Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama

Wiosna, kleszcze – i co jeszcze?

Podziel się
Oceń

Przyszła wiosna, a wraz z nią... sezon na kleszcze. I niech nie uśpi naszej czujności niezbyt wiosenna aura za oknem. Kleszcze już są aktywne. Możemy je spotkać nie tylko w lesie, ale również w przestrzeniach miejskich. Są w ogródkach, parkach i na przy ulicznych trawnikach – prawie wszędzie.
Wiosna, kleszcze – i co jeszcze?

Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Doskonale wiemy, że przed chorobami odkleszczowymi lepiej się chronić na wszelkie możliwe sposoby. Największą ochronę dadzą nam ubrania z długimi nogawkami i rękawami (wbrew powszechnej opinii, lepsze są ciemne ubrania). To samo dotyczy butów – im lepiej osłonią nasze ciało, tym bardziej możemy czuć się bezpieczni.

Można stosować środki odstraszające. Dużą skuteczność wykazują te z zawartością DEET oraz permetryny, przy czym ta druga substancja może być aplikowana jedynie na ubrania.

Warto unikać ścieżek wydeptanych przez zwierzęta, ich miejsc żerowania oraz wysokiej trawy – to zazwyczaj największe siedliska kleszczy. Po powrocie do domu powinniśmy w bezpiecznym miejscu wytrzepać ubrania i dokładnie obejrzeć swoje ciało, w szczególności: pachy, pachwiny, zgięcia rąk i nóg oraz skórę za uszami.

 

O ile my... Zazwyczaj już wiemy, co robić i jak się chronić, to nie możemy zapomnieć o naszych psach i kotach. Jednak to także warto zrobić z głową. Zapytaliśmy więc lekarza weterynarii Wojtka Wójcika o najlepsze sposoby zapobiegania, ale też i o to, jak działać w sytuacjach awaryjnych.

 

Dlaczego profilaktyka przeciwkleszowa jest tak ważna?

Jest sporo argumentów i to bardzo konkretnych np. babeszioza, anaplazmoza, erlichioza, borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, mykoplazma hemotropowa i inne. Brzmi co najmniej tajemniczo – oczywiście to choroby odkleszczowe. Nasze zwierze może przynieść ze spaceru naprawdę dużą ilość... przykrych niespodzianek.

Niektóre z nich, jak babeszioza, potrafią zabić, inne jak borelioza z reguły nie mają dużego znaczenia klinicznego, tak czy inaczej łatwiej zapobiegać niż leczyć. I pamiętajmy – problem nie dotyczy tylko psów, koty też są zagrożone – wyjaśnia lek. wet. Wojciech Wójcik.

 

Jak możemy zabezpieczyć swoje zwierzę?

Do dyspozycji mamy mnóstwo preparatów z różnymi substancjami czynnymi. Bezpieczniej sięgać po te zarejestrowane jako leki (przechodzą one długotrwały proces rejestracji, w trakcie którego sprawdza się ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania). Różne są też formy podania. Obroże, krople, tabletki, szampony, proszki do posypywania. Wszystkie mają wady i zalety, ale... zdecydowanie sugeruję zapomnieć o istnieniu szamponów i proszków. Działają jedynie doraźnie i często wywołują działania niepożądane.

 

Proszki z permetryną przeznaczone dla psów są silnie toksyczne dla kotów! Niestety, co jakiś czas zdarza nam się leczyć zatrucia tymi preparatami w przypadku omyłkowego zastosowania u kota. Preparaty różnią się skutecznością i czasem działania. Znaczna ich część działa słabo lub wcale, a inne mogą być szkodliwe – stąd tak ważne jest, by przy doborze leku poradzić się lekarza weterynarii.

 

Obroże – nie stosujmy ich u psów z gęstym podszerstkiem (np. owczarek niemiecki) – skuteczność ich działania uzależniona jest od stałego kontaktu ze skórą, powinny być więc zapięte dość ciasno (pomiędzy obroże, a szyję zwierzęcia powinny swobodnie wchodzić dwa palce). Niektóre z nich działają kilka miesięcy, stąd w trakcie sezonu warto niekiedy je zdjąć i kilkukrotnie rozciągnąć żeby umożliwić lepsze uwalnianie substancji czynnej. Obroże, które są wodoodporne – w przypadku zabrudzenia można śmiało umyć wodą z detergentem – poprawi to ich działanie.

Warto mieć na uwadze także to, że nie wszystkie obroże są wodoodporne, a to dużo zmienia w przypadku psów pływających. Co ważne, a nawet bardzo – unikajmy obroży u kotów – mogą się na nich powiesić, jeśli już chcemy je stosować wybierajmy takie, których producent wyraźnie pisze o tym, że w trakcie zawieszenia ulegną zerwaniu.

Pamiętajmy, że nie zaleca się by zwierzęta śpiące z właścicielami nosiły obroże przeciwpchelne czy przeciwkleszczowe – dotyczy to szczególnie dzieci! Szukamy wtedy innego środka ochrony przed kleszczami – tłumaczy lek. wet. Wojciech Wójcik.

 

Krople – czyli preparaty typu spot-on. Dużo właścicieli podaje je na sierść zwierzęcia, podczas gdy powinny być one bezpośrednio podane na jego skórę. Natomiast po i przed podaniem preparatu zwierze nie powinno być kąpane. Preparat nie chroni zwierzęcia od momentu zakropienia, ale potrzebuje pewnego czasu by rozwinąć swoje działanie.

 

Tabletki – powinny być podawane na pełny żołądek, w przeciwnym razie mogą wywołać objawy niestrawności. Większość z nich oprócz zwalczania pcheł i kleszczy, świetnie radzi sobie z pasożytami skóry głębokiej – czyli nużeńcem i świerzbowcem. Wszystkie preparaty powinny być odpowiednio dobrane do wagi i wieku zwierzęcia.

 

Czy zastosowanie wszystkich dostępnych środków jest lepsze? Czy wręcz może zaszkodzić?!

Najlepiej wybrać jeden skuteczny środek i regularnie go stosować. Równoczesne zakładanie obroży, podawanie kropli i tabletek nie ma żadnego sensu. Pamiętajmy, że te preparaty nie są w pełni obojętne dla zdrowia.

 

A czemu nie masłem...? Jak usunąć kleszcza, gdy jest w trudno dostępnym miejscu?

Smarowanie kleszczy przyspiesza transmisję chorób odkleszczowych. Powinniśmy je usuwać przeznaczonymi do tego pęsetami, „kleszczołapkami”, haczykami. Jeśli kleszcz wbił się w trudno dostępnym miejscu, najlepiej by usunął go lekarz weterynarii. Dla przykładu dodam, że źle usunięty kleszcz z brzegu powieki może być początkiem leczenia okulistycznego.

 

Gdy nie uda wyjąć całego kleszcza? Co zrobić, jeśli część kleszcza zostanie w ciele zwierzaka?

Jeśli fragment nadal wystaje ponad skórę, można spróbować go wyjąć lub poprosić o to specjalistę. W sytuacji, gdy w skórze pozostanie niewielka część aparatu gębowego, nie polecam „wygrzebywać” go igłą, lepiej dwa razy dziennie dezynfekować miejsce rivanolem lub octeniseptem i poczekać aż organizm sam pozbędzie się problemu, zazwyczaj w postaci małego strupka.

 

Co zrobić jeśli pies zje obroże na pchły/kleszcze?

W większości wypadków spowoduje to jedynie lekką biegunkę.

 

Podsumowując?

Należy pamiętać o tym, że prawie każdy z preparatów przeciwkleszczowych powinien być podawany lub zakładany w rękawiczkach. To ważne.

Zawsze sprawdzajmy czy dany preparat jest przeznaczony dla psa czy kota – w niektórych przypadkach pomyłka może skończyć się śmiercią zwierzęcia – dodaje lek. wet. Wojciech Wójcik.

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - studiuj blisko siebie PEDAGOGIKĘ lub ADMINISTRACJĘ - studia licencjackie i magisterskie podyplomowe wspomagane on-line - ZAPISZ SIĘ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10% W OPŁACIE CZESNEGO
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Ona ze zgrają pisu już otwierała posterunek policji w Uściu Gorlickim... No i co? No i qpa budynek stoi pusty!Data dodania komentarza: 14.07.2025, 20:30Źródło komentarza: Banica. Nowa remiza na mapie powiatu [FOTO]Autor komentarza: LTreść komentarza: Gdyby się znał na przepisach to by nie był pod wpływem alkoholu, nie wsiadałby by za kółko wiedząc, że może mu coś wyjść. I nie znał się na przepisach, ewidentnie wjechał za szybko w zakręt, na pewniaka, tak samo jak był taki pewny co do wezwania policji. Policjanci nie wiedzieli że jest to droga prywatna, tak samo jak wszyscy podczas tego zdarzenia. Więc kierowcę Forda uratowało tylko to, że kierująca pojazdem nie zatrzymała się z nieświadomości, że powinna, bo według głupiego Polskiego prawa taka droga nie musi być oznakowana. Pijany kierowca ma więcej praw niż uczciwy i trzeźwy. Jak już mamy dopisywać dopiszmy że był również świadek tego zdarzenia, który ewidentnie stwierdził że jest to wina kierującego Fordem, bo tam tak każdy wjeżdża w ten zakręt nie będąc nawet na swoim pasie.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 20:30Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: SwiadekTreść komentarza: Przez godzine wmawiali kierowcy fordem ze to jego wina. Dobrze znał się na przepisach drogowych. Po przyjechaniu drugiej drogówki udowodnił ze ma rację. Dopiszcie ;)Data dodania komentarza: 14.07.2025, 18:27Źródło komentarza: Gorlice. Nie ustąpiła pierwszeństwa, ale... złapała kierowcę po użyciu alkoholuAutor komentarza: BieczankaTreść komentarza: Czy zdarzenie mogło mieć coś wspólnego z lokalnym festynem ?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 18:10Źródło komentarza: Racławice. Zwłoki mężczyzny znalezione w rzece [AKTUALIZACJA]
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12