Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Bardzo stary grobowiec z lśniącą, nową tablicą [FOTO]

Podziel się
Oceń

Wiosenne porządki oznaczają często nie tylko sprzątanie domów i mycie okien, ale także porządkowanie grobów osób bliskich. W czasie spaceru po parafialnej nekropolii w Gorlicach możecie zwrócić uwagę na dość niezwykły nagrobek.
Bardzo stary grobowiec z lśniącą, nową tablicą [FOTO]

Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

Bardzo stary grobowiec z nową tablicą

Odnowiony grobowiec jest wyjątkowy: wysoki, wyróżniający się kształtem. To, co zwraca jednak szczególną uwagę, to nowa tablica, która jest elegancka i została położona tutaj później. Graficzny znak na tablicy powoduje, że nie wygląda ona jak typowa tablica nagrobna – przypomina raczej tablicę pamiątkową.

Skąd pomysł, by ją tutaj położyć? W końcu w tym grobowcu już od dawna nikt nie został pochowany.
 

Kto tu spoczywa(ł)?

Treść tablicy jest następująca:

Księdzu Kanonikowi,
Szambelanowi Papieskiemu i Proboszczowi Gorlickiemu

Marcelemu Junoszy-Żabickiemu
1822-1899

Budowniczemu Gorlickiej Świątyni Parafialnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tablicę tę poświęca
Komitet Ratowania Zabytków
Cmentarza Parafialnego

Gorlice 2019

 

Tablica położona została na grobowcu, który został niedawno odnowiony i zakonserwowany. Widzimy na nim także oryginalną tablicę, informującą o tym, kto został tu pochowany, ale nazwiska ks. Żabickiego tu nie ma. Wymienione są tylko Antonina Żabicka i jej córka: Zofia Żabicka.

Dlaczego więc tablica poświęcona budowniczemu gorlickiej świątyni znalazła się właśnie tutaj?

W poszukiwaniu odpowiedzi sięgnęliśmy po książkę ks. Jana Wilka, Gorlicki cmentarz,  o której wspomnieliśmy Wam już kilkukrotnie, m.in. opowiadając o niezwykłych, poetyckich pożegnaniach, które wyryto w kamieniu >>>Dlaczego ten nagrobek jest wyjątkowy? Miejsce warte uwagi [FOTO]

Odpowiedź na zadane pytanie stała się oczywista.

 

Dobry duszpasterz, opiekun poszkodowanych pożarem

W książce ks. Wilka, na jednej z ostatnich stron znajdujemy krótki rys biograficzny ks. Żabickiego. Urodzony w 1822 roku ks. Marceli Żabicki herbu Junosza pochodził z Zarzecza (koło Jarosławia). Pochodził z rodu ziemiańskiego. Wyświęcony na księdza został w 1846 roku w Przemyślu, gdzie też studiował. Były wikariusz w Kołaczycach, Brzozowie i Drohobyczu. Od 1854 roku przez 12 lat ks. Żabicki był proboszczem w Szymbarku, a potem trafił do Gorlic.


Warto nadmienić, że właśnie na ten okres przypada bardzo duża aktywność Ignacego Łukasiewicza w Gorlickiem. Czy spotkali się kiedyś z ks. Żabickim? Niewykluczone.

 

Po latach posługi w Szymbarku ks. Żabicki stanął przez ogromnym wyzwaniem: 1874 rok to wielki pożar miasta i ogromne straty. Setki osób pozbawionych dachu nad głową wymagały pomocy. Fakt, że pożar wybuchł na początku października dodatkowo komplikował rozwiązanie problemu. Ksiądz Żabicki pomagał jednak, jak umiał, a jednocześnie przygotował i zrealizował budowę znanej nam dziś świątyni pw. NNMP w Gorlicach. To właśnie na jej murach już kilkadziesiąt lat później pozostawione zostaną ślady straszliwych walk, które miały tu miejsce w 1915 roku.

Jak czytamy w notatce ks. Wilka:

Dobry duszpasterz i organizator-społecznik, opiekun poszkodowanych pożarem mieszczan, którzy po jego śmierci ufundowali w prezbiterium kościoła bogate epitafium. Z jego grobu pozostała po 1915 r. tylko tablica (przechowywana w kancelarii parafii).

 

Trzy lata temu nowa tablica pojawiła się na grobie rodzinnym ks. Żabickiego. Przypomina o tej niezwykłej osobie w historii naszego regionu, która z pewnością zasługuje na takie właśnie wyróżnienie.

 

Źródło info: ks. Jan Wilk, Gorlicki cmentarz, Gorlice 1995/własne



Napisz komentarz

Komentarze

Czołgista 23.03.2022 10:14
Przy okazji może warto zauważyć, że ta "nowa, lśniąca tablica" niezbyt pasuje do tego pięknego nagrobka. Przecież można było wykonać ją z kamienia podobnego/takiego samego jak nagrobek, wtedy tablica tworzyłaby z nim jedną całość. No ale po co - ważne, aby było widać, że to jest nasze przez nas zrobione, i to nie jest nasze ostatnie słowo... ;)

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego