Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Jak pokonać ślimaki, zwabić pszczoły, odstraszyć mszyce?  – EKO-TECH Gorlice, ul. 11 Listopada 27
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Remont trwa, trwa, trwa i jeszcze trochę potrwa

Oceń

Na wieść o tym, że znalazły się środki na remont jednej z najpiękniejszych, ale też najbardziej zaniedbanych gorlickich ulic, wielu przyklasnęło. Najbardziej mieszkańcy Blichu i Nadbrzeżnej. Od początku prac minęło już kilka miesięcy. Co słychać na budowie?
Remont trwa, trwa, trwa i jeszcze trochę potrwa
Autor: Fot. halogorlice.info ©

 

O rozpoczynającym się remoncie pisaliśmy już w listopadzie ubiegłego roku >>>Gorlice. Ruszył długo wyczekiwany remont na Blichu

Potem odwiedziliśmy budowę z aparatem w lutym, by obejrzeć postęp prac >>>Remont Blichu idzie pełną parą. Sami zobaczcie! 


Co się dzieje? Nic się nie dzieje

Mamy końcówkę czerwca i zainteresowaliśmy się znowu remontowanym odcinkiem, a naszą uwagę zwrócili mieszkańcy, którzy zaczęli dzwonić do naszej redakcji.

Czy widział Pan co się dzieje na Blichu i Nadbrzeżnej? – usłyszałem głos w słuchawce.

Nie wiem, nie przechodziłem tamtędy ostatnio – odpowiedziałem.

A więc... nic się nie dzieje proszę pana – skwitował początek naszej rozmowy nasz Czytelnik.

Proszę przyjechać i zobaczyć. Robota można by powiedzieć kolokwialnie stoi w miejscu. Końca nie widać. 

 

Tak więc po tej rozmowie postanowiliśmy zweryfikować informacje, jakie podał nam Czytelnik z rzeczywistością stanu ulicy, na której prowadzony jest remont.


Duży plac budowy, mało ludzi i maszyn

Przemierzając łącznie kilkaset metrów ulicą Blich i Nadbrzeżną trudno odnieść wrażenie dużego tempa robót i wykonanych prac. Co kawałek można napotkać na wykop zabezpieczony prowizorycznie taśmami lub barierkami, co kilkaset metrów stoi jakaś ciężka maszyna.

Proszę pana, jak w takim tempie będą to remontować, to może w 2030 roku skończą – skarży się nasz rozmówca.

 

Następnie dodaje:

Pracownicy przychodzą po godz. 8 i przed 15 to już ich nie ma. Tu coś wykopią, tam coś wykopią, mała kopareczka popracuje... ale widocznych efektów brak.

 

Niestety nasze obserwacje i porównanie zdjęć między obecną sytuacją, a tą z lutego, może tylko potwierdzić słowa naszego Czytelnika. We wszystkich podawanych informacjach, dotyczących prowadzonego remontu trudno doszukać się wzmianki o harmonogramie i terminie zakończenia prac.

Czyżby nikomu nie spieszyło się z zakończeniem prac remontowych? Może administratorom drogi nie, ale mieszkańcom na pewno tak.


Auta nie myję, bo to syzyfowa praca

Wycieczka z aparatem ulicą Nadbrzeżną nie należała do przyjemnych. Cała powierzchnia drogi jest zerwana i trudno na niej odnaleźć miejsce bez piachu, gruzu i pyłu. Brak na niej jakiegokolwiek utwardzenia, po którym mogliby bezpiecznie poruszać się po niej piesi. O samochodach to już lepiej nie wspominać.

Proszę pana, jak jakiś samochód przejedzie to po nim świata nie widać – mówi pani Patrycja, mieszkanka jednego z domów przy Nadbrzeżej.

Widzi Pan, co się dzieje z naszymi samochodami? –dodaje, wskazując na karoserię fiata.

Jeden piach i pył. Nie myję samochodu w ogóle bo jest to bez sensu. Raz przejadę i znów jest to samo. Okna w domu też nie otworzę, bo zaraz pełno piachu i kurzu. Ja dziękuję za taki remont. Jak widzę, jak oni się z tym spieszą, to krew mnie zalewa na myśl, że jeszcze przez tak długi czas będziemy się tu męczyć. A najgorsze jest chyba to, że nie wiadomo na kiedy zaplanowane jest zakończenie remontu. 

 

Mimo zakazu ruchu i nawierzchni nie nadającej się do poruszania, mieszkańcy muszą jakoś funkcjonować. Samochody z widocznymi śladami błota i piachu stoją na podjazdach i poboczu.

Trudno tu mówić o jakiejkolwiek organizacji prac remontowych. Plac budowy rozciągnięty jest na kilkaset metrów a dodatkowym utrudnieniem jest mało czytelna – przynajmniej dla laika – synchronizacja tej inwestycji.

 
Remont za miliony

Droga gminna, jaką jest Blich i ulica Nadbrzeżna, a konkretnie jej renowacja ma kosztować blisko 7 mln zł, z czego miasto wysupła 45% tej kwoty. Mieszkańcy potrzebowali tego remontu jak przysłowiowa kania dżdżu, lecz teraz muszą zmierzyć się z dużymi niedogodnościami. To, co widzą z okien swoich domów niestety nie nastraja ich pozytywnie.

Proszę pana, ani teraz nie można tu dojechać, ani dojść. I nikogo to nie interesuje. Próbowaliśmy z sąsiadami interweniować w Urzędzie Miasta, ale to jak rzucanie grochem o ścianę.

Będziemy teraz jeszcze pewnie przez kilka lat grzęznąć w tym piachu – skarży się nasz kolejny rozmówca.

 

Biorąc pod uwagę realia, ciężko teraz oczekiwać, że nagle remont znacząco przyspieszy. W inwestycji tej na pewno jest harmonogram prac, którego firma realizująca zlecenie musi się trzymać.

W tym momencie mija pół roku od oficjalnego rozpoczęcia prac i trzeba naprawdę bardzo się wysilić, aby zobaczyć jakiś realny postęp prac.

Będziemy co pewien czas zaglądać na plac budowy, licząc na przyspieszenie tempa robót.

Rozpoczynając naszą wycieczkę rzucił nam się w oczy znak „roboty drogowe” oparty o ogrodzenie jednej z posesji. Nawet on nie stoi normalnie na swoim miejscu...


 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
eh. 26.06.2022 14:47
Typowe u nas w kraju...nie rozumiem tych mechanizmów , może ktoś mi wytłumaczy? Dlaczego wykonawca dostaje tak długi termin na zakończenie prac?! O ile łatwiejsze było by "życie" mieszkańców każdej remontowanej ulicy gdyby (bo mogą) remonty trwały krócej?! Na przykładzie ulicy Łokietka: - pierwszy etap trwał blisko rok, rozkopali na zimę co można było i przez cały ten okres jeździło się po błocie... Gdzie tu sens takiego "szkodzenia" użytkownikom dróg poprzez dłużące się TE czy INNE utrudnienia w ruchu...

zołza 26.06.2022 13:41
też mam wrażenie że ten remont się strasznie wlecze

Zen 26.06.2022 13:21
Dłużej od remontu pływalni krytej to nic nie będzie trwało ?

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023