A w jesiennych ogrodach kolorowo, czerwono, żółto, brązowo. Czy może być piękniej?

  • 31.10.2020, 16:17
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Jesień w ogrodzie Eko-Techu
loadingŁaduję odtwarzacz...
Obecny rok jest dla wszystkich czasem niezwykłym. Ograniczenia związane z panującą pandemią wpływają na nasze życie, wyznaczając nowe nawyki i zachowania. To wszystko ma wpływ na sposoby podróżowania, metody pracy, a także spędzanie wolnego czasu. W tych trudnych czasach nowego znaczenia nabrała możliwość obcowania z przyrodą.

 

W poszukiwaniu spokoju i izolacji chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, w parkach, na działkach czy też przydomowych ogródkach, obsadzamy też balkony i tarasy. Co ciekawe, zainteresowanie roślinami udziela się nawet ludziom dotychczas niezwiązanym z takim zajęciem lub hobby.

Jest to pewne, że w obecnej sytuacji pozostaną oni dłużej z zainteresowaniem ogrodnictwem i uprawą roślin, by rozwijać swoje ogrodnicze pasje.

Pełnia jesieni to czas, który kojarzy się głównie z podziwianiem feerii barw żółtych, czerwonych, pomarańczowych, odcieni brązu. Ten tradycyjny obraz jesiennego ogrodu mogą dopełnić dobrze dobrane odmiany iglaków, które w tym okresie dosadzamy i nawozimy.

Właściwy dobór krzewów iglastych pozwoli uzyskać w ogrodzie efekt wiecznie zielonego zakątka. Intensywne odcienie zieleni przełamane odcieniami żółtego, szarego i błękitnego koloru utrzymają się nawet wtedy, gdy pozostałe rośliny przejdą w czas zimowego uśpienia.

Rośliny iglaste zyskują na popularności w ostatnich latach, co powoduje, że oferta tych roślin na rynku znacząco się poszerzyła.

Mamy więc możliwość wybierania roślin płożących się, tworzących nisko sklepione kopuły, ale także wyniosłych i bardzo okazałych. Wiele odmian, których wysokość nie przekracza 1-1,2 metra, stworzy w przyszłości osłonę przed wiatrem dla niższych odmian roślin. Nie brakuje także drzew i krzewów, które szybko uzyskują większą wysokość i będą w przyszłości stanowiły piękne tło dla kompozycji i klombów wymagających zacienienia.

Wybierając rośliny iglaste, należy zadać sobie w szczególności pytanie o to, jakie miejsce chcemy przeznaczyć na ich przyszły wzrost. Iglaki to często rośliny dobrze tolerujące nawet mocne przycinanie, co dla ogrodników oznacza możliwość kształtowania ich w sposób niemożliwy w przypadku innych odmian. Kształty geometryczne, kule, cięcie na kształt spirali czy tworzenie kompozycji, które wydają się zawieszone w powietrzu – iglaki dają ogromne możliwości w zakresie ich formowania.

Nadają się w tym przypadku zarówno dla doświadczonych jak i początkujących ogrodników, którzy chcieliby spróbować swoich sił w kształtowaniu roślin.

Sadzenie iglaków to prosty sposób na zachowanie w ogrodzie intensywnych kolorów przez cały rok.

Wizytówką ogrodów w ostatnich latach są też często hortensje, których ogromne kwiaty cieszą oko zarówno w pierwszych tygodniach kwitnienia jak i po przekwitnięciu. Bogactwo kolorów, jakie oferują dostępne na rynku odmiany, czyni z hortensji rośliny bardzo piękne i pożądane. Kolorowe pompony tych roślin utrzymują się bardzo długo. Bogate kwiatostany po przekwitnięciu można pozostawić na roślinie, by stanowiły piękną, zimową kompozycję. Można je również ściąć i wykorzystać do tworzenia ikebany, suchych kompozycji do dzbanów, waz, a także dekoracji okolicznościowych, świątecznych. Z powodzeniem przetrwają one zarówno we wnętrzu domów jak i na zewnątrz.

Ogród jesienny jest też magazynem pożywienia dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Warto zaprosić ich do swojego ogrodu wybierając rośliny, które w miesiącach zimowych zapewnią zwierzętom bezcenne źródło energii: jarzębiny, jałowce, głogi. Wszystkie one pozwolą na długo zatrzymać w ogrodzie intensywne barwy jesieni, nawet wtedy gdy całość przysypie biały, zimowy puch.
 

Ogród to zapachy, kolory, rozmaite faktury, ale także ruch. Warto pamiętać w tworzeniu kompozycji roślinnych o tym, że niektóre rośliny będą zachowywały swój kształt niezależnie od warunków atmosferycznych, inne zaś będą poddawały się podmuchom wiatru. Wykorzystanie traw w niektórych zakątkach ogrodu pozwoli nadać im uroku, lekkości.

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe