Rodzina z Dominikowic potrzebuje pomocy przy remoncie dachu. O sprawie wie już prezydent, wojewoda, wójt...

  • 10.09.2020, 12:15
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Rodzina z Dominikowic potrzebuje pomocy przy remoncie dachu. O sprawie wie już prezydent, wojewoda, wójt...
Bożena i Jan Gruszka mają około 1700 zł dochodu miesięcznie i zwyczajnie nie stać ich, by sfinansować remont dachu, który jest w opłakanym stanie. Gminni urzędnicy uważają, że z tej kwoty są w stanie odłożyć na wykonanie prac, ale państwo Gruszkowie są schorowani i lwią część ich pieniędzy pochłaniają wydatki na leki. Do tego, jak wszyscy muszą opłacić rachunki, no i za coś trzeba też kupić jedzenie, które w przypadku pani Bożeny, chorującej na cukrzycę, nie może być „byle jakie”.

 

Pani Bożena jest bardzo zdeterminowana, bo wie, że pierwszy silniejszy podmuch wiatru może pozbawić ją i jej męża dachu nad głową. I to dosłownie. Ten na razie dach „jedynie” przecieka, gdy pada deszcz.

Do nas z prośbą o wsparcie i nagłośnienie trudnej sytuacji małżeństwo zwróciło się na samym końcu. Najpierw były pisma do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gorlicach, do wojewody, a nawet do prezydenta.

Mamy już wycenę remontu dachu, żeby wiedzieć, ile potrzebujemy pieniędzy na materiały i robociznę, radziliśmy się firm co będzie najtańszym sposobem podreperowania naszego dachu – mówi pani Bożena Gruszka.

Remont został oszacowany na blisko 21 tysięcy złotych. Przy około 1700 złotych dochodu rodziny, państwo Gruszkowie nie są w stanie na niego odłożyć.

Zarówno pani Bożena, jak i pan Jan są schorowani. Kobieta porusza się o kuli, ma trudności z ubraniem się, o zasznurowaniu butów nie wspominając. Jest po dwukrotnej operacji kręgosłupa, a dodatkowo choruje na cukrzycę i nadciśnienie. Zdarza się, że potrzebuje również leków przeciwdepresyjnych, bo cała sytuacja związana z brakiem pieniędzy najzwyczajniej w świecie ją przerasta. Pan Jan ma natomiast obustronną rwę kulszową, więc nawet jakby bardzo chciał sam wyremontować dach, to nie jest w stanie fizycznie tego zrobić.

Rodzinie przysługuje zasiłek celowy na zakup żywności z GOPS w wysokości 150 zł miesięcznie i paczki żywnościowe, zawierające jednak produkty, które pani Bożena, jako cukrzyk, jeść nie powinna.

Jest ciężko, bo 1700 złotych nie zawsze wystarcza nam, aby związać koniec z końcem, ale z tym damy sobie radę. Prosimy o pomoc w remoncie dachu, bo w żaden sposób nie jesteśmy w stanie go samodzielnie sfinansować – dodaje pani Bożena.

Na razie państwo Gruszkowie mają kupiona blachę za 4600 złotych – 2 tysiące złotych na jej zakup dostali od GOPS, a kolejne 2600 złotych wyłożyli z własnych oszczędności.

Urzędnicy z pomocy społecznej kazali nam rozpocząć remont, a wtedy być może dostaniemy kolejne pieniądze, ale na litość Boską, jak zacząć, jak nie mamy na to pieniędzy, nawet na resztę materiałów, a żadna firma nie zrobi nam tego za darmo. Jest nam głupio prosić o pomoc, ale wiemy, że sami nie jesteśmy w stanie zrobić tego remontu – mówi zrozpaczona kobieta.

W rozmowie z naszą redakcją Jan Przybylski wójt gminy Gorlice zadeklarował kolejną pomoc finansową, jeśli blacha, która została już zakupiona przez gminę, będzie wykorzystana przy remoncie dachu i ten faktycznie się rozpocznie.

I tym sposobem znajdujemy się w punkcie wyjścia, bo rodzina nie ma wystarczających oszczędności, by ruszyć z pracami.

Odwiedziliśmy państwa Gruszków i sprawdziliśmy, jak sprawa wygląda na miejscu – już na pierwszy rzut oka widać w jak złym stanie jest dach, co możecie zaobserwować na zdjęciach zamieszczonych pod tym artykułem. Do samego domu ciężko dojechać, nie ma utwardzonej drogi i nie ma szans, żeby w razie czego dojechała tam karetka, zwłaszcza jeśli popada intensywniej deszcz.

Dlatego tak bardzo zależy nam na czasie, bo nie jesteśmy pewni czy dach wytrzyma kolejną zimę, a jeśli z kolei jesień będzie deszczowa, to nie dojedzie do nas samochód z blachą – mówi pani Bożena.

Małżeństwo na naszą prośbę przygotowało listę materiałów, których brakuje im, by mogli rozpocząć remont. Pani Bożena i pan Jan zwracają się z gorącą prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc.

Lista potrzebnych rzeczy:

  • blacha profilowana
  • śniegołap
  • gąsiory
  • łaty
  • kontrłaty
  • krokwy na ganek
  • płotwa
  • deski boczne
  • deska czołowa
  • wkręty
  • membrana
  • taśma kalenicowa i dekarska

Jeśli ktoś zechciałby pomóc finansowo albo rzeczowo pani Bożenie i panu Janowi proszony jest o kontakt z naszą redakcją pod numerem telefonu: 733 05 30 05.

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (9)


Komentarze (68)

PRAWNIK
PRAWNIK 15.09.2020, 12:05
stalking -definiowane jako uporczywe nękanie lub wzbudzanie uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności innej osoby lub osoby jej najbliższej w polskim prawie jest karalne.
Ściganie stalkingu nastąpuje na wniosek pokrzywdzonego. Stalker zagrożony będzie karą pozbawienia wolności do lat trzech, chyba że w wyniku tego przestępstwa pokrzywdzony targnie się na własne życie. W takiej sytuacji przestępstwo to będzie zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu.


Czasem nie warto samemu prosić się o kłopoty , to moja rada .
osoba z podkarpacia
osoba z podkarpacia 15.09.2020, 09:57
ktoś poszedł po rozum do głowy stop hejtowi
...
... 15.09.2020, 10:06
Tak uważam że to czyste chamstwo i nie ważne co kto zrobił , nie trzeba go bić publicznie. Wstyd , i pokazanie słabości wobec tych ludzi przez hejt !!!! Nic wiecej. W oczy się nie da mówić , bo można poprosić do dyskusji policje , to anonimowo hejt. Słowo daję tak jak napisane to było wcześniej , nie skończy się to niszczenie tych ludzi , to biorę sprawę w swoje ręce!!! I głupie komentowanie będzie niemożliwe bo osobiście skontaktuje się z portalem !!!!! I komentarze będą zablokowane całkowicie
Prośba
Prośba 15.09.2020, 02:28
Drodzy mili i nie mili państwo ,proponuje zaprzestać wypisywać komentarze tylko by szkodzić tym ludziom , jeśli nie to osobiście skieruje prośbę na stronę gorlicka o zablokowanie komentarzy , bo przemawia przez nie tylko aczyste chamstwo !!!!
Do Karol
Do Karol 15.09.2020, 02:24
To do ciebie powróci to samo co piszesz o nich . Milo Ci będzie pewnie bo będziesz świadomy tego dlaczego jakieś zło przytrafiło ci się w życiu.
Nigdy źle się nie zachowałeś że taki nauczyciel mądrości jesteś ? To informuje Cię że ty też się mieszasz i robisz mętlik. By prowadzić rozgrywki kto ma lepszy argument i kto czym uderzy
www
www 14.09.2020, 20:50
Napisze do nich list adres w zdjęciach niech czytają nie znam ich nie jestem ich sąsiadem ale płace podatki i nie żebra
chemik z dominikowic
chemik z dominikowic 14.09.2020, 18:39
może poznasz wersję drugiej strony masz coś do nich to przyjdż i pogadaj a nie szczuj innych przeciw nim ja znam ich trochę dłużej bo około 20 lat a ty zastanów się nad słowami swoimi własnymi oraz przeczytaj ze zrozumieniem to co napisał ivo z zabrza a być może coś zrozumiesz a nie to trudno zostaw temat w spokoju i nie przeszkadzaj nie skreślaj nikogo bo wina zawsze leży po obu stronach skończmy ten temat bo to do niczego nie doprowadza
mikołaj
mikołaj 14.09.2020, 16:34
drwina pisz jaśniej nie wiem o co ci chodzi mikolaj
Leon
Leon 14.09.2020, 09:49
Dobrze że odzywa się też ta część ludzi którzy mają serce, dziękuję Wam za to , bo to już wygląda jak walka z wiatrakami odnośnie tych złych komentarzy ,które mają zemścić tylko jak najmocniej tych Państwa. A znam tych państwa i osobiście i prywatnie .
kominiarz
kominiarz 14.09.2020, 09:16
do o jejj jak sama lub sam piszesz twój dach ma 80 m ja byłem u nich ostatnio w sprawach służbowych widziałem ten dach to około 175 lub 180 m do pokrycia chyba widać różnice
Do KimDzin
Do KimDzin 14.09.2020, 08:39
Uważasz że Ty nie uprzykrzasz życia im stosując taki stalking publicznie? Jeśli Ci coś zaszkodzili kiedykolwiek , to im już to oddałeś swoimi słowami. Robiąc z ich prośby sensację każdym komentarzem atakującym .więc jesteście kwita. Nienawiść sąsiedzka nigdy nie ma pohamowania
ivo z zabrza
ivo z zabrza 14.09.2020, 08:33
zgadzam się z mikołajem dajcie spokój rodzinie nie osądzaj po tym co widzisz słyszałeś lub ktoś coś powiedział bo często bywa tak że na zewnątrz owoc jest piękny a od środka zjada go robak może i tak jest w tej rodzinie może te problemy które widzisz na zewnątrz to tylko wierzchołek góry lodowej ich problemów nić życia i śmierci jest bardzo cienka a życie krótkie i czasem bardzo bolesne więc nie osądzaj po tym co widzisz ale czy to jest to co naprawdę widzisz może to tylko dobrze uszyta maska pod którą kryją się problemy tych ludzi które trwają nie 2lata 5 czy 10 one trwają dużo dłużej sa to problemy których nie rozwiąże człowiek ani medycyna może ta prośba jest ostatnią jednego z członków rodziny nie osądzaj pomyśl i zastanów się nad słowami które tu czytasz
s
s 13.09.2020, 18:03
miech napiszą do programu nasz nowy dom morze przyjadą
Do KimDzin -mieszkaniec Dominikowic
Do KimDzin -mieszkaniec Dominikowic 14.09.2020, 09:08
Nie ma ludzi świętych, tu na ziemii, a człowiek jest tylko człowiekiem ,każdy popełnia błędy ,ludzie na wsi znają historię owszem jakiś nie porozumień sąsiedzkich tych Państwa ale czy to powód żeby tak linczować drugiego człowieka publicznie ? To już o pomstę do nieba wola .
niki
niki 13.09.2020, 17:47
z tego co wiem to ci państwo mają zrobioną wycenę dobrze że nie czytają komentarzy nie mają internetu bo takiego hejtu być może nie wytrzymali by psychicznie
Magdalena
Magdalena 13.09.2020, 20:56
Właśnie że czytają komentarze , i już mówią o tym że psychika im siada . Możesz być zadowolony panie lub pani od złośliwych komentarzy !¡!! Jak będziesz miał ich na sumieniu to odpowiesz za to przed samym Bogiem !!!!! Jak na Ciebie nie ma rady uważasz to odpowiesz za to po śmierci !!!!!
O jejj
O jejj 13.09.2020, 17:33
Kredyt mozna wzxiadc i placic rate 200pln.......////Skąd wzieliscie 21tys???????niedawno zrobiłem sobie całkiem nowy dach (80m)począwszy od konstrukcji wsystko zamknęło się w prawie 6tyś a u tych państwa niewiele wiekszy jest dach a skoro wymaga remontu to trzeba bylo wezwac polsat do nich a nie dfo tych ludzi ktorzy caly czas mieszxkali na kopernika w bloku i nagle zachcialo im sie mieszkac w opustoszalym od lat domu ktory remontował polsat
Marcin mieszkaniec dominikowic
Marcin mieszkaniec dominikowic 13.09.2020, 19:36
Nie bój się nie wzięli tej kwoty z wymyslu ani z powietrza , tą kwotę podała im firma ,która robiła kosztorys. Mówię o tym zanim znów po raz kolejny ich obrazisz !!!!!!!!! Bezradność ludzi jest wielka , ale ludzka złośliwość jest jeszcze wieksza. Zwłaszcza gdy jest anonimowa !!!! Ciekawe czy w twarz też byś tak pluł/pluła słowami. Takie komentarze skoro dach był robiony nie dawno , to jako osoba że wsi wiem że byl robiony u sąsiada tych ludzi. Sąsiedzie bez komentarza !!!!
Mieszkaniec Dominikowic
Mieszkaniec Dominikowic 13.09.2020, 18:50
Człowieku czego zazdrościsz tym ludziom ? Chorób ??? Tym że poprosili o pomoc a ty byś może nie umiał ? Dobrnąć do tego by był artykuł na stronie ?? Tym że jak się im.uda uzyskać pomoc , to będą mieć dobry dach i jedno zmartwienie mniej ? Opamiętaj się ,skąd tyle zawiści w Tobie. A tak poza tym to z tego co się orientuję , to dach był wymieniany dokładnie u sąsiadów tych Państwa !!!! Więc stąd te mądrości. I kolejny dowód na to że to czysta chamska złośliwość sąsiedzka.
niki
niki 13.09.2020, 17:27
a czy ty wiesz pani lub panie życzliwy za ile oni sprzedali to pole bo ja choć znam ich dobrze to nie wiem ale wydaje mi się że za jeden z kawałków to chyba po niżej wartości byli w sytuacji bez wyjścia warto też wiedzieć co zrobili za te pieniądze a nie nazywać ich krętaczami kogo i w jaki sposób nękają
Piotrek
Piotrek 13.09.2020, 18:38
A ja znam ta rodzinę , i jak chcecie wiedzieć to to że sprzedali pole to z braku środków na wykończenie koniecznych rzeczy w domu jak woda łazienka to tak między innymi. I dokładnie , poniżej wartości bo mniej niż 10 tys za 70 czy 80 arów !!!! Po radzie od osoby kupującej. Bez konsultacji z nikim innym i bez dostępu do internetu by móc sprawdzić jaka naprawdę wartość tego pola.

Uważam że to czysty stalking wobec tej rodziny , nękanie , i zwyczajne gnojenie psychiczne przez wypisywanie tych złych tekstow.
mikołaj
mikołaj 13.09.2020, 17:18
dajcie już spokój tej rodzinie bo takiego hejtu i kłamstwa to nikt nie wytrzyma może dojść do tragedji a winnych wtedy nie będzie
były żołnierz
były żołnierz 13.09.2020, 14:40
szacunek dla flagi orła białego i ;terytorialsów; kilkakrotnie widziałem tych ludzi na zakupach zawsze robią zakupy z najniższej półki najtańsze widać że żyją skromnie oszczędzają mili starsi ludzie
robins
robins 13.09.2020, 13:13
do człowiek nie znam ludzi ale sprawy sądowe tak w sądzie to się płaci a nie wyciąga pieniądze wiedz co piszesz nie oczerniaj innych
Magda
Magda 13.09.2020, 15:03
W tych złośliwościach chodzi przeciez tylko o to zeby zadać cios słowem , nie ważne czy źle słowa mają sens czy nie. Byleby uderzyć w drugiego człowieka i zrobić opinie. Żeby szło to dalej. Albo obawa sąsiadów przed tym że są też dobrzy ludzie na świecie którzy możliwe że pomogą rodzinie z artykułu. Wstyd że takie wrednosci ludziom przychodzą także przy niedzieli.
jakub
jakub 13.09.2020, 12:25
do somsiad a może spróbujesz dojechać do nich swoim autem po opadach deszczu lub zimą ja byłem i w zimie i po deszczu więc wiem jak się jedzie nie chcesz pomóc nie krytykuj pomyśl co piszesz
mikołaj
mikołaj 13.09.2020, 11:40
dlaczego tyle wrogości dla tych ludzi może rodzina nie jest w stanie pomóc trzeba być obiektywnym żeby sądzić innych i znać całą prawdę o ich problemach a nie tylko jedną wersję
Ryszard
Ryszard 13.09.2020, 11:49
Wielki szacunek dla ciebie Mikołaj że bez zawiści potrafisz spojrzeć na problem ludzi. Ja też się już wypowiadałem wcześniej , że to zapewne jakieś sąsiedzkie rozgrywki , że taka zawiść w komentarzach , wyliczanie co maja. A uważam że sięganie do rodziny , wyliczanie. Imion dzieci , to już wciskanie nosa w nie swoje sprawy i zwyczajna drwina i kpina. Milo że jednak są ludzie którzy są dobrymi ludźmi którzy mają serce jak np. Ty. Ja rozmawiałem z tymi ludźmi , wiem że są ludźmi którzy mają serce , a życie ich już do tego zmusiło by prosić o pomoc.

Pozostałe