Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pizzy! To jak, świętujemy?

Podziel się
Oceń

Kalendarz Świąt Nietypowych autorstwa Bartłomieja Belniaka, który wisi w naszej redakcji, ogłasza wszem wobec, że dzisiaj świętujemy Dzień Pizzy!
Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pizzy! To jak, świętujemy?

Autor: Fot. Angelika Rawińska, autorka profilu @pyszny_pomysl na Instagramie, zdradziła nam niezawodny przepis na doskonałą pizzę!

 

Historia sięga starożytnej Grecji, gdzie raczono się płaskimi chlebkami posmarowanymi oliwą, czosnkiem i posypanymi świeżymi lub suszonymi ziołami. Następnie ten pieczony placek zrobił furorę wśród Rzymian, którzy trochę go sobie przywłaszczyli i nazwali focaccią.

Pomidory na chrupiącym cieście pojawiły się w XVII wieku, kiedy to zaczęto je sprowadzać do Europy. Najchętniej raczyli się taką wersją pizzy mieszkańcy Neapolu.

W 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka z mężem, na ich cześć nadworny piekarz przygotował placek zdobiony dodatkami symbolizującymi narodowe barwy: bazylią, mozzarellą i pomidorami. Tak powstała najprostsza pizza nazwana Margherita – od imienia królowej.

O wiele później w pizzy zakochali się Amerykanie. To oni stworzyli swoją wersję placka „na bogato” – na grubym spodzie i z wieloma dodatkami.

Dzisiaj oficjalnie istnieje około 50 różnych wariantów pizzy, ale potrawa ta doczekała się zdecydowanie większej liczby domowych wariacji. Oprócz tradycyjnych rodzajów, jak margherita, capricciosa czy neapolitana współcześni smakosze pizzy chętnie wzbogacają ją o takie składniki jak ananas, jajko, tuńczyk czy krewetki.

A Wy? Robicie pizzę sami czy wolicie zjeść ją w którejś z lokalnych pizzerii? Zdradźcie nam, jaką pizze lubicie najbardziej!

 

Mamy dla Was niezawodny przepis, którym podzieliła się nim z nami Angelika Rawińska, autorka instagramowego profilu pyszny_pomysl.

Na pewno pamiętacie nasz grudniowy materiał  >>>Angelika prowadzi kulinarny profil na Instagramie. Obserwuje go ponad 16 tysięcy osób!


Z przepisu wychodzą dwie pizze na cienkim cieście.

Ciasto:

  • pół kilograma mąki
  • 250 ml wody (lekko ciepła)
  • 3 łyżeczki cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • 25 ml oleju
  • 15 g drożdży

Sos:

  • 100 g koncentratu pomidorowego
  • po jednej łyżeczce soli i cukru
  • 2 łyżeczki oregano
  • 3 łyżki wody

Na pizzę:

  • 3 kulki mozzarelli (pokrojona w plasterki)
  • 1 papryka (pokrojona w kostkę)
  • pół małej puszki kukurydzy
  • 6 pieczarek (pokrojonych w plasterki)
  • 20 dag ulubionej szynki (można pokroić w kostkę albo ułożyć na pizzy całe plasterki)
  • 1 mała cebula (pokrojona w piórka)

Przepis:

Ciasto wyrabiam do połączenia. Miskę posypuję mąką i wkładam do niej kulkę ciasta, skrapiam wodą i wkładam na 10 minut do lodówki. Po wyjęciu przykrywam miskę i przekładam w ciepłe miejsce na około 40 minut.

W tym czasie łącze wszystkie składniki na sos.

Wyrośnięte ciasto dzielę na połowę. Jedną część rozwałkowuje na cienki placek, a następnie przekładam na blaszkę wyłożoną papierem i smaruję sosem.

Na wierzchu układam wszystkie pozostałe składniki, a na końcu kładę na pizzy plastry mozzarelli.

Tak przygotowane ciasto wkładam do nagrzanego piekarnika do 180°C. Na pierwsze 10 minut pieczenia polecam włączyć opcję grzania od dołu, a po tym czasie przełączamy na: góra i dół oraz zmniejszam temperaturę  do 170°C i piekę następne 20 minut, aż do zarumienienia się pizzy.

Oczywiście dobór składników jest indywidualny, bo... pizza przyjmie wszystko! Polecam, zawsze wychodzi!

 

 

 

 

Źródło info: beszamel.se.pl/bimkal.pl

 


Napisz komentarz

Komentarze

Łasuch przyzwoity 09.02.2022 10:12
Dlaczego wspierać czyjąś kulture przez taki dzień, a nie swoją? Dlaczego nie ma międzynarodowego dnia pierogów które wszyscy kochamy, albo obydwu świąt, pierogów i pizzy. Polacy nie gęsi ....

MM 09.02.2022 11:28
Zgodnie z Twoją logiką, dlaczego Włoch, albo za przeproszeniem Niemiec, miałby wspierać naszą kulturę, świętując Międzynarodowy Dzień Pieroga? Ale myślę, że jak nas zaprosisz na pierogi, to wesprzemy.. :P

Fio 09.02.2022 12:54
8 października jest dzień pieroga

Przyzwoity 09.02.2022 20:56
I obchodzą go dzieci w przedszkolu jak dziś dzień pizzy?

bleee 09.02.2022 09:17
wolę zjeśś porządnej kiełbasy niż dawać ponad 20pln za pół kilo ciasta z dwoma kawałkami salami i odrobiną sera

?? 09.02.2022 17:51
Do kiełbachy to trzeba jeszcze dwie bułki sznytki i gumioki??

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12