Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep odzieżowy Roma, Gorlice, ul. Ogrodowa 25
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Wizyta w Bełżcu w rocznicę pierwszych deportacji Żydów do obozu zagłady

Podziel się
Oceń

15 marca minęła 80. rocznica pierwszych deportacji Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. W uroczystościach rocznicowych brali udział także reprezentanci naszego regionu. Uczczenie pamięci 450 tys. ofiar zagłady było niezwykle przejmujące, szczególnie w kontekście obecnych wydarzeń.
Wizyta w Bełżcu w rocznicę pierwszych deportacji Żydów do obozu zagłady

Autor: Fot. wikipedia/CC BY-SA 4.0 pl

 

Bełżec to miejscowość w województwie lubelskim, położona zaledwie 16 kilometrów od granicy Polsko-Ukraińskiej w Hrebennem. Wizyta zastępcy burmistrza miasta Gorlice Łukasza Bałajewicza i zastępcy kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji, Marcina Gugulskiego była związana z obchodami 80. rocznicy pierwszych wywozów Żydów do obozu zagłady, który był w tym miejscu. Uroczystości przygotował Instytut Pamięci Narodowej i Państwowe Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu.

Jak czytamy w relacji z wydarzenia:

Niezwykle przejmującym momentem było odczytanie relacji Poli Hirszman, żony Chaima Hirszmana – drugiego obok Rudolfa Redera ocalałego z obozu zagłady w Bełżcu. W jej wspomnieniach – zebranych w 1946 r. – zanotowano:
– Wiem, z opowiadania mego męża, że obóz w Bełżcu tworzył wraz z barakami dla robotników /którzy rekrutowali się wyłącznie z Żydów wybranych transportów/ jedną całość. Z zewnątrz obóz był otoczony laskiem, tak, że niczego nie można było dojrzeć. Był jeden barak, do którego zapędzano wszystkich ludzi, przeznaczonych na śmierć, a drzwi jego zamykały się automatycznie i ludzi tam gazowano. Robotnicy Żydzi wybierali potem trupy i początkowo grzebali, a później palili.


Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu działał od marca do grudnia 1942 roku. Zamordowano tu niemal pół miliona osób, głównie polskich Żydów. Pośród ofiar byli również Żydzi z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji.


Akcja Reinhard

Pierwsze osoby przeznaczone do zamordowania przybyły do Bełżca 17 marca 1942 roku. Były to transporty Żydów z lubelskiego getta na Podzamczu. Każdego kolejnego dnia do getta przywożono wagonami towarowymi kolejne tysiące Żydów, którzy nie mieli świadomości tego, co się z nimi stanie.
Wizyta przedstawicieli naszego miasta w Bełżcu nie była przypadkowa: do tego obozu zagłady trafił też transport z naszego miasta. Prawdopodobnie zostali oni zamordowani 20 sierpnia 1942 roku.

 

Źródło info: UM w Gorlicach

 


Napisz komentarz

Komentarze

WINK 18.03.2022 20:32
a KOGO TO OBCHODZI???

Anty 17.03.2022 09:25
Po co o tym pisać? To nie nasza sprawa. Żydzi niech sobie wspominają.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12