Podsumowanie roku 2020 z haloGorlice. Część trzecia

  • 01.01.2021, 11:41
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Podsumowanie roku 2020 z haloGorlice. Część trzecia Fot. ilustracyjne/ unsplash
Ostatnia część roku w naszym podsumowaniu. Przypomnijcie sobie razem z nami, co ciekawego przydarzyło się w ostatnich czterech miesiącach 2020roku w naszym regionie.

 

Co dobrego spotkało nas w ostatnich miesiącach 2020 roku?

Wrzesień

>>>Żeński klub UKS Staszkówka Jelna po raz pierwszy zwyciężył w rozgrywkach I ligi. To historyczne zwycięstwo.

Nie brakowało kolejnych akcji pokazujących chęć niesienia pomocy kolejnym osobom. Przez teren naszego powiatu >>>przejechał Marek Gelata, który objeżdżając całą Polskę zbierał fundusze na leczenie wspaniałej kobiety. Kontynuowano także zbiórkę środków >>>na wykończenie domu pogorzelców z Binarowej

Z Moszczenicy przyszła wiadomość, że już niebawem będziemy mogli skorzystać tam z nowej wieży widokowej. >>>Będzie nietypowa, bo… w kształcie grzyba…

W lasach sezon grzybowy w pełni. >>>Grzyby półkilogramowe i większe nie były niczym niezwykłym!

Miasto ogłosiło też >>>przetarg na usunięcie niebezpiecznych odpadów z terenu byłej rafinerii. Sprawy w tym zakresie posuwają się do przodu bardzo powoli.

Pod UM Gorlice stanął zaś >>>nietypowy namiot, który miał odtąd spełniać funkcję poczekalni dla petentów oczekujących załatwienia sprawy pod nowym reżimem sanitarnym

Rozpoczął się >>>6 Festiwal im. Zygmunta Haupta. Niezwykłe wydarzenie kulturalne było jednym z tych spotkań, które odbyły się także w formie stacjonarnej, mimo pandemii.

Podejrzewaliśmy nieśmiało, że >>>sam Haupt mógłby dobrze czuć się na gorlickim Festiwalu!

W gorlickim parku miejskim zrealizowano niezwykły >>>spektakl świetlny.

 

Październik

>>>Swój jubileusz obchodzi chór Cantores Carvatiani. To jeden z najlepszych „produktów eksportowych” w naszym regionie!

Po przeprowadzonym głosowaniu w ramach >>>Budżetu Obywatelskiego miasta Gorlice poznaliśmy zwycięski projekt. Krótko mówiąc: Będzie pięknie!

Razem bawiliśmy się w akcję pomocową w ramach >>>Dnia Szpilek. Panowie także nie zawiedli.

 

Listopad

Mimo zamknięcia cmentarzy, wszyscy chętni mogli uczcić pamięć bliskich zmarłych. >>>Nieoczekiwane, podjęte w ostatniej chwili decyzje o zamknięciu mogły odbić się na kieszeni wielu sprzedawców nastawionych na sprzedaż chryzantem w tym czasie. Pojawiła się ciekawa propozycja ratunku.

Waszą uwagę przykuwają wydarzenia, które mają miejsce przy ul. Wyszyńskiego. Oto pojawia się informacja: budynek starego kasyna ma nowego właściciela.

>>>Kasyno zostało sprzedane za niewygórowaną cenę, a teraz, ma zostać zburzone. >>>Pojawia się próba powalczenia o wpisania budynku na listę zabytków a przez to ochronienia budynku budzącego sentyment wielu mieszkańców. Nim sprawa rozgorzeje na dobre rozpoczynają się prace rozbiórkowe. >>>Łapiemy ostatnie promienie wschodzącego słońca w oknach starego kasyna.

Pochodzący z naszego regionu Dominik Szura zwycięża w telewizyjnym teleturnieju i >>>staje się Gigantem Historii.

Pod koniec listopada pojawia się zaś dobra wiadomość dla tych, którzy często podróżują na trasie >>>Gorlice – Kraków. Rusza codzienny kurs!

 

Jakie problemy pojawiły się w ostatnich miesiącach 2020roku?

 

Wrzesień

Mimo obaw, >>>rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Było nietypowe, ale miało zwiastować powrót do normalności. Nie minął miesiąc, a >>>pojawiła się pierwsza informacja o zakażeniu covid-19 dwóch nauczycielek z naszych szkół.

Doszło do drugiego w krótkim odstępie czasu, tragicznego zdarzenia z rowerzystami w roli głównej. >>>Po śmierci, do której doszło w Zagórzanach, kolejny rowerzysta zginął >>>w Sękowej.

Informacji z dróg było jednak więcej: kolizje były codziennością. Niestety, nie brakowało też poważnych zdarzeń.

Szczególnie ciekawe okazało się zdarzenie, do którego doszło w Ropie. `>>>19-letni kierujący motocyklem marki Suzuki wbił się w tył poprzedzającego go samochodu.

Jednocześnie z bijącymi mocno sercami czekaliśmy na informacje z Sękowej. >>>Wykonywany tam odwiert, za bagatela, 20 milionów złotych miał pozwolić na odkrycie gorących wód, które najpierw mogłyby zostać wykorzystane na cele grzewcze. Jeśli odwiert byłby w pełni udany, w przyszłości możliwe byłoby planowanie wielkich inwestycji turystycznych: gorące źródła, baseny termalne, nowe centrum rekreacyjno-turystyczne w regionie…

Krótko po pełnym nadziei okresie oczekiwania stało się to co najgorsze. >>>Prace wiertni w Sękowej trzeba było natychmiast przerwać ze względu na pojawienie się gazu ziemnego w odwiercie.

Jednocześnie w powiecie trwały rozgrywki polityczne i >>>próby dokonania zmian personalnych. Zakończenie sporu przybrało >>>niespodziewany i zaskakujący obrót.

Na terenie Rozdziela w czasie prac ziemnych odkryto niewybuch. >>>Niewybuchy… a tak naprawdę niemały arsenał!

 

Do naszej redakcji dotarła też tragiczna wiadomość o >>>śmierci Andrzeja Ćmiecha.

Zmarł też Mieczysław Brudniak.

 

Październik

Uczniowie „Górki” stali się pierwszymi, którzy >>>przeszli na zdalne nauczanie w związku z wykrytym w szkole przypadkiem covid.19.

Pytanie o to czy kwarantanna jest efektywnym narzędziem chronienia ludzi czy też jest wprowadzana nielegalnie, w postaci samowolki przetoczyła się nie tylko w mediach ogólnopolskich. >>>Sprawa ta wzbudziła niemałe emocje także u nas.

W regionie pojawiły się też ostrzeżenia, które z ust do ust przekazywali sobie zaniepokojeni rodzice. >>>Jakiś mężczyzna zaczepiał ich dzieci i proponował im prezenty.

Do tragicznego zdarzenia doszło także w Banicy. >>>Martwego mężczyznę znaleziono we wnętrzu ruskiej bani.

>>>Coraz więcej pytań pojawiało się także w odniesieniu do początku listopada i obchodów Dnia Wszystkich Świętych. Sytuacja nie napawała jednak optymizmem.

Tydzień przed końcem miesiąca >>>odwołano tradycyjną kwestę.

Zaogniająca się sytuacja związana z pandemią i koniecznością masowego testowania spowodowała, że przy szpitalu >>>powstał nowy punkt wymazowy. Koniec z prowizorką.

Jednocześnie dyrekcja szpitala wydała mrożący krew w żyłach apel. Liczba osób zmarłych w regionie rośnie. >>>Coraz trudniej znajdować miejsca do przechowywania ciał kolejnych osób zmarłych.

Sytuacja związana z ogłoszonym, ale nieopublikowanym wyrokiem TK burzy krew także u osób z Gorlic. Czy zmiana trudnego i bardzo delikatnego kompromisu aborcyjnego powinna być dokonywana w taki sposób? >>>Osoby, które odpowiedziały na to pytanie stanowcze NIE pojawiły się na gorlickim Strajku Kobiet.

W Bobowej ginie motocyklista. >>>Ustalenie przebiegu wydarzeń nie jest tak łatwe, jak się pierwotnie wydawało.

 

Zmarł Jan Bałajewicz, Stanisław Kozieł. Pożegnaliśmy także byłego sentara ziemi gorlickiej, Stanisława Koguta

 

Listopad

Nieciekawa sytuacja w gorlickim szpitalu. Jak się okazuje to nie pandemia to nie jedyne zmartwienie medyków. >>>Do wielu podmiotów w naszym regionie dotarł list, który był wyrazem bezsilności, obojętności i poczucia rozgoryczenia.

W Sędziszowej, >>>pod ciągnikiem ginie młody mężczyzna.

Szalowa: kolejny pożar budynku. >>>Na szczęście wszyscy jego mieszkańcy zdołali uciec z płonącego budynku. Niestety, nie nadaje się on do zamieszkania.

Coraz baczniej przyglądamy się też statystykom USC za kolejne miesiące i porównujemy je z danymi z poprzednich lat. >>>Sytuacja demograficzna jest niestety coraz gorsza.

To jednak >>>dane za sam listopad okażą się prawdziwie porażające.

U jednego z gorlickich złotników >>>dochodzi do włamania

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe