Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Oszustwo na „zdalny pulpit”. Bieczanka zamiast zarobić – została z długami

Podziel się
Oceń

Kilka dni temu 70-letnia bieczanka przyszła do mundurowych złożyć zawiadomienie o oszustwie, którego padła ofiarą. Kobieta straciła ponad 60 tys. złotych!
Oszustwo na „zdalny pulpit”. Bieczanka zamiast zarobić – została z długami

Autor: Fot. ilustracyjne/pexels

 

Zaczęło się od kliknięcia baneru reklamowego

Na telefonie 70-latki wyświetliła się reklama platformy inwestycyjnej – kobieta skuszona atrakcyjną ofertą kliknęła ikonkę i wypełniła formularz kontaktowy, zostawiając do siebie numer telefonu. Nie przypuszczała nawet, że w tej chwili wpadła w sidła oszustów.

Bardzo szybko z bieczanką skontaktowała się osoba podająca się za analityka i zaproponowała jej szybki zysk – wystarczyło zainwestować 890 złotych.


Zdalny pulpit, czyli dostęp do konta podany na tacy

Broker zaproponował kobiecie, żeby zainstalowała na swoim telefonie aplikację, która miała ułatwić jej inwestowanie. Seniorka zainstalowała aż trzy różne aplikacje, bo dopiero ta trzecia mogła zostać uruchomiona na jej telefonie.

Następnie kobieta zalogowała się do swojego banku, by zrobić pierwszy przelew inwestycyjny. Udostępniła tym samym oszustowi dane do logowania na swoje konto.

 

Konto wyczyszczone, kilka pożyczek zaciągniętych

Wirtualny złodziej nie tylko pozbawił bieczankę oszczędności, ale zaciągnął na jej konto kilka pożyczek. W sumie chodzi tu o około 62 tys. złotych – wyjaśnia straszy aspirant Gustaw Janas, oficer prasowy Komendy powiatowej Policji w Gorlicach.


Można dużo zyskać, ale i... wszystko stracić

Inwestycje w kryptowatuty – co do zasady – są legalne, ale warto zapoznać się ze wszystkim zasadami dotyczącymi tego typu działalności. Nie ma zysków bez ryzyka, a w tym przypadku ryzyko jest bardzo duże. W dodatku przestępcy wykorzystują niewiedzę inwestujących i oszukują ich na grubą kasę oferując swoje pośrednictwo.


To naprawdę warto wiedzieć!

Jeśli natrafisz w sieci na reklamę sprzedaży kryptowalut lub operacji na rynku Forex, lub skontaktuje się z Tobą osoba podająca się za analityka czy brokera inwestycyjnego – zachowaj zdrowy rozsądek, bo to może być oszustwo! Bądź szczególnie ostrożny, jeśli Twój rozmówca poinformuje Cię o:

  • możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków,
  • konieczności instalacji aplikacji (na komputerze lub telefonie), dającej możliwość automatyzacji operacji,
  • telefonicznym wsparciu analityków, którzy pomagają w obsłudze aplikacji.


Policja radzi:

  • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty TUTAJ
  •  Zweryfikuj opinie o platformie inwestycyjnej, której przedstawiciel się a Tobą skontaktował. Informacji szukaj w internecie, na przykład w połączeniu z terminami „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj na znalezieniu jednej strony z opiniami.
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej!
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych!
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego!
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej. Czerwona lampka powinna zapalić się zwłaszcza, gdy wymaga tego osoba podająca się za analityka giełdowego, konsultanta czy innego doradcę inwestycyjnego. Jeśli ktoś zażąda zweryfikowania Twoich danych lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
  • Nie udostępniaj nikomu swoich danych do logowania w bankowości elektronicznej i zachowuj dużą ostrożność przy realizowaniu transakcji przez internet. Przede wszystkim nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz.
  • W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.


Źródło info: KPP w Gorlicach/KMP w Nowym Sączu
 


Napisz komentarz
Komentarze
Wibowit 21.06.2022 17:34
Ciekawi mnie czytając artukuły o tych oszukanych osobach, czy Policja ściąga utracone pieniądze jakoś od tych co ukradli spowrotem.

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaNekrologi Gorlice 2022
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”