
UM Biecz poinformował o konieczności sporządzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych
Burmistrz Biecza informuje, iż zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j Dz. U. z 2020, poz. 1439) gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) na nieczystości płynne oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.
W związku z powyższym Burmistrz Biecza zwraca się z prośbą do mieszkańców Gminy Biecz o wypełnienie oświadczenia o posiadaniu zbiornika bezodpływowego (szamba), przydomowej oczyszczalni ścieków lub jego braku i dostarczenie do Urzędu Miejskiego Bieczu w terminie nieprzekraczalnym do dnia 30 kwietnia 2021 r.
W przypadku nie złożenia oświadczenia Burmistrz Biecza będzie zobowiązany do przeprowadzenia kontroli posesji w celu ustalenia posiadania zbiornika na nieczystości płynne. Jednocześnie informujemy, że w przypadku przeprowadzenia kontroli posiadanych zbiorników bezodpływowych będą sprawdzane rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych oraz posiadane umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych.
Oświadczenie dostępne jest na stronie UM Biecz >>>TUTAJ
Planowane są także kontrole UM Biecz w zakresie szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków:
W pierwszej kolejności będą sprawdzane umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych. Ponadto, w uzasadnionych przypadkach będzie sprawdzana szczelność zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe w celu określenia ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych odciekami pochodzącymi z tych zbiorników - podstawa prawna: art. 6 ust.1, art. 9u. ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j Dz. U. z 2020, poz. 1439).
Obowiązek Burmistrza do sprawowania kontroli przestrzegania i stosowania przepisów ustawy i stosowania przepisów ustawy wynika w tym przypadku z art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ponadto zgodnie z art. 363 ustawy Prawo ochrony środowiska:
Burmistrz może w drodze decyzji nakazać osobie fizycznej, której działanie negatywnie oddziałuje na środowisko wykonanie w określonym czasie czynności zmierzających do:
1) ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia;
2) przywrócenia środowiska do stanu właściwego.
UM Biecz przypomina również, że na właścicielach przydomowych oczyszczalni ścieków ciąży obowiązek poinformowania organu ochrony środowiska o rezygnacji z rozpoczęcia albo zakończenia eksploatacji oczyszczalni ścieków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, takiego zgłoszenia należy dokonać w terminie 14 dni od dnia rezygnacji z podjęcia działalności albo zaprzestania działalności lub zmianie danych.
źródło info: UM Biecz
Kolejny skok na kasę po śmieciach
Niech lepiej zajma sie drogami w zimie bo nie szlo sie doproscic zeby odsniezyli czy posypali tego nie widzieli
A GMINY MAJĄ OBOWIĄZEK SPRAWDZANIA STANU KANALIZACJI ,CZYSZCZENIA Z ZAMÓLENIA A OD 10 LAT NIKT NP.KANALIZACJI Z KTÓREJ KORZYSTAM NIE SPRAWDZAŁ
Taa, do kanalizacji jest podpięte może z 10% budynków. Już to widze jak kara dosięgnie pozostałe 90%... Lepiej się zabrać za budowę kolejnych kanalizacji.
A może by tak Burmistrz zrobił kanalizacje wreszcie gdzie jej nie ma???i nie będzie problemu
Dokładnie, dlaczego nie ma rozbudowy kanalizacji?
bardzo dobrze wreszcie może przestanie śmierdzieć obok domostw gdzie prawie na drogę wylewa się szambo bo właściciel raz do roku legalnie wywiezie a resztę jak większa ulewa to pompa aż czerwona, sprawdzić jeszcze ile razy w roku legalnie wywiózł nieczystości ?????
Najwyższy czas. Jeszcze sprawdzać czym ci ludzie palą, bo smród taki czasem, że strach wychodzić.