Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KEBAB PARK – otwarcie wrzesień 2022 – Jesteśmy na Rydarowskiej 6
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Jeśli zgodzą się w jednym miejscu, wszyscy będą o nie wnioskować

Oceń

Nie ma i nie będzie zgody władz miasta na montaż progów zwalniających na kolejnych ulicach. Właśnie o takie udoskonalenie wnioskowano w czasie sesji Rady Miasta w odniesieniu do ul. Lenartowiczów.
Jeśli zgodzą się w jednym miejscu, wszyscy będą o nie wnioskować
Autor: Fot. ilustracyjna/halogorlice.info ©

 

Bezpieczeństwo drogowe jest niezmiennie jednym z najciekawszych i najważniejszych problemów, o których rozmawiają gorliccy radni w czasie sesji. Jednym z problemów, który podniesiono wczoraj (30 czerwca) była propozycja zamontowania progów zwalniających na ul. Lenartowiczów.

 

Prośba o progi zwalniające

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił radny Jan Wojnarski:

Zwracam się z prośbą o zamontowanie progów zwalniających na ul. Lenartowiczów.

Ulica została pięknie wyremontowana, położona nowa nakładka. Kierowcy nie zważają na bezpieczeństwo (...)

 

Radny wskazywał, że ulica jest bardzo wąska, przez co niebezpiecznie może zrobić się już nawet w momencie wychodzenia z domu przez mieszkańców. Wszystko przez prowadzących pojazdy mechaniczne, którzy nie przestrzegają przepisów obowiązujących w tym miejscu.

Odpowiadając na tę propozycję zastępca burmistrza, Łukasz Bałajewicz jednoznacznie odpowiedział: nie ma i nie będzie zgody władz miasta na ich zamontowanie. Mówił tak:

(...) zawsze po wymianie nawierzchni ulic mija kilka tygodni, miesięcy i pojawiają się wnioski o progi zwalniające.

My z uporem maniaka informujemy, że tych progów nie będziemy montować, ponieważ one niszczą nawierzchnię. Mieszkańcy muszą się dostosować do obowiązujących przepisów i tutaj nie będziemy robić wyłomów, bo robiąc progi w jednym miejscu tak naprawdę trzeba by robić progi w całym mieście.

 

Progi zwalniające powinny być wyjątkiem od reguły, a nie normą

Problem jest wieloaspektowy. Inwestycja w progi zwalniające jest jednak traktowana jako nieuzasadniona i to z kilku powodów.

Jak mówiono w czasie sesji, kierujący pojazdami i piesi powinni przede wszystkim stosować się do obowiązujących przepisów. Montaż fizycznej bariery w postaci progów zwalniających jest skuteczną metodą zachęcania kierowców do ograniczania prędkości, ale ta metoda ma swoje ograniczenia. 

Po pierwsze powoduje niszczenie nowej nawierzchni drogi. Dodatkowo generuje bardzo dużą uciążliwość w postaci hałasu dla mieszkańców, których domy są bezpośrednio przy danym progu. Ustawienie progów znacząco utrudnia też prowadzenie prac związanych z utrzymaniem czystości dróg.

Co więcej, traktowanie progów jako uniwersalnego rozwiązania może spowodować, że najeżone ulice będą coraz mniej przejezdne. Stąd też, zgoda na ustawienie progu zwalniającego w jakimś miejscu powinna być wyjątkiem od reguły, a nie nową normą.

Ciekawym przykładem może być ten z gminy Moszczenica, gdzie nietypowe, wyspowe progi pojawiły się w samym centrum. Krzyżują się tam dwie trasy, w szczególności ta prowadząca do szkoły, kościoła i urzędu (skrzyżowanie ul. Gorlickiej i Samorządowej). Chociaż progi są niezwykle uciążliwe, wymuszają na kierowcach zachowanie pełnej koncentracji w czasie przejazdu przez ten jeden, wrażliwy punkt. Są one skuteczne i w tym przypadku nie mamy wątpliwości, że regulują zarówno zachowania pieszych jak i kierowców na szczególnym (bo ulokowanym na wzniesieniu) skrzyżowaniu z przejściem dla pieszych. Gdyby pojawiały się na wszystkich skrzyżowaniach, jako kierowcy moglibyśmy mieć wiele wątpliwości co do tego, czy potrzebujemy aż takiego „napomnienia”, by w określonym miejscu po prostu zwolnić, czego i tak wymagają od nas konkretne znaki pionowe i poziome.


Napisz komentarz
Komentarze
<> 02.07.2022 12:32
Myślę że gwodzie by pomogli

gorliczanin 02.07.2022 11:42
ważniejszy asfalt od bezpieczeństwa hahaha

Naszos 02.07.2022 11:16
Jaki hałas jak się przejeżdża chyba że takami na metalowym kole jak dojdzie do tragedi to ciekawe jak będzie się tłumaczył Urząd Miasta

facioo 02.07.2022 15:35
Nie lubię ŁB ale tu ma rację: masz hałas od hamowania, przyspieszania i w czasie przejazdu przez próg pustego dostawczaka lub ciężarówki. Ponadto smród spalin przy przyspieszaniu i pył z okładzin hamulców przy hamowaniu. Nawierzchnia mnie mało obchodzi ale auto na takich hopkach też cierpi nawet przy powolnym przejeździe. A ci, którzy ujeżdżają nieswoje auta i tak nic sobie z progów nie robią.

Wera 01.07.2022 23:21
Ul Jesionowa, ograniczenie do 30 km/h, ale długa prosta i ludzie rżną jak szaleni. Ciągle tylko huk słychać jakby co najmniej samolot leciał.

fufu1234 01.07.2022 09:59
Progi w Moszczenicy działają świetnie ale tylko na kierowców samochodów osobowych, dokładnie tak samo jak w Kobylance gdzie również na drodze powiatowej zostały zainstalowane. kierowcy samochodów ciężarowych, a zwłaszcza ci z jednej z firm w sąsiednim powiecie, gdy mówimy o Moszczenicy, mają te progi w głębokim poważaniu

Podpis 01.07.2022 09:57
Mieszkańcy niech zachowają tę informację na papierze bo jak TFU TFU dojdzie do nieszczęścia to będą mieli na piśmie, że komfort sprzątaczy oraz "niszczenie" drogi jest ważniejsze niż zdrowie i życie mieszkańców. A tym trutniom z miasta mam do powiedzenia tyle: jak nie progi to foto radar zamiast "nie da sie"

Nieradny 01.07.2022 09:48
Progi zwalniające to POroniony POmysł.

Komża 01.07.2022 09:37
No i pięknie. A w Sękowej progi zwalniające montowane na prywatne widzimisię, bez sensu. Np koło ośrodka zdrowia, za cmentarzem... Po co to komu? Żeby życie uprzykrzyć innym?

jaro 01.07.2022 09:28
postawic fotoradar i spokoj

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023