Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Advertisement
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Cieszymy się już nią od 99 lat

Podziel się
Oceń

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy, co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy...” Dziś w całym kraju odbyły się obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ta droga wszystkim Polakom pieśń, powstała z dala od ziem polskich, we Włoszech w 1797 roku. Józef Wybicki, autor „Pieśni Legionów” pisząc słowa przyszłego hymnu polskiego, wyrażał bezgraniczną tęsknotę za prawdziwą wolnością, za Polską, która kiedyś wyzwoli się przecież z obcego jarzma.

Pieśń ta towarzyszyła walczącym u boku Napoleona, powstańcom listopadowym, podczas Wiosny Ludów, zrywu powstańczego 1863 roku, a także polskim legionistom w XX wieku, gdy walczyli podczas I wojny Światowej. Nucili ją nie tylko żołnierze, ale i zwykli ludzie, bo dawała ona nadzieję w chwilach okrutnej germanizacji i rusyfikacji.

Gdy 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski opuścił miejsce internowania w Magdeburgu i pojawił się w Warszawie, pisała się nowa karta w historii Polski. Bo przecież Warszawa, Lublin, czy Kraków już powoli stawały się miastami polskimi, a polskie flagi nieśmiało zaczęły trzepotać na ulicach miast. 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę nad wojskiem, a 3 dni później całkowitą władzę zwierzchnią.

11 listopada to jednocześnie rocznica podpisania w Compiegne pod Paryżem rozejmu, ogłaszającego klęskę Niemiec i zakończenie działań zbrojnych. Dla Europy jest to data zakończenia I Wojny Światowej, dla nas Polaków, symboliczny początek Niepodległej Polski.

Przez prawie 20 lat, 11 listopada czczono jako święto wojskowe, dopiero w 1937 roku ustanowiono oficjalne ten dzień , jako święto państwowe, wolne od pracy. W czasie II Wojny Światowej święto to było zakazane, po wojnie zaś nieobchodzone przez władze komunistyczne. Dopiero 15 lutego 1989 roku przywrócono obchody 11 listopada jako „Narodowego Święta Niepodległości'.

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w Gorlicach rozpoczęła Msza Św. w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, którą poprzedził program słowno - muzyczny zaprezentowany przez uczniów z Miejskiego Zespołu Szkół nr 6 w Gorlicach.

Po uroczystej mszy utworzono pochód pocztów sztandarowych, który ulicami 3 maja i Legionów, przemaszerował pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. Tu gorliczanie wysłuchali okolicznościowego przemówienia burmistrza, Rafała Kukli, posłanek  Elżbiety Zielińskiej Barbary Bartuś, które w jej imieniu odczytała Jadwiga Wójtowicz.



Po krótkiej modlitwie w intencji poległych w walce o niepodległość, poprowadzonej przez ks. Stanisława Ruszela pod pomnikiem złożono symboliczne wiązanki kwiatów.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

gęste krzoki 12.11.2017 18:37
ktoś ma chyba problem z własnym ego :-x

Crv 12.11.2017 05:38
No prosze, Jarek super redaktor napisał, że jest jedynym dziennikarzem obecnym na obchodach. Może jakby poszedł do kosciola na msze a nie bezposreddednio pod pomnik to miałby szersze spojrzenie.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama