Za co możesz zostać ukarany w związku z nowymi obostrzeniami? Policjanci zaostrzają kontrole.

  • 01.04.2020, 17:33
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Za co możesz zostać ukarany w związku z nowymi obostrzeniami? Policjanci zaostrzają kontrole. fot. ilustracyjne / własne
Od dzisiaj (1 kwietnia) wchodzą w życie nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Jak nowe przepisy to i nowe kary.

Policjanci od początku obowiązywania pierwszych obostrzeń sprawdzają ich przestrzeganie przez mieszkańców – do tej pory odbywało się to jednak na zasadzie przypominania i upominania, ale nowe restrykcje wymagają od mundurowych bardziej rygorystycznego kontrolowania i karania.

Możemy więc zostać zatrzymani przez policjantów, zarówno jeśli będziemy poruszać się samochodem, jak i pieszo, którzy zapytają nas, dlaczego wyszliśmy z domu, gdzie idziemy i w jakim celu. Szczególną uwagę mundurowi będą zawracać na osoby młode i sprawdzać, czy są pełnoletnie, jeśli nie ma przy nich osoby dorosłej.

Będziemy egzekwować obowiązujące przepisy, sprawdzając, czy przemieszczanie się mieszkańców jest rzeczywiście związane z ważnymi potrzebami życiowymi, jak wyjście do sklepu czy do pracy – podkreśla aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Policjanci będą mogli nałożyć na nas mandat do 500 zł za nieprzestrzeganie obostrzeń lub poinformować sanepid, który na mocy decyzji administracyjnej może nas ukarać grzywną do 30 tysięcy złotych.

W przypadku kar nakładanych przed stacje sanitarne, popełnienie tego samego wykroczenia kolejny raz, skutkuje podniesieniem następnej grzywny o 25 procent.

Za co można więc zostać ukaranym i jak wysoka grzywna grozi nam za nieprzestrzeganie nowych przepisów?

Niestosowanie się do:

  • czasowego ograniczenia sposobu przemieszczania się (osoby do 18. roku życia nie mogą wychodzić bez pełnoletniego opiekuna, a za złamanie tego ograniczenia odpowiadał będzie rodzic lub opiekun prawny),
  • obowiązku poddania się kwarantannie (od dzisiaj objęci są nią wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę),
  • nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów,
  • nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach (na przykład zakazu przebywania w parkach),
  • nakazu określonego sposobu przemieszczania się (niezachowanie co najmniej dwóch metrów od innych osób w przestrzeni publicznej)

jest zagrożone karą od 5 do 30 tysięcy złotych.

Niestosowanie się do:

  • czasowego ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy (na przykład zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu),
  • zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  • obowiązku wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów (w tym obowiązku noszenia rękawiczek jednorazowych w czasie zakupów – sklepy mają obowiązek je zapewnić),
  • czasowego ograniczenia korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązku ich zabezpieczenia (na przykład z restauracji)

jest zagrożone karą od 10 do 30 tysięcy złotych.

Niestosowanie się do:

  • nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
  • obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych,
  • obowiązku poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie

jest zagrożone karą od 5 do 10 tysięcy złotych.

W najbliższych dnia policja będzie częściej patrolowała nasz powiat, sprawdzając czy przestrzegamy nowych przepisów, a jednocześnie nakładając kary za uchylanie się od obowiązku dostosowania się do nowych zasad. Czas na pouczanie już minął.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Cichociemni
Cichociemni 04.04.2020, 21:07
Takie kontrole narazaja nie tylko osoby kontrolowane, ale takze kontrolujacych na zarazenie sie i rozpowszechnianiem covid-19.
Polak
Polak 04.04.2020, 20:12
Za to wybory tak,nasz rząd chce zarobić nawet na pandemi.
Maly
Maly 04.04.2020, 10:46
Napiszcie co wolno rolnikowi???
LUKIER
LUKIER 04.04.2020, 09:35
A JAKA JEST PODSTAWA PRAWNA TYCH OBOSTRZEŃ? TYLKO NIE PISZCIE, ŻE ROZPORZĄDZENIE.
Gorliczanka
Gorliczanka 02.04.2020, 16:55
Mam takie pytanie jestem rodziną zastępczą mam prawie 73 lata czekam na operację nóg,wnuczka ma prawie 16 lat dotychczas robiła drobne zakupy,a teraz co dzwoniłam do Pcpr ale nie otrzymałam odpowiedzi
Magda
Magda 02.04.2020, 16:50
MOJ PARTNER MIESZKA 70 KM.OD GORLIC. MOŻEMY SPOTKAĆ SIĘ TYLKO W WEEKENDY.. CZY POLICJA MOŻE NAS UKARAĆ Z TEGO POWODU?
Patrycja
Patrycja 04.04.2020, 16:26
Sama się nad tym zastanawiam mam podobny problem
hmm m
hmm m 02.04.2020, 15:10
bzdury wprowadzili....wychodząc z domu muszę być dwa metry np.od sąsiadów ale mogę ich zabrać i podrzucić do miasta bo w aucie nie ma ograniczeń
As
As 02.04.2020, 14:25
A czy poruszając się samochodem z pasażerem to czy pasażer może siedzieć z przodu?
Sanepit
Sanepit 02.04.2020, 15:47
Jeśli kierowca siedzi z tyłu, to tak.
mieszkaniec
mieszkaniec 02.04.2020, 11:23
Obostrzenia obostrzeniami ... ale co powiedziecie na zmianę godzin pracy np Biedry , zakazy zakazami tylko nauczmy się je respektować . Przed chwilą zadzwoniłem do jednego z naszych marketów budowlanych zapytałem o możliwość dokonania zakupów w niedzielę ... i tu moje zdziwienie na chwilę obecną twierdzą że mają otwarte .
hmmm m
hmmm m 02.04.2020, 15:10
bo pytałęś o niedziele a zakaz dotyczy sobót
Adam
Adam 02.04.2020, 07:54
Czy można jechać do lasu na wycinkę drzewa na opal
Xyz
Xyz 02.04.2020, 04:37
Już dawno tak powinno być!
ED
ED 01.04.2020, 20:54
mam tylko jedno pytanie jak to jest że mąż ma idąc na spacer mają zachować 2m odległości ok, ale jak to się ma do policjantów którzy patrolują miasto w jednym samochodzie ,COŚ TU JEST NIE LOGICZNE, ALBO JA JESTEM ***EM ALBO ALBO KTOŚ JEST PO.......
Magdalena
Magdalena 02.04.2020, 15:00
Mąż..z żoną na spacerze.. odległość 1,5 m..,ale jak już wrócą.. łóżko mogą dzielić wspólnie ???? no nie jest to Chore !!????
starywyga
starywyga 01.04.2020, 22:17
Jeśli to nie jest twój mąż to 2m jak własny i razem śpicie to można nawet pod rękę chodzić. A policjanci jak i inne służby muszą przebywać obok siebie chyba nie wyobrażasz siebie tego inaczej?
aaaa
aaaa 01.04.2020, 21:53
A no tak to jest, że ludzie na ulicach nie zachowywali 2 metrów odległości i mogli mieć prostą wymówkę: my to rodzina itd. Dzięki temu, ze zakaz na ulicy obowiązuje teraz nawet małżeństwa, to policjant nie musi się domyślać/pytać/rozstrzygać czy osoby niezachowujące 2 metrowej odległości to rodzina czy nie. To też pozwoli nie naginać nałożonych restrykcji, bo niestety ale niektórzy mieli gdzieś zasady.
Zibi
Zibi 01.04.2020, 19:52
Proszę mi odpowiedzieć na pytanie jadę do paczkomatu nie spotykam się z nikim więc cz mogę czy nie jak mam już zamówione i opłacone poczki.
Tr
Tr 01.04.2020, 19:10
Rzad wprowadza zakazy a zaraz i tak trafi sie jakis "cwaniak" tak jak wczoraj i napisze ze jego zakazy nie dotycza i bedzie chodzil gdzie mu sie podoba i mandatu nie przyjmie bo to ograniczenie wolnosci i swobod obywatelskich ktore gwarantuje mu konstytucja. Prawnik mu tak doradzil
Prawnik
Prawnik 01.04.2020, 18:59
Policja powinna być w tym przypadku wyrozumiała, a nie by gnębić i nabijać kasę, bo jak widać przepisy bardzo szybko się zmieniają i ktoś też by mógł nie zauważyć tabliczki ze zakazem wejścia. Nawet kierowcy jadą na pamięć a nie dopiero pieszy który może być po dwóch klasach podstawówki i nie rozumie zagrożenia.
Tr
Tr 01.04.2020, 21:20
I przychodzi taki po dwóch klasach podstawówki do Ciebie daje 1000-2000 i bronisz go w sadzie w imieniu konstytucji i wolnosci obywatela. I tak mu zostanie w kieszeni bo mandat od 5000 w góre. A reszta niech siedzi i przestrzega zakazów bo są głupi ??
Prawnik
Prawnik 02.04.2020, 12:05
Prawnicy są od tego by pomagać, bo jak osoba która ma minimalną krajową lub zasiłek, to ma być traktowany jak biznesmen. Nawet jak mandaty daje Policja to patrzy jakim się jest samochodem i wiadomo nie od dziś że kierowca trabanta dostanie najmniejszy mandat.
Krystian
Krystian 02.04.2020, 17:25
Bzdury. Prawnicy nie płacą mandatów bo przeważnie znają policjantów lub wiedzą jak się wymigać. To kierowcy trabanta jako ci z podstawową lub bez znajomości płacą.
Tymon
Tymon 01.04.2020, 18:17
Brawo ?? tylko niech służby faktycznie egzekwują!

Pozostałe