Senator kilku kadencji, twórca Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach. Zmarł na jednym z oddziałów w szpitalu w Gorlicach.
Stanisław Kogut urodził się 29 października 1953 roku w Białce Niżnej w województwie małopolskim.
Ukończył Średnie Studium Zawodowe w Grybowie o profilu mechanicznym. Od 1972 zatrudniony w Polskich Kolejach Państwowych, był naczelnikiem Sekcji Naprawy Wagonów w Stróżach, należącej do Zakładu Taboru w Nowym Sączu oraz członkiem rady nadzorczej PKP S.A. (2000–2005).
Od 1989 działał w NSZZ „Solidarność”. Był przewodniczącym związku w węźle PKP w Stróżach, przewodniczącym okręgowej sekcji kolejarzy przy zarządzie Regionu Małopolska NSZZ „S”, a w latach 1997–2005 przewodniczącym Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Działacz sportowy w klubie Kolejarz Stróże.
Od 1990 do 1998 był radnym gminy Grybów, następnie do 2005 zasiadał w sejmiku małopolskim I i II kadencji, od 2002 jako wiceprzewodniczący. W 1998 uzyskał mandat z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność (należał do Ruchu Społecznego AWS), cztery lata później z rekomendacji PiS.
W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy NSZZ „Solidarność”, a w wyborach w 2001 z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy, która nie uzyskała mandatów. W wyborach w 2005 został wybrany na senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nowosądeckim. W wyborach w 2007 po raz drugi uzyskał mandat senatorski, otrzymując 162 139 głosów. W wyborach w 2011 został ponownie wybrany z ramienia PiS do Senatu liczbą 102 185 głosów. W 2015 po raz kolejny uzyskał mandat senatora z ramienia PiS, otrzymując 111 782 głosy.
19 grudnia 2017 z Prokuratury Krajowej na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu polityka w związku z zamiarem przedstawienia mu zarzutów korupcyjnych. Tego samego dnia władze Prawa i Sprawiedliwości podjęły decyzję o zawieszeniu go w prawach członka ugrupowania. Senator zaprzeczył stawianym zarzutom i oświadczył, że sam się zrzeknie immunitetu. Zrezygnował następnie z funkcji przewodniczącego senackiej Komisji Infrastruktury, a 21 grudnia został z niej odwołany. 20 stycznia 2018 został senatorem niezrzeszonym. Senatorowie nie zgodzili się na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Stanisława Koguta, o co wnioskował prokurator, w związku z tym zastosował wobec niego zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 1 miliona złotych, które zostało wpłacone. W tej samej sprawie w grudniu 2017 został tymczasowo aresztowany syn senatora, Grzegorz.
W wyborach w 2019 kandydował jako niezależny, nie uzyskując reelekcji i od listopada 2019 przestał chronić go immunitet. W styczniu 2020 wraz z synem został zatrzymany przez CBA.
Zmarł 18 października 2020 w Szpitalu Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach w związku z zakażeniem COVID-19.
źródło: Wikipedia.pl






![Zespół Szkolono-Przedszkolny w Łosiu „wbija zupełnie nowy level” w swoim istnieniu [FOTO] zdjęcie przedstawia grupę osób z czerwoną wstęgą](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zespol-szkolono-przedszkolny-w-losiu-wbija-zupelnie-nowy-level-w-swoim-istnieniu-foto-1769615033.jpg)
![Gorlice. Nowe miejsca parkingowe dla krwiodawców [FOTO] zdjęcie przedstawia samochody na parkingu szpitalnym](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-pierwsze-miejsca-parkingowe-dla-krwiodawcow-w-gorlicach-foto-1769600275.jpg)


![Artysta z Gorlic, którego każdy zna. Sprawdź się w naszym quizie o Bartku Belniaku [QUIZ] Zdjęcie przedstawia Bartka Belniaka](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-artysta-z-gorlic-ktorego-warto-znac-sprawdz-sie-w-naszym-quizie-o-bartku-belniaku-1769585634.jpg)
![Co? Gdzie? Halo! XI Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej oraz ciekawe repertuary kin [ŚRODA, 28 stycznia 2026] zdjęcie przedstawia snieg](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-co-gdzie-halo-xi-gorlicki-konkurs-piesni-patriotycznej-oraz-ciekawe-repertuary-kin-sroda-28-sty-1769549073.jpg)




![Mój przyjaciel Masaj w Gorlicach. Elżbieta Wiejaczka o życiu w tanzańskiej wiosce [FOTO/VIDEO] zdjęcie przedstawia kobietę z czerwonymi koralami i mikrofonem przy ustach](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-moj-przyjaciel-masaj-w-gorlicach-elzbieta-wiejaczka-o-zyciu-w-tanzanskiej-wiosce-foto-1769200543.jpg)
![Rozpoczął się 34. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [PROGRAM] zdjęcie przedstawia dwóch chłopaków na ulicy](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-rozpoczal-sie-34-final-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy-program-1769336771.jpg)
![Lipinki. Duży pożar budynku gospodarczego, zagrożony budynek mieszkalny [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia płonący budynek za drzewami](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-lipinki-duzy-pozar-budynku-gospodarczego-zagrozony-budynek-mieszkalny-foto-video-1768506366.jpg)






![Zaginęła 15-letnia mieszkanka Jasła [AKTUALIZACJA] zdjęcie przedstawia portret dziewczyny i napis zaginiona](https://static2.halogorlice.info/data/articles/sm-16x9-zaginela-15-letnia-mieszkanka-jasla-1768551964.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze