Nauczyciele poszli w las, gdzie zażyli kąpieli leśnej. Wyjątkowe warsztaty w Nadleśnictwie Łosie

  • 22.06.2022, 10:03
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Nauczyciele poszli w las, gdzie zażyli kąpieli leśnej. Wyjątkowe warsztaty… Fot. SP Bobowa/naszabobowa/halogorlice.info ©
Japońska sztuka shinrin-yoku: czy coś Wam to mówi? Jeśli nie, nie martwcie się, nie jesteście sami! Warto jednak dowiedzieć się, czym ona jest, ponieważ sprzyja ona relaksowi i może pomóc nam się odstresować. Niedawno zgłębiali ją nauczyciele z powiatu gorlickiego.

 

Sztuka odbywania „kąpieli leśnej” nie ma już tajemnic przed uczestnikami warsztatów przyrodniczo-edukacyjnych, które w minionym tygodniu odbyły się na terenie Nadleśnictwa Łosie.


Warsztaty edukacyjne: przyjemne i pożyteczne

W minioną środę (15 czerwca) na terenie Nadleśnictwa Łosie odbyły się pierwsze warsztaty przyrodniczo-edukacyjne dla pedagogów z terenu naszego powiatu. Organizacją spotkania zajął się gorlicki oddział LOP z prezes Grażyną Kurzawą na czele oraz z Nadleśnictwo Łosie, któremu przewodzi Nadleśniczy Bartłomiej Sołtys.

To właśnie on poprowadził uczestników spotkania ścieżką edukacyjną „Dolina Łopacińskiego”, która jest usytuowana na terenie Nadleśnictwa Łosie. Uczestnicy praktykowali m.in. sztukę shinrin-yoku, czyli popularną na całym świecie technikę zażywania kąpieli leśnej.

O co chodzi?

O umiejętne wykorzystanie zasobu, którym jest las w celu podnoszenia swojego samopoczucia i relaksowania się. Kluczem do właściwego zastosowania tej techniki jest świadome wykorzystanie wszystkich zmysłów i zaangażowanie ich w relaks. W czasie kąpieli leśnej wolno spacerujemy, poszukujemy zapachów, zanurzamy się, słuchamy. Doświadczenia, które dostarcza nam las: zapach, wiatr, szum liści czy dotyk kory drzew mają być odczuwane świadomie i przywodzić na myśl relaksujące zanurzenie się w wodzie. Kąpiel leśna powinna być stosowana z zachowaniem kilku zasad, w szczególności:

  • oderwania się od telefonów i elektronicznego sprzętu,
  • ograniczenia rozmów z innymi osobami, które zażywają kąpieli leśnej z nami,
  • świadomego angażowania zmysłów,
  • relaksu: by była skuteczna, kąpiel leśna powinna odbywać się niespiesznie i trwać około dwóch godzin.

Podstawową zasadą jest brak pośpiechu. Wszystkie doświadczenia powinny stopniowo się potęgować, prowadząc do uwolnienia się od stresu.

Kąpiel leśna była jednak tylko częścią warsztatów, które przygotowano dla pedagogów z Gorlickiego.


Wiedza czerpana z doświadczenia

W czasie warsztatów pedagodzy pogłębiali swoją wiedzę o lesie i zmianach, które w jego funkcjonowaniu następują w związku z dynamicznymi zmianami klimatycznymi. Analizowali możliwości uczenia o przyrodzie i skutecznego poprawiania poziomu ochrony przyrody w naszym regionie. W czasie warsztatów uczestnicy mogli także docenić drewno jako surowiec doskonały, ale wymagający świadomego i planowanego z wyprzedzeniem wykorzystania.

Na zakończenie warsztatów nauczyciele biologi i przyrodnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach. Pogłębili dzięki nim swoją wiedzę na temat różnorodności przyrodniczej Beskidu Niskiego i zgłębili zagadnienia związane z ochroną klimatu. Poznali też lepiej działalność Ligi Ochrony Przyrody, w szczególności w zakresie edukacji ekologicznej i realizacji programu dydaktyczno-wychowawczego szkół.

 

Źródło info: SP Bobowa, naszabobowa.pl

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

adam1
adam1 22.06.2022, 12:37
Widać. że ludziom już całkiem odbija...

Pozostałe