Dlaczego w mieście nie zawyły syreny 10 kwietnia? Zaskakująca przeszkoda

  • 22.04.2022, 10:19
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

na niebieskim tle nieba białe i szare głośniki umieszczone na słupie Fot. ilustracyjne/pexels
W czasie wczorajszej (21 kwietnia) sesji Rady Miasta Gorlice w ust radnego Adama Piechowicza pojawiło się bardzo interesujące pytanie. Zapytano o to, dlaczego 10 kwietnia, mimo zapowiedzi pojawiających się w różnych miejscach, w Gorlicach nie zawyły syreny?

 

O akcji związanej z uczczeniem ofiar katastrofy smoleńskiej pisaliśmy 10 kwietnia >>>Zawyły dziś syreny. Nie wszędzie

 

Miały być syreny, ale nad miastem panowała cisza

W niedzielę, 10 kwietnia, dokładnie o godzinie 8.41, czyli w chwili, w której doszło do katastrofy smoleńskiej, w całej Polsce planowano uczcić pamięć ofiar sygnałami dźwiękowymi. Planowano, ale nie wszędzie ten plan zrealizowano. Niektórzy włodarze wprost sprzeciwili się takiej formie okazania szacunku zmarłym, wskazując m.in. na osoby uchodźców. Dla nich tego typu dźwięki są rozbudzeniem traumy, która jest bardzo świeża.

Radny Adam Piechowicz zapytał, dlaczego w Gorlicach nie usłyszeliśmy w tamten niedzielny poranek syren alarmowych?

Odpowiedź była nieco zaskakująca.

 

Prosta przeszkoda formalna

Jak się okazało, na drodze do nadania wskazanego sygnału dźwiękowego stanąć miała prosta przeszkoda formalna. Jak wyjaśniał zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz:

(...) my otrzymaliśmy informację o tym ze Starostwa Powiatowego 9 kwietnia o godzinie 12 z minutami. Zgodnie z ustawą należy poinformować mieszkańców na 24 godziny przed, więc nie mogliśmy z przyczyn formalnych tego wykonać.

 

Czy Waszym zdaniem uruchomienie syren alarmowych jest w tym roku właściwym sposobem uczczenia osób, które zginęły w pamiętnej katastrofie lotniczej?

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

T
T 01.05.2022, 15:08
Syreny na rocznicę zawyć nie mogły, żeby nie straszyć ludzi, ale jak dziś na......ą samoloty jak podczas bombardowania to super sprawa...
Qń
22.04.2022, 15:04
To jest ten sam adam co przed wyborami niby się pogniewał na bałbalę, startował z innej listy i... wrócił do pisuaru?
Prawdziwy wzór pisowskiej hipokryzji !
Musti
Musti 22.04.2022, 13:55
Nie jest. To jest cyrk po to żeby ludziom znów przypomnieć i ugrywać na tym politycznie. Jak była 10 okrągła rocznica nie było żadnych syren. Zresztą rodziny ofiar tej katastrofy w większości nie popierały tego pomysłu i powinno to się w pierwszej kolejności uszanować!
Władek
Władek 22.04.2022, 13:05
Nie, nie jest. Władze Gorlic podjęły dobrą decyzje! Dziękuję!
Niki
Niki 22.04.2022, 12:55
Pan Adam mógł dzwon w kościele uruchomić.
Dość tych politycznych gierek na trumnach.
chory kraj
chory kraj 22.04.2022, 11:09
PO CO SYRENY MIAŁY WYĆ?CO TO KURNA SMOLEŃSK MOŻE JESZCZE DZIEŃ WOLNY ZROBIĆIE 10 KWIETNIA Z OBOWIAZKOWYMI MSZAMI
BUL
BUL 22.04.2022, 11:01
Ruska onuca.
Qń
22.04.2022, 15:00
Zbyszek, o sobie puszesz?
Xxx
Xxx 22.04.2022, 10:54
Bardzo dobrze ze nie zostały włączone pomijajac sam fakt jakie jest przeznaczenie syren czyli informowanie o zagrozeniach to był głupi i nie potrzebny pomysł. Czemu wczesniej w rocznice tego nie robiono ? Od 12 lat jestemy atakowani tą tragedią w celu dzielenia społeczeństwa i moze czas najwyższy dać rodzinom i bliskim ofiar spokój upamietnijac ofiary ciszą, a nie ciagłym tańcem na grobami. Drugim nie mniej ważnym argumentem za cisza w tym dniu jest obecność w Polsce uchodzców, ktorzy potrzebuja teraz spokoju, a nie wycia i przypominania im o nalotach i strachu. Warto być przyzwoitym i empatycznym.
Adik
Adik 22.04.2022, 12:45
A co, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego też mają nie wyć "bo taniec na grobach"???? Jak ci się nie podoba, to zatkaj sobie uszy. Jesteśmy u siebie we własnym kraju i ważne wydarzenia historyczne (a takim bez precedensu jest tragedia smoleńska) powinny być czczone. Jakoś Amerykanie nie mają problemu, żeby czcić pamięć o ofiarach z World Trade Center. Tylko jak zwykle w Polsce musi być wszystko zgnojone. Ludzie, co z wami? Zginęło 96 osób w niewyjaśnionych okolicznościach, pełniących służbę dla naszego kraju. Należy im się szacunek i pamięć i zachowajcie chociaż resztki przyzwoitości. P.S. Syreny OSP wyją i jakoś nikomu to nie przeszkadza, więc cały problem jest sztucznie wymyślony, bo komuś ewidentnie nie podoba się pamięć i godność o ofiarach smoleńskich.
Podpis
Podpis 22.04.2022, 20:42
Jakich NIEWYJAŚNIONYCH okolicznościach?! Okoliczności są wyjaśnione tylko maciora za mało nakradł przez te wszystkie lata "badania" tego wypadku i dlatego ciągle to trwa. Kaczysta wyciągnął go teraz z piwnicy i ponownie pobudza swój żelazny elektorat przed wyborami i NIC WIĘCEJ.

Najznamienitszym "uczczeniem" pamięci ofiar było wrzucenie zdjęć zwłok do sieci przez maciore.

Tak się w Polsce "świętuje" Smoleńsk.

Nie mieszaj PW do Smoleńska bo wszystkie liczące się organizacje pamięci apelowały o to aby nie uruchamiać syren w związku z tym co się dzieje na Ukrainie i nie mieli z tym żadnego problemu.
Gość
Gość 22.04.2022, 15:45
Bo ofiarami smoleńskimi rząd wyciera sobie gęby i buduje swoją markę odkąd może. I będzie to robił tak długo jak długo wygodne będzie używać Smoleńska do antagonizowania społeczeństwa - jak widać po twoim komentarzu całkiem niezle im to wychodzi.
Ważnym wydarzeniem narodowym było powstanie warszawskie. A tragedia w Smolensku była tragicznym w skutkach wypadkiem lotniczym. Tylko tyle i aż tyle.
A Macierewicz może sobie bredzić do woli o wybuchających parówkach i zamachach.
Xxx
Xxx 22.04.2022, 14:10
Syreny OSP wyja jak wzywaja strażaków na akcje czyli informują o jakimś zdarzeniu. W rocznicę powstania to juz tradycja która jest co rok, a nie od czapy w 12 rocznicę. Zmarłych czci się ciszą która jest znacznie bardziej wymowna niż wycie syren. Triche rozsądku polecam
Kormak
Kormak 22.04.2022, 21:01
To ja bym na twoim miejscu wiedzę uzupełnił skoro syreny według ciebie wyją tylko jak zwołują strażaków na akcje...
Podpis
Podpis 23.04.2022, 07:37
"jak wzywaja strażaków na akcje czyli informują o jakimś zdarzeniu" - zacznij od żeby się nauczyć czytać dokładnie i ze zrozumieniem a potem się zajmuj cudzą wiedzą.
XyZ
XyZ 22.04.2022, 10:44
Kiedy czynna kryta pływalnia będzie ? Zero konkretów
Mig
Mig 22.04.2022, 10:31
Jesteśmy u siebie, w Polsce, więc argumenty o uchodźcach są żenujące. Ewidentnie brak dobrej woli ze strony samorządów, rządzonych przez opozycję. Szkoda, że nawet na tak prosty gest jedności nie wszystkich stać.
DPW
DPW 22.04.2022, 14:54
Żenujący to jest ten argument. Jak jesteś u siebie w domu i masz gości to też specjalnie zachowujesz się tak, żeby było im przykro albo nieprzyjemnie?
mjm
mjm 22.04.2022, 13:37
dokładnie, to co my mamy do ukrainców, którzy sa u nas sie dostosowywac czy oni do nas
Gorliczanin emeryt