Sprawdziliśmy, ilu uchodźców znalazło schronienie w powiecie gorlickim

  • 22.04.2022, 13:18
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

uchodźcy z Ukrainy na granicy z Polską w Medyce Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©
Każdego dnia trafiają do nas uchodźcy z Ukrainy – część z nich przebywa w naszym powiecie tylko przez chwilę – przez kilka lub kilkanaście dni – a potem wyrusza w dalszą podróż, ale całkiem spora liczba osób zadomowiła się u nas na dobre.

 

Według danych Starostwa Powiatowego w Gorlicach obecnie w naszym powiecie przebywa 1713 uchodźców, którzy w zdecydowanej większości mieszkają w prywatnych domach – u rodziny, przyjaciół, znajomych, a czasami u zupełnie obcych ludzi, którzy już na początku wojny postanowili, że przyjmą ich pod swój dach. Oczywiście, nie brakuje też miejsc, gdzie uciekający przed wojną obywatele Ukrainy przebywają większych grupach.

Najwięcej osób w jednym miejscu jest zakwaterowanych w hotelu Beskid w Wysowej-Zdroju, ale już na początku maja część z nich zostanie przeniesiona, bo w uzdrowisku rozpoczynają się turnusy. Drugim takim miejscem, w którym zakwaterowanych jest największa liczba uchodźców pod jednym adresem, jest kompleks sportowo-rekreacyjny w Szalowej.

Niestety powiat dysponuje już jedynie pojedynczymi miejscami, gdzie by mogły naleźć schronienie kolejne osoby uciekające przed wojną. Na szczęście gościnność mieszkańców naszego powiatu okazała się nieocenioną pomocą.

Wiemy, że w sumie 42 przedsiębiorców ma podpisane umowy w zakresie zakwaterowania uchodźców, chodzi tu o hotele, agroturystyki, remizy czy internaty. Każdy z nich otrzymuje maksymalnie 70 złotych netto dziennie za jedną osobę, która mieszka pod jego dachem. Ile jest prywatnych osób, które pobierają świadczenie z tego tytułu? Każda gmina prowadzi takie statystyki we własnym zakresie.

Największa liczba uchodźców odnotowano 13 kwietnia – było 1770 osób.

O sytuacji sprzed miesiąca przeczytacie w osobnym artykule >>>Mieszkańcy powiatu dali schronienie blisko 1500 uchodźcom. Gdzie mieszka ich najwięcej?

 

Barbara Ćmiech

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

JK
JK 23.04.2022, 14:17
Tak dla precyzji rząd i wszelacy rządzący chętnie mówią ale nic nie dają - nie ma ani tych 40zł na osobę ani dla uciekinierów 300 na start mimo że od złożenia wniosku minął ponad miesiąc. Wszystko wzięli na siebie zwykli ludzie ale na własnym przykładzie powiem że to po prostu chęć pomocy człowiekowi w potrzebie a nie widmo zarobku decydowało o tym że przyjął do siebie kilka osób uciekających przed wojną. To wielka szansa na zbliżenie się naszych narodów mimo trudnej i nieraz bolesnej historii i nie wolno jej zaprzepaścić.
Pissss
Pissss 23.04.2022, 10:48
Nie tacy biedni ci ukraincy skoro chodza damy po kosmetyczkach tyljo dziwia sie ze nie za darmo skoro rzad obiecal im sielskie zycie w biednym miescie jakim sa gorlice to niech im szuka sponsorow a moszczenicy damy wyjechaly bo sie nudzily zle bi nie ma teatrow kin i rozrywki do pracy niech ida nie beda sie nudzic wojna wojna ale nij nie bedzie w nieskonczonosc sponsorowal ukraincow to rzadu sprawa skoro tak szeroko otworzyl ramiona na ukraincow a wgorlicach bieda ludzie licza kazdy grosz chociaz pracuja i nic nie maja za darmo
Podpis
Podpis 23.04.2022, 14:03
Z całego tego bełkotu tylko jedna rzecz się zgadza: obiecanki rządu.
5*3*
5*3* 22.04.2022, 20:02
A ksiezulki co? Przecież mają takie wielkie domostwa przykościelne
Kaja gro
Kaja gro 22.04.2022, 18:27
Szkoda że takie kłamstwa o jakimś płaceniu mój wujek od miesiąca ma u siebie 5 Ukraińców i jeszcze ani grosza z rządu nie dostał.... Więc coś tu chyba jest nie halo,MMM nie prawda??
Podpis
Podpis 22.04.2022, 20:36
Rzad miał płacić po te 40 pln, ale tego co widzę to robią wszystko żeby nie płacić a jeżeli w ogóle to najpóźniej jak się da. Jak zawsze "chcieli" i zobaczymy co tym razem z tego wyjdzie. Sytuacja jest bardzo poważna, bo mało kogo stać na tak gwałtowny wzrosty wszystkich kosztów.
mjm
mjm 22.04.2022, 18:54
A zgłaszane było do urzedu gminy?, moze warto dopytać, bo znam osoby, ktore dostaja juz pieniądze
ben
ben 22.04.2022, 16:42
Nie wiem po co ich ci ludzie przyjmują,przecierz to rząd ma zapewnić zakwaterowanie i warunki
Podpis
Podpis 22.04.2022, 20:35
Ludzie pomagają z potrzeby serca, ale tego pewnie też nie rozumiesz. Rzad miał płacić po te 40 pln, ale tego co widzę to robią wszystko żeby nie płacić a jeżeli w ogóle to najpóźniej jak się da.
r32
r32 22.04.2022, 13:42
Audi q5 , Audi q7 , Lexusy , Porsch cayen itp takie auta biednych ukraińców jeżdżą po Gorlicach
M
M 25.04.2022, 17:13
Nikt nikomu nie broni jeździć porche...
Widocznie zapracowali na to... nie szata ani samochód swiadczy o wartości człowieka
trutol
trutol 23.04.2022, 06:46
Katolicko PiSdzielska zazdrość cię żre !!. Oczekiwałeś obdartusów rzebrzących pod kościołem a tu zonk. Normalni ludzie. A ty dalej p***sz starym rowerem po dziadku. Rozumiem frustrację.
dsd
dsd 22.04.2022, 23:43
I co? I mieli ginąć na Ukrainie? A może myślisz, że to oni siedzą w hotelach? Ty nawet pisać nie potrafisz więc jak miałbyś zarobić na Audi czy Porsche?
Podpis
Podpis 22.04.2022, 20:37
Nie, no wiadomo że Ukraińcy to tylko łada 2107 albo wozy drabiniaste.
mjm
mjm 22.04.2022, 13:35
mam nadzieję, że jak wojna się skończy, to wróca do siebie, bo ktos ten kraj musi odbudowac,
Podpis
Podpis 23.04.2022, 14:07
Już zaczynają wracać. Wbrew obiegowej opinii tłumoków z sekcji komentarzy HG oni wcale nie są szczęśliwi, że musieli uciekać ze swojego kraju.
T
T 23.04.2022, 21:01
Oczywiście. U obcych zawsze jesteś nędzarzem, choćby nie wiadomo jak cię przyjęli i nie wiadomo jakim autem przyjechałeś.
eq
eq 23.04.2022, 08:56
zapewne niemieckie firmy rękami ukrainców , jeszcze na tej wojnie zarobią
T
T 23.04.2022, 21:00
A my będziemy stali z boku i się przyglądali?

Pozostałe