Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Jak pokonać ślimaki, zwabić pszczoły, odstraszyć mszyce?  – EKO-TECH Gorlice, ul. 11 Listopada 27
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Ukraińskie dzieci bawiły się a dorośli rozmawiali o tym, co ich tu czeka

Oceń

W gorlickim Sokole odbyło się pierwsze organizacyjno-integracyjne spotkanie z osobami, które trafiły do Gorlic z Ukrainy. Ponad 100 osób, głównie kobiety i dzieci, znalazło u nas schronienie przed wojenną rzeczywistością.
Ukraińskie dzieci bawiły się a dorośli rozmawiali o tym, co ich tu czeka
Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Dzisiejszego popołudnia (13 marca) w budynku Sokoła skupiono Ukraińców, którzy przebywają tu z racji ich ucieczki z kraju objętego wojną. Dziś po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć tak dużą grupę uchodźców w jednym miejscu w Gorlicach.

Są to osoby w każdej grupie wiekowej, począwszy od niemowląt po osoby starsze, głównie kobiety z dziećmi, wśród nich jest kilku mężczyzn, którzy są opiekunami rodzin wieloosobowych.

W sali gimnastycznej, jak i we foyer Sokoła rozgościły się dzieci, dla których zorganizowano zajęcia i zabawy. W akcję zaangażowały się drużyny harcerskie gorlickiego hufca, wcielające się w rolę animatorów dla najmłodszych. Dzieci bardzo spontanicznie i chętnie włączyły się do zabawy, a w ich oczach można było zobaczyć prawdziwą radość i zainteresowanie. Widać było, że to pierwsze spotkanie swoich rówieśników w tak dużej grupie. Były uśmiechy, śpiewy i wspólne bawienie się.

Zupełnie odmienna atmosfera panowała piętro wyżej, gdzie w sali konferencyjnej toczyło się spotkanie z wiceburmistrzem Łukaszem Bałajewiczem. Ponad 50 osób słuchało w skupieniu informacji, jakie miał im do przekazania Urząd Miejski w Gorlicach. Mówiono m.in. o nadaniu uchodźcom numerów pesel, o formalnościach związanych z opieką medyczną, komunikacją, a także z wszystkimi możliwościami, jakie udostępnione są dla nich w ramach specustawy, wchodzącej właśnie w życie.

Tłumaczeniem na język ukraiński zajęła się Natalia Hładyk omawiająca najtrudniejsze do zrozumienia terminy i szczegóły, a także przekazująca słowa wsparcia dla tych osób. 

W trakcie spotkania pojawiło się wiele pytań z sali, na które w tym momencie nie ma jeszcze odpowiedzi, a większość decyzji i rozporządzeń jest jeszcze w fazie przygotowania. Pytano o możliwość przemieszczenia się w inne regiony Polski, a także za granicę. Padły też pytania o możliwość podjęcia pracy i otrzymania informacji o bazie ofert i pracodawców.

Na sali panowała atmosfera skupienia i każdy z uczestników tego spotkania czuł powagę sytuacji, w jakiej się znajduje. Na zakończenie wszyscy dziękowali Polakom, za pomoc i zrozumienie.
 

Trzeba powiedzieć, że to dla wszystkich jest nowa rzeczywistość, nowe otoczenie i nowe realia. Musimy przygotować się na to, że pomoc tym ludziom to nie sprint a bieg maratoński.

Sytuacja wymaga niezwykłej roztropności i mądrości w podejmowaniu działań. Zapewne wiele z tych osób nie będzie miało do czego wracać, ich domy zostały zburzone a rodziny zdziesiątkowane, i Polska stanie się ich miejscem do życia, i to tu i teraz.

Im wcześniej zdamy sobie sprawę z tego, że w tej nowej rzeczywistości będziemy musieli uczestniczyć, czy tego chcemy, czy nie, tym szybciej opanujemy tę sytuację i poradzimy sobie z wszystkimi przeciwnościami. 

Powstrzymajmy się z komentowaniem wiadomości związanych z uchodźcami, bez wczucia się w ich sytuację. Napisz komentarz
Komentarze
Maniek 15.03.2022 09:58
Takie spotkania powinny odbywać się regularnie, dopóki Ukraińcy będą u nas przebywać. Przecież znaleźli się w innym Państwie. Muszą wiedzieć co i jak. To nie jest tak, że pragnęli tu być. Każdy woli mieszkać u siebie. Szczególnie kobiety z dziećmi. To mężczyźni jeżdżą za granicę pracować dla rodziny. Przecież to znamy. Bądźmy życzliwi.

Vader 14.03.2022 19:17
Zwieracze z żółcią nie wytrzymały naporu ?! Jesteście obrzydliwi i nie piszę tego , aby was obrazić , bo lepiej sami to sobie robicie ... swoimi ohydnymi pseudo opiniami ...

Ona 14.03.2022 14:13
A na co licza m4 z tarasem? Pisza ze sa tu tez osoby ztarsze z facetami tz opiekunami wiec niech zapytaja dziadkow co ukraincy zrobili z Polakami w 44 i 45 roku a pozniej niech wymagaja wszystjo maja za.darmo moze jeszcze kosmeryczki.zaczna.sie.domagac?

?? 14.03.2022 19:45
Ta nienawiść zeżre cię i wypluje po przetrawieniu

Podpis 15.03.2022 09:29
Co dzieciory pokończyły 18 lat i koryto się urwało? W końcu trzeba ruszyć dpe do roboty i boli jak przypalanie żelazem?

strona wuwuwu 14.03.2022 10:09
"dorośli rozmawiali o tym, co ich tu czeka" A co ma ich tu czekać? Przetrzymanie najgorszego czasu i powrót do ojczyzny. Tego sobie życzmy.

zoo 14.03.2022 01:08
W Gorlicach skończyły się czasy gdzie zbierali się grupki osób by rządzić miastem by szantażować i zastraszać słabszych, dziś są Biedronki i inne markety a nie małe plotkarskie sklepiki.

Mkk 13.03.2022 23:51
A maseczki to juz nie obowiazuja

Przeciębiorca 13.03.2022 18:36
Gorlice będą się zaludniać do kiedy Ukrajńcy nie poznadzą prawdziwej Historii Gorlic, gdzie jeden na drugiego patrzy jak na wroga bo musi pracować w Gorlickim Handlu i Usług bo ma korzenie z okolic Krygu.

?? 14.03.2022 19:47
Pamiętaj ,że psychiatra przyjmuje bez skierowania ☝️

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023