestorzy do dzieła!
wędrowiec
wędrowiec 29.10.2019, 20:42
Kiedyś pewien ,POdobny de..l żądał windy na Tarnicę...
Lukmas
Lukmas 28.10.2019, 19:43
Serio autem na Maślana? Już nie przeginajmy z tymi ścieżkami w koronach jedna dwie trzy wieże widokowe wystarcza nie zasmiecajmy krajobrazu chwilowymi zachciankami władzy i turystycznych leni.
turysta
turysta 28.10.2019, 19:41
Najlepiej żeby spokojnie wjechać samochodem na szczyt, ale czy tam na szczycie będziesz miał wtedy spokój? Wpuście samochodową turystykę na szczyty i szlaki Beskidu Niskiego i zniknie to co tylko jeszcze w naszym Beskidzie jest SPOKÓJ.

Pozostałe