Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

LARP w MBP - brzmi dziwnie, a jest wspaniałe!

Podziel się
Oceń

LARP to gra, gra wyobraźni, która jest opowieścią, którą na żywo tworzą gracze. Rozgrywka taka wymaga wiedzy, wyobraźni, inteligencji, kształtuje logiczne myślenie jak i pobudza kreatywność.

W miniony piątek w Gorlicach gościliśmy przedstawicieli Krajowego Towarzystwa Naftowego oraz przedsiębiorców naftowych m.in. Kazimierza Badeniego (1846-1909) i Stanisława Szczepanowskiego (1846-1900).


 



Przybyłych, w imieniu Burmistrza Miasta Gorlice przywitali, Zastępca Burmistrza Łukasz Bałajewicz oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Joanna Kalisz-Dziki.

Żart? Nie do końca! Uczniowie Miejskich Zespołów Szkół wzięli dziś udział w finale projektu Czarne Złoto wcielając się m.in. w rolę postaci historycznych, w tym potentatów naftowych, burmistrzów czy członków Krajowego Towarzystwa Naftowego.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Miasta Gorlice, a prowadzony był w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela. Inicjatorem wydarzenia było Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej — stowarzyszenie, którego misją jest edukacja kulturalna oraz popularyzowanie historii w celu zwiększenia świadomość narodowej i europejskiej.

W pierwszym etapie projektu, który realizowany był w październiku w Miejskich Zespołach Szkół, wzięło udział, aż 197 uczestników. W piątek, w sumie 50 laureatów z poszczególnych szkół wzięło udział w finale projektu prowadzonego metodą LARP.


 


LARP, czyli live action role-playing, to aktywność na pograniczu gry i sztuki, podczas której uczestnicy wspólnie tworzą i przeżywają opowieść, odgrywając role podobnie do improwizowanego teatru. Ta aktywność pozwala opowiedzieć dzieje społeczne i gospodarcze oczami pojedynczych bohaterów! Wykorzystanie tej metody pozwala edukować, wykorzystując emocje, a także nastawić uczniów na wartości przeżywania i doświadczania przeszłości.

Projekt upamiętniał 130. rocznicę powołania Krajowego Towarzystwa Naftowego w Gorlicach.

Miasto Gorlice rozwija zainteresowania uczniów, czego przykładem są też pozyskane w ostatnim czasie środki dla uczniów zdolnych.

Dzień później, w sobotę, w MBP w Gorlicach odbyły się warsztaty z tworzenia własnych scenariuszy LARP-ów historycznych. Uczestnicy projektu zdobyli umiejętności i wiedzę pozwalające im tworzyć własne gry, które z powodzeniem będzie można wykorzystywać w edukacji historycznej i regionalnej.



źródło: UM Gorlice


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 10°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego