Nic się w tych Gorlicach nie dzieje? Dzieje się! Nie narzekajcie – przeczytajcie

  • 30.07.2021, 19:15
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Nic się w tych Gorlicach nie dzieje? Dzieje się! Nie narzekajcie – przeczytajcie Fot. haloGorlice
Takie komentarze, jak ten z tytułu, ciągle kłują nas w oczy i chociaż staramy się, by zakładka „Nadchodzące wydarzenia” zawsze była aktualna, to być może za słabo „wybijamy” gorlickie imprezy. O świetnych koncertach i niezapomnianych spotkaniach, które będą odbywały się w naszym mieście w sierpniu i we wrześniu opowiada nam Janusz Zięba, dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury.

 

LATO NA MAXXXa – Dni Gorlic 2021: 31 lipca – 1 sierpnia, stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorlicach
 

Do końca nie było wiadomo czy imieniny naszego miasta w ogóle się odbędą w tym roku, ale wszyscy mieli nadzieję, że jednak będziemy mogli spotkać się na wspólnym świętowaniu.

 

Już po raz kolejny Dni Gorlic organizowane są we współpracy z RMF MAXXX. Jest to model korzystniejszy ze względu na znacznie większy zasięg promocyjny naszego miasta oraz samego wydarzenia. Ponadto zdecydowanie ułatwia negocjowanie wynagrodzeń dla artystów, których gorliczanie wybierają w głosowaniu internetowym. Organizatorzy trasy Lato na Maxxxa mogą bowiem zaoferować im co najmniej kilka koncertów, my zaś tylko jeden. Podobnie kształtuje się sytuacja związana z techniką sceniczną, prowadzeniem oraz oprawą artystyczną wydarzenia – wyjaśnia Janusz Zięba, dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury.

 

Dwa lata temu w głosowaniu zwyciężył Happysad i Mr President. Niestety Dni Gorlic 2020 nie odbyły się a po tak długim okresie oczekiwania i nizwykle krótkim czasie na organizację nie było już możliwości zrealizowania koncertu drugiego wykonawcy. Na scenie zobaczymy więc zespół Fun Factory, który zdobył podobną liczbę głosów, zajmując drugie miejsce.

 

Na osłodę tego długiego czasu rozłąki z kulturą i koncertami zagrają też Grubson oraz Storo & Piotr Kupicha. Wybór tych artystów nie był przypadkowy, bo mieszkańcy sami sugerowali nam tych konkretnych muzyków, w wiadomościach wysyłanych zarówno do GCK, jak i do Urzędu Miejskiego – dodaje dyrektor.

Ponadto na scenie odbędzie się już po raz 5. Przegląd Twórczości Gorlickiej Młodzieży. W niedzielę o godzinie 15 rozpoczną się prezentacje naszych młodych artystów, którzy zgłosili się do przeglądu mającego formę konkursu. Zapraszamy!

Dni Gorlic odbędą się na stadionie, bo jest tam zwyczajnie łatwiej zorganizować tak dużą imprezę pod względem technicznym i jest ona mniej uciążliwa dla mieszkańców z centrum Gorlic. Dodatkowo pandemiczne obostrzenia, które nadal obowiązują, potrzebują… przestrzeni.
 

Szczegółowy rozkład jazdy Dni Gorlic 2021 >>>TUTAJ
 

Lumen Art Festival, 6 – 7 sierpnia, Park Miejski im. Wojciecha Biechońskiego oraz park przy Pałacu Długoszów w Siarach
 

Festiwal jest zwieńczeniem otwartych warsztatów muzycznych, które poprowadzą artyści Filharmonii Podkarpackiej. Przez tydzień młodzi muzycy będą szlifować umiejętności pod okiem mistrzów oraz przygotowywać repertuar na dwa finałowe koncerty. Odbędą się one w plenerze Parku Miejskiego oraz w parku przy pałacu Długoszów. W przypadku gdyby pogoda nam przeszkodziła, zostaną przeniesione odpowiednio do Gorlickiego Centrum Kultury oraz Pałacu – zapowiada Janusz Zięba.


Piątkowy koncert (6 sierpnia) odbędzie się w Parku Miejskim przy budynku dawnej restauracji i nie bez powodu rozpocznie się dopiero po zmroku, bo Lumen Art Festiwal będzie niezwykłym połączeniem muzyki i światła. Natomiast na sobotni koncert (7 sierpnia) organizatorzy zapraszają nas do ogrodów Pałacu Długoszów w Siarach, gdzie w otoczeniu wspaniałej pergoli rozciągającej się wokół fontanny i w towarzystwie posągów mitologicznych postaci przeniesiemy się do niezwykłego świata muzyki.


Więcej informacji o projekcie >>>TUTAJ


Koncert Pamięci Piotra Nowaka, 21 sierpnia, ogródek na gorlickim Rynku
 

Piotr Nowak dla wielu gorliczan był Przyjacielem i ważną postacią. Niestety w ubiegłym roku niespodziewanie pożegnaliśmy Piotra. Był to czas szczególny – początek pandemii, który nie pozwalał na pożegnanie Go z muzyką, która była niezwykle ważna w Jego życiu.

Ostatni koncert na scenie Gorlickiego Centrum Kultury zagrał w listopadzie 2019 roku. Wraz z Przyjaciółmi z zespołu Piotr Nowak Band chcieliśmy wspomnieć Piotra w rocznicę tego „ostatniego koncertu” – nie udało się jednak, gdyż pandemia pokrzyżowała te plany. Mam nadzieję, że tym razem się uda i 21 sierpnia przy ogródku „Baru pod Sokołem” na gorlickim rynku spotkamy się, by posłuchać muzyki i wspólnie muzykować. Zmieniliśmy bowiem formę – nie będzie to zwyczajny koncert, a raczej spotkanie Rodziny, Przyjaciół i miłośników muzyki Piotra.

Zagrają i zaśpiewają Piotr Nowak Band i Przyjaciele a wśród nich: Arek Zawiliński, Andrzej Stasiuk, Filipina Nowak-Kotyza, Tomasza Kiersnowski, Krzysztof Kozłowski z zespołem The Billy Goats. Całość słowem połączy wieloletni dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Rzeszów i przyjaciel Piotra – Andrzej Klee – opowiada dyrektor GCK.Festiwal Kolorów, 22 sierpnia, stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorlicach


Plan imprezy jest dość prosty: uczestnicy zbierają się w jednym miejscu, słuchają muzyki, tańczą, świetnie się bawią. To, co wyróżnia festiwale kolorów, to wzajemne obsypywanie się kolorowymi proszkami, które w powietrzu tworzą wielką barwną chmurę. Nie chodzi tu o wyrafinowany scenariusz wydarzenia, tylko o dobrą zabawę. To idealne miejsce, aby się wyszaleć i zrobić niesamowite zdjęcia.
 

W tym roku gorlicka odsłona Festiwalu Kolorów odbędzie się przy udziale kilku DJ-ów, z których każdy gra i miksuje swoją ulubioną muzykę, to zapewnia różnorodność, daje możliwość odnalezienia czegoś interesującego dla siebie – dodaje Janusz Zięba.


Festiwal Folkowy 4 Strony Karpat, 4 – 5 września, gorlicki Rynek
 


Pomysł koncertu zatytułowanego 4 Strony Karpat powstał w 2015 roku. Miał on na celu upamiętnienia wojskowych i cywilnych ofiar Bitwy pod Gorlicami oraz I wojny światowej. Na jednej scenie w Gorlicach, w 100-tną rocznicę Bitwy mieli spotkać się muzycy pochodzący z krajów, których przodkowie pozostali już na zawsze na Ziemi Gorlickiej. Taka forma wspomnienia tych wszystkich ludzi wydawała się najbardziej odpowiednia. Ukazywała ponadto piękno muzyki i świata bez wojny, toczącego się życia z całym jego kolorytem – smutkami i radościami. Pokazywała także pokojowe sąsiedztwo, które symbolicznie miało miejsce – „działo się” na jednej scenie muzycznej. W 2015 roku wielu uczestników koncertów pytało mnie, czy będziemy organizować je cyklicznie. Odbiór tamtych muzycznych spotkań i całego wydarzenia był tak dobry, że postanowiliśmy kontynuować je w postaci imprezy zatytułowanej Festiwal Folkowy 4 Strony Karpat. Udaje się nam to z powodzeniem, bowiem w tym roku 4 i 5 września na gorlickim rynku spotkamy się już na 7. edycji Festiwalu. Oczywiście tak jak poprzednio poza doznaniami muzycznymi zapraszamy także na Folk-Kiermasz, wystawę plastyczną oraz warsztaty artystyczne – podkreśla dyrektor GCK.


Dzięki Festiwalowi gorliczanie mają możliwość poznania zespołów, z których muzyką większość z nas pewnie nigdy nie miałaby okazji się spotkać. W tym roku na scenie pojawi się pięć polskich zespołów i jeden węgierski. Wyboru artystów występujących na festiwalu dokonuje dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury – Janusz Zięba. Prócz uznanych gwiazd muzyki folkowej stara się odnajdywać prawdziwe perełki – grupy mniej znane, które jednak pod względem artystycznym prezentują najwyższy poziom.
 

W tym roku podczas pierwszego dnia Festiwalu na scenie pojawi się niezwykły duet Kirszenbaum, którego wykonania są totalnie nieoczywiste i zaskakujące. Po nich zaprezentuje się dziesięcioosobowy zespół PotOCK, genialnie łączący mocne bity i brzmienia gitarowe z inspiracjami muzyką ludową spod Babiej Góry. Drugi dzień festiwalu rozpocznie się koncertem zespołu Dorośli – ich nostalgiczna muzyka daje wytchnienie i poczucie bliskości. Następnie zagra grupa Oreada z centralnej Polski, a w kilka chwil po Oreadzie na scenie pojawi się NeoKlez – klasyka klezmerskiego grania na najwyższym poziomie. Muzycznym zwieńczeniem 7. edycji Festiwalu Folkowego 4 Strony Karpat będzie koncert węgierskiego zespołu GÓBE Zenekar, który jak sam to określa – tworzy „ludową muzykę pop”.

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ćma
Ćma 31.07.2021, 13:17
Puste gorlice nofing!!!

Pozostałe