Gorlice. Od rana trwają obchody Narodowego Święta Niepodległości.

  • 11.11.2019, 13:27
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Gorlice. Od rana trwają obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Kto ty jesteś?— Polak mały.— Jaki znak twój?— Orzeł biały.— Gdzie ty mieszkasz?— Między swemi.— W jakim kraju?— W polskiej ziemi.— Czem ta ziemia?— Mą Ojczyzną.— Czem zdobyta?— Krwią i blizną.— Czy ją kochasz?— Kocham szczerze.— A w co wierzysz?— W Polskę wierzę.— Coś ty dla niej?— Wdzięczne dziécię.— Coś jej winien?— Oddać życie.

Wszyscy doskonale znamy wiersz z dzieciństwa, którego autorem jest Władysław Bełza. 

Dzisiaj wielkie święto wszystkich Polaków. Mamy dany nam od losu dzień do odczuwania radości, dumy, zadowolenia. 101 lat temu odzyskaliśmy niepodległość i aby to uczcić, w całym kraju 11 listopada obchodzimy gminne, miejskie, powiatowe, czy też ogólnopaństwowe uroczystości wspominające dzielnych żołnierzy walczących podczas I wojny Światowej, którzy nie na darmo poszli przelewać krew, z karabinem w ręku. Wychwalamy męża opatrznościowego, Józefa Piłsudskiego, który kojarzy nam się ze zwycięstwem, odwagą, patriotyzmem.

Gorlickie uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Mniejszej w Gorlicach, następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządów oraz mieszkańcy Gorlic przemaszerowali pod pomnik Niepodległości, gdzie punktualnie o godzinie 12.00 wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Pod pomnikiem złożone zostały wiązanki kwiatów, z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Rafał Kukla, burmistrz miasta.

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (88)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

trebor
trebor 14.11.2019, 12:55
"punktualnie o godzinie 12.00 wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego" - wybrzmienie w naszym gorlickim wykonaniu niestety zakrawało na profanację!! mam nadzieje ze nikt tego nie nagrał i nie puścił w obieg. Pan który się podjął śpiewania nie znając słów hymnu powinien na drugi dzień podać się do dymisji. wstyd to za mało powiedziane. totalna kompromitacja i obraza osób które przyszły tam świętować.
tak myślę
tak myślę 12.11.2019, 11:30
Ale ten ratusz brudny..zwłaszcza wieża..może by tak pomalować?No chyba malowanie ratusza jest w gestii ratusza i środki na takie sprawy też chyba są??oczywiście pytanie było retoryczne.
Grybów
Grybów 11.11.2019, 23:51
By coś dać do internetu i pokazać publicznie to pierwsze należy się przygotować i zmienić ustrój na Nowoczesny. A nie że Gorlice wyglądają na zdjęciach na takie zaniedbane. Normalnie Wstyd!
Warszawa
Warszawa 11.11.2019, 22:47
Całe Życie się walczy o Niepodległość i Bezpieczeństwo a dowodem jest to że w Gorlicach robi się Bezpiecznie. Bo Mieszkańcy się bronią przed różnymi atakami ze strony wroga i intruza i wiedzą że nie zawsze się zawiadamia Policję, ale służby wyżej ustawione które nie dają mandatów tyko zmieniają lub likwidują ustawiony system.
Ziomek ma wszystko
Ziomek ma wszystko 11.11.2019, 22:32
CYT OBYWATELSKI; Może to będzie w końcu sygnał dla władz miasta żeby zrobić coś z problem tych meneli. Centrum miasta w kółko te same zapijaczone gęby widuję. Wiecznie na ul. Piekarskiej i Cichej. Piją już na ulicy i nikogo się nie boją. Swoje potrzeby fizjologiczne też na ulicy w cenrum miasta załatwiają. Później śpią nawaleni gdzie bądź. Ile razy widzialem jak spali na chodnikach albo na ławkach w Rynku. Jak władzom i służbą gorlickim nie wsyd. Jak chcą radzić sobie z poważnymi problemami skoro nie potrafią poradzić sobie z kilkoma żulami. Do tych osób które bronią tych meneli, żebyście widzieli ile razy było do nich wzywane pogotowie bo gdzieś leżą pijani w trupa. Pogotowie później musi zabrać takiego menela na sor i zrobić mu wszystkie badania na cito, a ty sobie możesz czekać ze złamana noga bo to nie jest stan zagrożenia życia. I żebyście się kiedyś nie zdziwił jak zadzwonicie po pogotowie a oni nie będą mieli kogo wysłać bo akurat muszą zająć się jakimś menelem co stracił przytomność z przepicia i rozwalił głowę na chodniku.Pomysł jest taki, żeby straż miejska z policją reagowały natychmiast na to co widzą na monitoringu. NATYCHMIAST, nie za pół godziny, godzinę albo w ogóle. Całe centrum jest na kamerach. Również wymienione ulice Piekarska i Cicha. Drugi pomysł jest taki żeby wymienione służby przeszły się po sklepach które sprzedają tym menelom alkohol i zagroziły odpowiednimi sankcjami i karami za łamanie ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Bo wydaje mi się, że osoby naduzywajace alkoholu spotykają się w pewnych stałych miejscach właśnie dlatego, że ktoś im tam sprzedaje alkohol, nieważne w jakim stanie po niego przychodzą. Tu też potrzeba konsekwencji że strony służb. To są proste rzeczy, wystarczy trochę chęci a tych ewidentnie brakuje u osób odpowiedzialnych za porządek. Na koniec pytanie o izby wytrzeźwień? Cy one nadal istnieją? Dlaczego menele zlapani przez policję na piciu są po spisania wypuszczani? Dlaczego nie są nigdzie zabierani, mimo, że są nawaleni jak stodoły? Idą pić dalej w inne miejsce. To jaki jest sens ich spisywania, skoro i tak sobie z tego nic nie robią?!?
xxx
xxx 11.11.2019, 18:29
Dziś to brzmi inaczej. Kto ty jesteś?— Polak mały.— Jaki znak twój?— Orzeł biały.— Gdzie ty mieszkasz?— Między swemi.— W jakim kraju?— W polskiej ziemi.— Czem ta ziemia?— Mą Ojczyzną.— Czem zdobyta?— Krwią i blizną.— Czy ją kochasz?— Kocham szczerze.— A w co wierzysz?— W Polskę wierzę.— Coś ty dla niej?— Wdzięczne dziécię.— Coś jej winien?— Oddać życie.
Gorliczanin
Gorliczanin 11.11.2019, 16:33
Aż miło popatrzeć, jak piękny pomnik powstały na 100lecie Odzyskania niepodległości w końcu nie przysłania ten obdarty słup z ogłoszeniami.
Dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby o którą apelowałem wiele razy.
DZ.
DZ. 11.11.2019, 14:33
Może wypada się nauczyć tych czterech zwrotek hymnu !!??
Remik
Remik 11.11.2019, 17:10
to była kompromitacja!!! w takim miejscu, w takim momencie... przepraszam, ale to jest skandal, żeby urzędnik państwowy nie znał tekstu hymnu. Jak nie umie to niech się nie rwie do mikrofonu. Wstyd!!!

Pozostałe