Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 12 do 25 maja 2025]
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Polaniarze w dawnym kinie „Legenda”

Podziel się
Oceń

Na deskach Gorlickiego Centrum Kultury zagościł dziś (3 kwietnia) teatr z Cieszyna, a dokładniej Studio Sztuki Bogusława Słupczyńskiego, ze spektaklem „Polaniarze”. W przeddzień planowanego remontu, aby wzmocnić przekaz sztuki, zarówno scena jak i widownia przeniosła się do sali, w której dawniej mieściło się kino „Legenda”.
Polaniarze w dawnym kinie „Legenda”

Autor: Fot. Gorlickie Centrum Kultury

 

Przed spektaklem w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury, publiczność powitał dyrektor Janusz Zięba, a następnie pani Natalia Kałuża wprowadziła przybyłych gości w tematykę zagadnień kulturowych i historycznych polaniarstwa. Proste, choć wymagające życie polaniarzy, mogliśmy również podejrzeć na czarno-białym, krótkometrażowym filmie Leona Wojtali z 1972 roku Migdalowa polana. (Warto wspomnieć, że film ten otrzymał Grand Prix na XX Festiwalu OKFA w 1973 roku).

„Polaniarze” to efekt wieloletniej pracy Bogusława Słupczyńskiego nad zagadnieniem polaniarstwa w Beskidach (m.in.: beskid morawski, żywiecki, śląski). Grupy społecznej zajmującej się swoistą i ciężką formą agrokultury górskiej. Praca na roli, pasterstwo, karczowanie lasów, aby móc uprawiać ziemię oraz żmudne wyciąganie kamieni z ziemi – a następnie budowanie z nich krup, gromadnic i murów oporowych (niektóre z nich przetrwały do dziś). To wszystko było tworzone ciężką, fizyczną pracą – jako konsekwencja życia w trudnym, górzystym terenie.

Do dziś możemy obserwować pozostałości w krajobrazie Beskidów, domy budowane w pięknych, ale trudnych do życia i funkcjonowania warunkach. Aktualnie większość z nich jest opuszczona, ale niektóre przetrwały i działają jako gospodarstwa agroturystyczne.

Rytm dnia, roku i całego życia Polaniarzy współgrał z otoczeniem i był mocno wbudowany w ich tożsamość. Przekazywany z dziada pradziada, styl życia zaczął się zmieniać w czasach, gdy ludzie zaczęli pracować w miastach, np. w fabrykach. Jednak potrafili oni doceniać zwykłą, codzienność.

To był długi dzień  – tymi słowami rozpoczyna się rozmowa bohaterów spektaklu.

– No, a teraz ulga, zapalić można. 

(...)

– Ależ mi się nich nie chce, a jutro przed świtem znowu do roboty.

– Ale się pięknie siedzi. Się trwa.

– Tak, się trwa.

 

Sztuka „Polaniarze” w piękny sposób ukazała uroki prostego życia. Przeplatające się historie dnia codziennego: radość z małych rzeczy, momenty wzruszeń i specyficznego humoru, ale i sytuacje trudne, choć nieuniknione. 

Spektakl zakończył się gromkimi owacjami na stojąco! Dziękujemy! 

 

W sztuce wystąpili:

  • T Emil – Krzysztof Cis
  • Kukuruźnik – Tomasz Majorek
  • Szymon – Bogusław Słupczyński
  • Scenariusz i reżyseria: Bogusław Słupczyński

 

Zdjęcia ze spektaklu możecie obejrzeć poniżej:

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMajowa promocja dla klientów
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12