Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Przenieśli się w czasie na Zamku Stara Baśń w Grybowie

Podziel się
Oceń

Od poniedziałku (18 lipca) do niedzieli (24 lipca) w niezwykłych murach Zamku odbywał się Festiwal Kultury „Dawno, dawno temu na ziemi sądeckiej”.
Przenieśli się w czasie na Zamku Stara Baśń w Grybowie

Autor: malopolska.pl/halogorlice.info©

Źródło: Cztery kadry z festiwalu na Zamku Stara Baśń 2022

 

To miejsce, w którym pamięć o przeszłości spotyka się ze współczesnością

Zamek Stara Baśń w Grybowie to rekonstrukcja średniowiecznego grodu warownego. To miejsce inspirowane historią najazdów tatarsko-mongolskich z XIII wieku.

Legenda głosi, że gród został założony przez Bolka Gniewnego, który w czasie najazdów mongolskich na polskie ziemie powstrzymał wojów Czyngis Chana, Nogaja i dowódcę Złotej Ordy tatarskiej - Telebogę. Zamek jest miejscem, w którym można uczyć się historii dosłownie dotykając jej. Powstanie zamku było inicjatywą prywatną, ale obecnie służy on m.in. do promowania i nauki historii i jest ważnym miejscem utrwalania kultury. Niezwykłe miejsca przyciągają także turystów, a w czasie wakacji to idealne miejsce na takie wydarzenia jak Festiwal Kultury „Dawno, dawno temu na ziemi sądeckiej”.

 

Bobowscy Gryfici ozdobą i atrakcją na Zamku

Na specjalne zaproszenie Stowarzyszenia Stara Baśń z Grybowa, w minioną niedzielę na Zamku Stara Baśń pojawiło się Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej. Bractru przewodniczył rycerz Kazimierz Kowalski. Na Festiwalu pojawiły się także „Poziomeczki” ze Szkoły Podstawowej w Bobowej, którymi opiekowała się Maria Ziomek.

Mieszkańcy naszego powiatu włączyli się w uroczystości festiwalowe będąc nie tylko ozdobą Zamku, ale aktywnymi uczestnikami kolejnych pokazów. Spotkanie było okazją do zaprezentowania wiedzy na temat ludzi, którzy mieszkali w naszym regionie setki lat temu. Odbyła się także prezentacja umiejętności, których współcześnie już prawie nie wykorzystujemy.

Festiwal na zamku był okazją do zaprezentowania się przez najmłodszych artystów z całego regionu. Pokazom tańca i pieśni towarzyszyły także koncerty chórów. Jednocześnie osoby zajmujące się rekonstrukcją historyczną prezentowały pokazy walk rycerskich. Można było również zobaczyć, jak żyło się w obozie rycerskim. Uwagę wielu obserwatorów przykuwały niezwykłe stroje i unikatowe elementy odzienia, dziś niespotykane. Można było się im przyjrzeć z bliska w czasie pokazu mody historycznej.

Była to też świetna okazja, by dowiedzieć się, że ubrania wykonane tradycyjnymi metodami wykorzystywanymi kilkaset lat temu mogły być w istocie nie tylko dużo wygodniejsze od naszych, współczesnych odzień. Sposób ich wykonania, materiały i sposób upięcia w istocie sprzyjał zachowaniu idealnej temperatury ciała w sposób, którego współczesne poliestrowe wyroby mogą im tylko pozazdrościć.

W czasie festiwalu prezentowano także umiejętności rzemieślnicze, które dziś są zapomniane, ale dawniej stanowiły podstawę gospodarki. Zainteresowani mogli poradzić się również zielarek co do tego, jak żywić się zdrowiej i wykorzystując bogactwo przyrodnicze, które otacza nas w Beskidzie. Zainteresowani mogli również zdegustować tradycyjnych potraw przygotowanych zgodnie ze średniowiecznymi przepisami na przygotowanie jadła. Pojawiła się m.in. tradycyjna strawa w kociołku, chleby, mięso i ryby przygotowane w tradycyjny sposób. Nie powinien dziwić także piernik, a podniebienia wielu zachwycały także pierogi.


Najmłodszych uczestników spotkania na Zamku zaproszono do krainy smoka Grynbosa. 

 

Źródło info: naszabobowa.pl, Zamek Stara Baśń, malopolska.pl

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
Reklama
intensywne opady deszczu

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama