Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Cmentarz wojenny w Ropicy Górnej przechodzi wizualną rewolucję [FOTO]

Oceń

Nekropolia nr 67 w Ropicy Górnej, dawniej zwaną Ruską, która na niektórych mapach oraz w terenie oznaczona jest numerem 68, przechodzi gruntowny remont. Austriacki cmentarz z I wojny światowej znajduje się u podnóża wzgórza Kornuta, około 100 metrów od drogi Bartne – Ropica Górna.
Cmentarz wojenny w Ropicy Górnej przechodzi wizualną rewolucję [FOTO]
Autor: UG w Sękowej

 

Cmentarz ma kształt prostokąta i otoczony jest kamiennym ogrodzeniem. Nagrobki są oznaczone żeliwnymi krzyżami, a w centralnej części znajduje się betonowy krzyż.

Nekropolia jest miejscem wiecznego spoczynku 83 żołnierzy. Według wiedzy lokalnych mieszkańców są tu pochowani żołnierze, którzy zamarzli na śmierć w okopach podczas zimy 1914 roku.

Pod koniec XX wieku rodzina jednego z nich postawiła na cmentarzu nagrobek z krzyżem nakrytym mosiężną czapką.

Trwający remont polega na konserwacji infrastruktury cmentarnej, która wykonywana jest z niezwykłą wręcz precyzją. Zgodnie z planami prace mają się zakończyć w grudniu 2022 roku.


Źródło info: UG w Sękowej/Wikipedia


Napisz komentarz
Komentarze
morganghost 13.08.2022 16:52
"w centralnej części znajduje się betonowy krzyż." - toż to opis sprzed poprzedniego remontu, od 2017r. stoi tam drewniany :)

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023