Parafia w Moszczenicy dostała już ostrzeżenie z Sanepidu. Czy w tym roku pójdziemy na Pasterkę?

  • 16.12.2020, 09:59
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Parafia w Moszczenicy dostała już ostrzeżenie z Sanepidu. Czy w tym roku pójdziemy na Pasterkę? Fot. ilustracyjne/ unsplash
Już za tydzień Wigilia, a dzień później Boże Narodzenie. Uczestniczenie w jednej z najważniejszych uroczystości kościelnych w tym roku może przekreślić pandemia.

 

W minioną sobotę na stronie parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Moszczenicy pojawił się komunikat

W związku z pismem, które otrzymaliśmy od Sanepidu o nieprzestrzeganiu ilości osób uczestniczących w nabożeństwie. Jesteśmy zmuszeni wprowadzić ograniczenia. W koszyku przy wejściu będzie 65 obrazków, zabieramy jeden. Po skończeniu obrazków niestety kościół zostanie zamknięty. Nie zabierają obrazków ministranci, lektorzy i DSM. Prosimy o przestrzeganie tych zasad, higienę rąk i zajmowanie bezpiecznej odległości.

Za utrudnienia przepraszamy.

Już za tydzień Boże Narodzenie, co oznacza, że wielu z nas będzie chciało przynajmniej w tym dniu pojawić się w świątyni. Obowiązujące teraz limity są jednak bardzo wyśrubowane. Musimy starać się trzymać dystans, czasem pozostać na zewnątrz świątyni, a czasem nawet powstrzymać się od osobistego uczestniczenia we mszy świętej.

Limit nie obowiązuje na zewnątrz świątyni, ale biorąc pod uwagę charakter Mszy Świętej Pasterskiej może się okazać, że w tłumie zachowanie niezbędnego dystansu społecznego nie będzie możliwe. Uroczystości świąteczne na razie nie są w odgórny sposób normowane. We wnętrzu kościoła w Gliniku miejsca są dokładnie oznakowane karteczką: pod każdą z nich może usiąść jedna osoba. W niektórych kościołach obowiązuje właśnie system obrazkowy, który opisano na stronie moszczenickiej parafii.

Jak sytuacja będzie rozwiązana w czasie najbliższej Pasterki? Teoretycznie powinno być tak samo jak na każdej innej Mszy św. Wierzący potwierdzą jednak to, że Pasterka absolutnie nie jest zwyczajną Mszą. Zarówno godzina jej rozpoczęcia, jak i szczególnie uroczysta celebracja powodują, że uczestniczenie w niej jest dla wielu wyjątkowym przeżyciem duchowym, którego próżno szukać na co dzień. Niektórzy przyznają: chociaż przez cały rok nie po drodze im do kościoła, Pasterka jest mszą, w której chcą uczestniczyć.

Czy można im tego zabronić?

Już w najbliższa niedzielę spodziewamy się szczegółowych informacji na temat tego, jak problem uroczystości bożonarodzeniowych zostanie rozwiązany w poszczególnych parafiach.

 

 

źródło info: Parafia MB Szkaplerznej w Moszczenicy

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rolnik
Rolnik 19.12.2020, 11:06
To czemu madry Sanepid i nie wtraca sie w marsze tych rozpuszczonych bab
Joe
Joe 20.12.2020, 10:56
Właśnie!
TRE
TRE 19.12.2020, 22:23
BRAWO NIECH POZAMYKAJĄ TE BABSZTYLE DURNE
dwe
dwe 05.01.2021, 13:43
razem z wami
normalnie pisowirus
normalnie pisowirus 17.12.2020, 07:57
ku....a do kościoła można iść domku czy pokoju w pensjonacie nie można wynająć
Gość
Gość 16.12.2020, 18:32
Brawo. Nareszcie. Pozamykac te kościoły. Skoro jest zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, to powinni to przestrzegać. Przestrzeń zamknięta, bo wiadomo msze w budynku, a ludzi wypuszczają powyżej 5 osób.
B
B 17.12.2020, 10:28
5 osób lepiej sprawdź te informacje gościu nie wiesz nic na ten temat a się wypowiadasz do galerii leć bo ci ją jeszcze zamkną i w tłumie ludzi w biedronce albo innym markecie to jest myślenie dzisiejszego człowieka ciekawe co zrobisz gdy będziesz żegnać się z życiem, ale przecież ciebie to nie dotyczy prawda? ......
Gość
Gość 17.12.2020, 05:10
Proponuję zaktualizować swoją wiedzę, później sie wypowiadać.
Manny
Manny 16.12.2020, 17:23
Teraz kolej na Szalową bo tutaj zero ograniczeń.
kat
kat 17.12.2020, 15:31
i na Binarową
facioo
facioo 16.12.2020, 13:16
zaborcy nie dali rady, niemcy nie dali rady, dakomuna nie dała rady, tfu demokracja dała...
jaka norma człowieka na 1m2 w sklepie, autobusie, a jaka w kościele?
Ktoś
Ktoś 16.12.2020, 13:13
U Rydzyka na spędzie sanepid nie dopatrzyl sie żadnych zaniedbań😅😅Żenua😅

Pozostałe