Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Stróżówka. W tym miejscu życie straciło siedemset osób

Podziel się
Oceń

Dokładnie 14 sierpnia 1942 roku w Stróżówce, w lesie w przysiółku Garbacz, Niemcy rozstrzelali około 700 osób pochodzenia żydowskiego.
Stróżówka. W tym miejscu życie straciło siedemset osób

Autor: halogorlice.info ©

 

„W tym grobie masowym spoczywają szczątki około 700 Żydów z Gorlic i Bobowej, ofiar rzezi hitlerowskiej, zamordowanych bestialsko w dniu 14 sierpnia 1942 roku. Wystawienie tego grobu i opieka nad tym świętym miejscem jest główną zasługą ob. ob. Nuchyma Ormianera i Jakuba Pellera, przewodniczącego Powiatowego Komitetu Żydowskiego”.  

To napis z kamiennego pomnika postawionego przy zbiorowej mogile otoczonej murem. Dzisiaj miejsce kaźni porasta gęsty las i... mało kto tutaj bywa.

Starsi mieszkańcy Stróżówki pamiętają egzekucję Żydów w lesie Garbacz i choć czas zatarł wspomnienia, to dźwięki strzałów zapisały się w ich pamięci na zawsze.

Hitlerowska egzekucja trwała około trzech godzin. Niemcy zmuszali przywiezionych ciężarówkami Żydów, by się rozebrali, a potem prowadzili ich nad brzeg wykopanego dołu. Jeden z Niemców oddawał w kierunku każdego strzały z karabinu maszynowego i kopnięciem wtrącał do dołu.

Wykonując egzekucję nie dobijali rannych, można więc przypuszczać, że niektórzy ludzie zostali pochowani żywcem. Z miejsca kaźni zdołały uciec dwie osoby. Jedną z nich odnaleziono już po egzekucji i rozstrzelano, a druga zdołała się uratować. Udało się jej wydostać z grobu i znaleźć pomoc u okolicznych mieszkańców – czytamy w książce Michała Kalisza i Elżbiety Rączy pt. Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945.

Z kolei Władysław Boczoń w książce Żydzi gorliccy tak opisuje tę egzekucję:

Działy się tam dantejskie sceny, a krzyki rozpaczy matek mordowanych dzieci słychać było daleko, chociaż gęsty las tłumił odgłosy mordu. (...) Do ogromnego dołu (...) martwych spychano kopniakami. (...) Ponieważ starców wymordowano na miejscu, a zdolnych do pracy wywieziono jeszcze w kwietniu do obozu w Płaszowie, w lesie Garbacz Ukraińcy i Niemcy stoczyli „rycerską” bitwę z dziećmi i kobietami.



Napisz komentarz
Komentarze
marek 21.08.2023 07:35
Można by było, a nawet trzeba wyremontować. zapłacić powinni Niemcy. Z odpowiednią , trwała tablicą, że ten kto to zrobił zapłacił.

Mieszkanka 22.08.2022 15:30
W Stróżówce ma być remontowany cmentarz wojenny nr 96 pieniądze są , projekt jest a na drodze dalej stoi szlaban i nie ma jak dojechać, brak słów. Może o tym by napisać artykuł

Ola 22.08.2022 14:40
Zaczynam mieć wrazenie że w Gorlickim z rąk niemieckich gineli tylko Żydzi! To moze chociaż malutki artykulik, upamiętnienie Polaków ktorzy walczyli, byli katowani i zgineli z rąk okupanta! 😡

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaDzień Dziecka w Minizoo Zdynia - 2 czerwca 2024r.
Reklama
Reklama
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486