Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Dzisiaj 123 urodziny gorlickiego szpitala! To miejsce z historią

Podziel się
Oceń

To miejsce pełne emocji: radości z narodzin, pomyślnych informacji o przebiegu leczenia, ale i przygotowania do ostatnich chwil życia, pożegnań. Gorlicki szpital to miejsce niezwykłe, z którym wielu z nas łączy swoje osobiste historie.
Dzisiaj 123 urodziny gorlickiego szpitala! To miejsce z historią

Autor: halogorlice.info ©

 

Jak opowiedzieć historię tego miejsca?

Historia gorlickiego szpitala i zmian, które w nim zachodziły może być opowiedziana na wiele różnych sposobów. To historia przemian architektonicznych, dostosowywania murów do nowych standardów medycznych. To historia dwóch wojen, które przetrwała lecznica. To także opowieść o pracownikach szpitala: nie tylko wybitnych lekarzach i specjalistach, którzy tu się doskonalili, ale także o pielęgniarkach, salowych, historie związane z pracą personelu pomocniczego i wszystkich tych, którzy swoją pracę w jakiś sposób związali z lecznicą.

To w końcu, a może przede wszystkim, historia wszystkich pacjentów, którzy kiedykolwiek postawili swoją stopę w gorlickiej lecznicy. To miejsce, w którym wielu uczyło się cierpliwości w oczekiwaniu na informacje o stanie zdrowia bliskiej osoby. To tutaj wielu z Was cieszyło się z przyjścia na świat nowego członka rodziny. To tu wielu z Was usłyszało pierwsze diagnozy, które zmieniały bieg życia, w tu dowiadywaliśmy się o wynikach badań, o nowych możliwościach, a czasem: o konieczności pogodzenia się z nieuchronnością śmierci.

Jeśli istnieje w regionie miejsce, w którym można poczuć równie wiele różnych emocji, my go nie znamy.

Tak: wiele może być powodów do narzekania, ale są one bolączką, która dotyka nie tylko gorlicką i nie tylko polską służbę zdrowia. Wiele jednak rzeczy można pochwalić, a standard leczenia wielu problemów zdrowotnych powoduje, że gorlicka lecznica naprawdę ma się czym pochwalić. W wielu przypadkach doceniamy to jednak dopiero wtedy, gdy zostajemy zdani na opiekę medyczną w innym miejscu.

A zaczęło się 123 lata temu...

 

Historia gorlickiego szpitala w pigułce

Właśnie dziś, 3 sierpnia 2022 roku, mija dokładnie 123 lata od chwili oddania do użytku gorlickiej lecznicy. Ilustracja, którą widzicie w miniaturze do tego tekstu pokazuje wygląd szpitala w Gorlicach zgodnie z reprintem pocztówki z 1909 roku. Można więc powiedzieć, że to właśnie ilustracja młodziutkiego, nowiuteńkiego szpitala, który już za 5 lat miał być niemym świadkiem I Wojny Światowej.

Gorlicki szpital ufundował Henryk Klimontowicz. Urodzony w 1836 roku w Lebiodce (Litwa) oficer z czasów Powstania Styczniowego pracował wiele lat w Gorlicach jako inżynier dróg krajowych. Zmarł w 1886 roku. W testamencie cały swój majątek zapisał na rzecz budowy gorlickiej lecznicy.  

Kamień węgielny pod budowę szpitala poświęcono 17 maja 1898 roku. To była rekordowo szybka budowa, ponieważ zakończono ją jeszcze tego samego roku, w grudniu! Jak czytamy na stronie internetowej gorlickiego szpitala:

7 grudnia 1898 roku Rada Powiatu Gorlickiego odstąpiła nowo wybudowany budynek na własność Szpitala.

Budynek to jednak dopiero początek starań o uruchomienie lecznicy. Potrzebny był sprzęt i nade wszystko ludzie! Skompletowanie niezbędnej obsady i wyposażenie budynku zajęło niemal tyle czasu, co wzniesienie murów. Dlatego dopiero 3 sierpnia 1899 oficjalnie otwarty został gorlicki szpital.

Dziś jest on obiektem niemal kosmicznym w porównaniu z placówką sprzed ponad stu lat. Funkcjonuje tu 17 oddziałów, 29 poradni specjalistycznych, a wachlarz świadczonych usług jest bardzo szeroki. Regularnie pojawiają się informacje o kolejnych pracach związanych z rozbudową i unowocześnianiem zaplecza diagnostycznego i leczniczego.

Kto wie, jak gorlicki szpital będzie wyglądał w przyszłości!

 

Historia gorlickiej opieki zdrowotnej opowiedziana żywym słowem

Jeśli chcielibyście lepiej poznać historię gorlickiej opieki medycznej i opowieść o gorlickim szpitalu, bardzo serdecznie zapraszamy Was do posłuchania >>>Żywej historii Gorlic, która jest serią wywiadów zarejestrowanych przez Urszulę Karasińską i dostępnych w serwisie YouTube i na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach. W wielu opowieściach o życiu i aktywności mieszkańców naszego miasta szpital odgrywa ważną rolę: jest miejscem spotkań, ważnych wydarzeń, a czasem historią poboczną, która pokazuje, w jakich warunkach żyli i pracowali Gorliczanie jeszcze nie tak dawno temu.

O historiach związanych z gorlickim szpitalem posłuchać możecie w wywiadach z:

>>>z panią Małgorzatą Szczerbań-Habelak

>>>z profesorem Andrzejem Jaczewskim, w którym opowiada m.in. o swojej pracy ordynatora Oddziału Dziecięcego w gorlickim szpitalu w latach 50. XX wieku

>>>z panią Genowefą Mrozek, ordynatorem pionu stomatologicznego powiatu

>>>z panią Krystyną Klehr-Janik, od której słyszmy m.in. opowieść o pierwszym pogotowiu ratunkowym w Gorlicach i organizacji izb porodowych w Gorlicach i Bieczu

Źródło info: szpital.gorlice.pl, MBP Gorlice

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklama"Akademia Małego Mistrza", Gorlice, ul. Hallera 81 - rekrutacja do przedszkola 2024/2025 - czesne 30% taniej przez pierwsze 3 miesiące
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486