Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A

Walka o miejsca w szkołach średnich trwa. Walka o uczelnie niebawem się rozpocznie

Oceń

Chociaż wielu z nas żyje właśnie początkiem okresu wakacyjnego, to są tacy, którzy właśnie teraz będą podejmować najważniejsze decyzje w życiu. To uczniowie, którzy wybierają szkoły średnie i właśnie teraz muszą dostarczyć świadectwa ukończenia szkół oraz maturzyści, którzy czekają na wyniki.
Walka o miejsca w szkołach średnich trwa. Walka o uczelnie niebawem się rozpocznie
Autor: Fot. ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Wyniki matur poznamy dokładnie za tydzień

Udział w maturze w maju 2022 roku zadeklarowało:

 • niemal 290 tys. uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników, szkół artystycznych i branżowych II stopnia, którzy łącznie mieli przystąpić do niemal 1,5 mln egzaminów w części pisemnej
 • prawie 106 tys. absolwentów liceów ogólnokształcących i techników z lat ubiegłych, którzy chcieli podwyższyć uzyskany wynik, poprawić maturę, której nie udało się zdać wcześniej lub zdać egzamin z nowego przedmiotu
 • ok. 330 absolwenci, którzy mają świadectwo dojrzałości, które uzyskali po zdaniu egzaminu dojrzałości sprzed 2005 roku
 • 41 osób, obywateli Ukrainy, którzy mieli przystąpić do ponad 200 egzaminów w części pisemnej.

 

Największy odsetek egzaminowanych zadeklarował część zdania jednego przedmiotu dodatkowego (37,9%), co trzeci egzaminowany, absolwent szkoły z 2022 roku zadeklarował chęć zdawania 2 egzaminów z przedmiotów dodatkowych (29,5%), a prawie co czwarty chciał zdawać egzamin z trzech przedmiotów dodatkowych (24,3%). Do tego oczywiście wszyscy musieli podejść do obowiązkowych egzaminów z języka polskiego, obcego i matematyki.

 

Najczęściej wybieranymi przedmiotami dodatkowymi w 2022 roku były:

 • język angielski – 192 707 osób (tj. 66,6% absolwentów 2022 r.)
 • matematyka – 77 568 osób (tj. 26,8% absolwentów 2022 r.)
 • geografia – 65 311 osób (tj. 22,6% absolwentów 2022 r.)
 • język polski – 63 834 osoby (tj. 22,1% absolwentów 2022 r.)
 • biologia – 46 800 osób (tj. 16,2% absolwentów 2022 r.)
 • chemia – 25 441 osób (tj. 8,8% absolwentów 2022 r.)
 • historia – 20 429 osób (tj. 7,1% absolwentów 2022 r.)
 • fizyka – 19 740 osób (tj. 6,8% absolwentów 2022 r.)
 • wiedza o społeczeństwie – 18 262 osoby (tj. 6,4% absolwentów 2022 r.)
 • informatyka – 9 871 osób (tj. 3,4% absolwentów 2022 r.)
 • język niemiecki – 5 516 osób (tj. 1,9% absolwentów 2022 r.)
 • historia sztuki – 3 785 osób (tj. 1,3% absolwentów 2022 r.)

 

Wyniki egzaminów zostaną ogłoszone 5 lipca 2022 roku. Wtedy też uczniowie będą mogli sprawdzić uzyskane wyniki w sieci oraz odebrać ze szkół dokumenty potwierdzające efekty ich dotychczasowej nauki.

Jeśli uczniom nie udało się zdać egzaminu, będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie poprawkowym wyznaczonym na 23 sierpnia o godz. 9. Wyniki egzaminów poprawkowych będą dostępne 9 września, co powoduje, że wielu absolwentów będzie miało szansę na udział w rekrutacji na uczelnie wyższe.

 

Uczniowie szkół średnich niedługo poznają listy przyjętych do szkół

Czym kierują się nastolatkowie przy wyborze szkoły? Czy to zdawalność egzaminów zawodowych i maturalnych? A może dobra atmosfera szkoły?

Nie wiemy, jesteśmy jednak przekonani, że większość uczniów, którzy skończyli klasy ósme, właśnie teraz podejmuje jedną z pierwszych tak ważnych decyzji w swoim życiu. Uczniowie właśnie teraz mają ostatnią szansę, by zmienić swój wybór bądź potwierdzić deklarowane wcześniej pomysły na wybór ścieżki edukacyjnej na poziomie szkoły średniej.

Do 12 lipca kandydaci do podjęcia nauki w I LO im. M. Kromera w Gorlicach mają czas, by dostarczyć w formie elektronicznej świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku uzyskanym w czasie egzaminu ósmoklasisty. 19 lipca zostanie podana lista kandydatów, którzy zakwalifikowali się do nauki w tej szkole.

W regulaminie rekrutacji do II LO i Technikum nr 1 w ZS nr 1 w Gorlicach. Tutaj jeszcze do 12 lipca kandydaci mają czas na uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty i świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. O godz. 12 19 lipca podana zostanie lista kandydatów, którzy zostali zakwalifikowani i niezakwalifikowani do przyjęcia.

Kandydaci do Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach muszą dochować podobnych terminów: uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły jest konieczne w terminie do 12 lipca, a 19 lipca kandydaci dowiedzą się, czy zostali przyjęci do wybranej klasy. Taki sam harmonogram przewidziano w Gorlickim Zespole Szkół Technicznych.

Co wybiorą ósmoklasiści? Przekonamy się już niedługo.

 

Źródło info: CKE, ZST Gorlice, ZSZ Gorlice, I LO w Gorlicach, ZS nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
Reklama
a