500-złotowy mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy? Dziś wchodzą nowe przepisy.

  • 07.11.2019, 09:12
  • Żródło: dziennikzachodni.pl

Podziel się:

Oceń:

500-złotowy mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy? Dziś wchodzą nowe przepisy. fot. Ilustracyjne
W świetle nowych przepisów rośnie rola i kompetencje funkcjonariuszy dokonujących kontroli drogowej. Co będzie wolno policjantom z drogówki?

Mandat 500 złotych za nietrzymanie rąk na kierownicy - to tylko jeden z nowych przepisów, które wchodzą już dziś, 7 listopada 2019 roku.

Mandat kierowca będzie mógł otrzymać w chwili, gdy nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza.

500 zł mandatu będzie można otrzymać, jeśli kierowca nie dostosuje się do prośby:

  • siedzenia w bezruchu,
  • trzymania rąk na kierownicy,
  • nieopuszczania pojazdu.

Ma być to bat na kierowców, a także ukrócenie takich zachowań jak brak szacunku, czy utrudnianie pracy funkcjonariuszom.

Nowość, która czeka kierowców to konieczność ewidencjonowania przebiegu, który staje się obiektem kontroli. Tym samym funkcjonariusze będą musieli:

  • kontrolować przebieg sprawdzanego auta,
  • wprowadzać go do bazy CEPiK,
  • wsiąść lub zajrzeć do kontrolowanego samochodu w celu dokonania kontroli stanu licznika.

W świetle nowych przepisów rośnie rola i kompetencje funkcjonariuszy dokonujących kontroli drogowej. Co będzie wolno policjantom z drogówki? 

  • kierowcy nie będą mogli podważać ich kompetencji, a nie zastosowanie się do ich poleceń oznaczać będzie surową karę,
  • policjanci drogówki będą mogli dokonywać kontroli w niemalże dowolnym miejscu, nawet jeśli łamią tym samym przepisy ruchu drogowego pod warunkiem, że sami nie stwarzają w ten sposób zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu.
Źródło: dziennikzachodni.pl

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Stefan Muzykant
Stefan Muzykant 11.11.2019, 21:46
Ja tam problemu nie mam, bo kupuje miesięczny w MZK i jestem gdzie chce i nawet pod wpływem alkoholu i bez mandatów i dodatkowych opłat na utrzymanie i Polecam moje Życie jak w Madrycie.
Mkt
Mkt 09.11.2019, 10:14
Mogli to przed wyborami wprowadzic muszą prawo zmienić by ich ludzie szanowali nigdy tak nie będzie w tym kraju pies to pies kącik i oprawcy
www
www 08.11.2019, 19:53
''kierowcy nie będą mogli podważać ich kompetencji, a nie zastosowanie się do ich poleceń oznaczać będzie surową karę'' a co gdy on każe postępować wbrew prawu lub działać na swoją niekorzyść
Czy poniesie jakieś konsekwencje czy koledzy """załatwią"" sprawę A gdy udowadniasz brak kompetencja w sądzie stronniczość należało by zapłacił własnym i rodziny życiem przecież to on może zniszczyć rodzinę
Mnie już raz funkcjonariusz przepraszał i co do dziś sąsiedzi się śmieją ze mnie traktują jak gorszego co z tego że wtedy miałem rację on podważył mój autorytet
Marco
Marco 08.11.2019, 18:39
Kierowco pamiętaj! Siadając za kierownicą stajesz się przestępcą!
~~~~ja
~~~~ja 08.11.2019, 08:11
Normalnie szok ludzie państwo policyjne... a może tak przeczytać ze zrozumieniem. Policjant musi wcześnie wydać polecenie i dopiero niedostosowanie się do niego grozi konsekwencjami czyli kontrola przebiega normalnie ale gdy policjant coś podejrzewa może przykładowo nakazać siedzieć bez ruchu to za czym masz wtedy grzebać? Chyba, że za bronią lub próbować ukryć marychę. Dla przeciętnego kierowcy praktycznie nic się nie zmienia, gorzej z cwaniaczkami.
Albo połowa właśnie takich cwaniaczków się tutaj wypowiada albo są to osoby, które nie mają prawa jazdy i nigdy nie były kontrolowane przez policje, bo myślą ze nie wiadomo co się dzieje.
Dawid
Dawid 07.11.2019, 18:35
Nigdy nie dam wsiąść jakiemuś tam Policjantowi do swojego samochodu tyle w temacie
ElM
ElM 07.11.2019, 18:15
Przepis ma na celu zapobiegnięcie chowaniu kontrabandy, wprowadzaniu "poprawek" czy odpaleniu silnika. No i teoretycznie dać szansę reagować na sięganie po niebezpieczne przedmioty. Siedzenie nieruchomo - w czym problem? Chodzi o niewykonywanie gwałtownych ruchów, które mogą powodować zdenerwowanie funkcjonariusza, który nie wie z kim ma do czynienia. A obowiązywać to będzie dopiero po wydaniu polecenia, więc można otworzyć szybę itd. Kierowca zatrzymany jest zwykle za jakieś przewinienie, chyba że to bezprawna rutynowa kontrola. Niektórzy komentujący chyba nie wyszli z mentalności dzieci... Taczki z grabkami, a nie samochody prowadzić.
ala
ala 07.11.2019, 15:27
No i mamy Amerykę u siebie...
Tom
Tom 07.11.2019, 13:31
Szyby tez nie otworzy, no bo jak z rękoma na kierownicy :)
Polak
Polak 07.11.2019, 12:49
"Siedzenie w bezruchu" czyli co? Nie oddychać, nie mrugać, a najlepiej wstrzymać akcje serca?
500+ sie opłacało?
ja
ja 07.11.2019, 12:14
Na szacunek to trzeba sobie zasłużyć a nie wydawać cwaniackie polecenia by przynajmniej w ten sposób się dowartościować skoro w domu nie ma się nic do gadania a w nocy brak sił.
Dawid
Dawid 07.11.2019, 18:36
Dolaldnie goście myślą że są panami Świata....
Wibowit