Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Jerzy Nalepka - kandydat do Rady Powiatu Gorlickiego - Okręg nr 5, Gmina Bobowa, Łużna, Moszczenica
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 4 do 17 marca 2024]
Reklama Zagłosuj na Mirosława Wędrychowicza - kandydata na Burmistrza Biecza
Reklama Bank SPÓŁDZIELCZY – życzenia WIELKANOC 2024
Reklama Składamy Wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Wielkanocy i zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej - świąteczne rabaty i promocje
Reklama Rafał Kukla - kandydat na Burmistrza Gorlic
Reklama Beata Mikruta-Kawa - kandydatka na Burmistrza Gorlice
Reklama Jadwiga Wójtowicz - kandydat do Sejmiku, miejsce nr 2
Reklama Karol Górski - kandydat na Wójta Gminy Ropa
Reklama Tomasz Szczepanik - kandydat do Rady Miasta, lista nr 13 - okręg nr 4 Zawodzie - pozycja nr 1
Reklama Tomasz Płatek - kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego - lista PIS pozycja nr 4
Reklama Bronisław Dutka- kandydat do Sejmiku Województwa Małopolskiego - lista PSL pozycja nr 4
Reklama Marzena Oleś - Kluska - Czarna Owca do Sejmiku - Trzecia Droga, miejsce nr 2
Reklama Zagłosuj na Magdalenę Niziołek - kandydatkę do Rady Miasta Gorlice w Wyborach Samorządowych 2024
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę

Konkurs, w którym możemy przywrócić do łask piękną przestrzeń

Podziel się
Oceń

Można wybrać nawet milion złotych dofinansowania na przywrócenie wybranego zabytku do stanu, który uczyni go atrakcyjnym i tętniącym życiem. Konkurs „Nasz zabytek” to gotowy pomysł na promocję i rozwój regionu. Wszystko pod Wasze dyktando.
Konkurs, w którym możemy przywrócić do łask piękną przestrzeń

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Zadanie pierwsze: wybrać zabytek!

Do konkursu mogą zostać wybrane zabytki nieruchome, które zostały już wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. Co więcej, zabytek musi być własnością publiczną, a więc podmiotem, który nim zarządza musi być gmina, powiat, województwo bądź Skarb Państwa.

Ważne: w konkursie nie można zgłaszać zabytków nieruchomych, które są miejscami upamiętniającymi wydarzenia historyczne. Nie można też zgłaszać cmentarzy, kurhanów, mauzoleów, czy zabudowań pozostających w obrębie cmentarzy. Nie można też zgłaszać żadnych kościółków i świątyni, których właścicielem są wspólnoty wyznaniowe czy parafie. Dzieje się tak, ponieważ nie spełniają one kryterium własności publicznej. Jeśli kościół bądź świątynia należy do jednostki samorządu terytorialnego może wziąć udział w konkursie! 

Czy istnieją listy on-line, na których możemy sprawdzić zabytki w naszym regionie, które spełniają te warunki?

Oczywiście, tak.

Najłatwiej dostępna jest strona internetowa >>>Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Tam znajdujemy łatwo dostępne odnośniki.

Organizatorzy wskazują, że w razie wątpliwości, co do statusu obiektu możemy go sprawdzić w rejestrze zabytków prowadzonym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w wojewódzkiej ewidencji zabytków (patrz link powyżej). Oczywiście możecie też zapytać w bliskim Wam urzędzie, gdzie dowiecie się również, czy konkretny obiekt, który chcielibyście zgłosić do konkursu pozostaje w zasobach danej jednostki samorządu terytorialnego. Jeśli tak, droga do zgłoszenia będzie otwarta!

Chociaż Powiat Gorlicki kojarzy się nam głównie z cmentarzami, to lista zatytułowana Wykaz obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego z uwzględnieniem podziału na powiaty i gminy zamieszczona na stronie WUOZ zawiera wiele obiektów, które mogłyby zachwycić, gdyby zainwestować w nie okrągłą sumkę. W konkursie można zyskać nawet milion na ten cel, więc puszczenie wodzy fantazji nie jest nieuzasadnione!

Co znajdujemy na liście ciekawych obiektów z naszego regionu?

Liczne obiekty sakralne, parki dworskie położone w wielu gminach naszego regionu. Na liście są też niektóre budynki (chałupy, domy, spichlerze, domy mieszkalno-gospodarcze), zagrody, kapliczki, a także kompleksy zabudowań. Chociaż nie wszystkie obiekty wydają się skrywać równie duży potencjał, to niektóre obiekty z pewnością mogłyby staną do rywalizacji w konkursie. Szczególnie ciekawe efekty mogłaby przynieść rewitalizacja któregoś z parków dworskich: odświeżone, obsadzone na nowo mogłyby być nie tylko wizytówką regionu, ale i tłem wielu wydarzeń kulturalnych i społecznych.

Można powiedzieć, że pieniądze są na wyciągnięcie ręki. Trzeba jednak o nie powalczyć.

 

Krok drugi: zgłoś obiekt do konkursu!

Zgłoszenie może wysłać tylko osoba fizyczna (nie można więc dokonać zgłoszenia w imieniu organizacji bądź fundacji).  Aby wypełnić zgłoszenie musicie udokumentować aktualny stan wskazanego obiektu. Polecenie jest proste: zrób zdjęcie lub nakręć film! Niech będzie piękne, niech przykuwa uwagę! Zdjęcie jest konieczne, a dodanie nagrania wideo jest opcjonalne. Warto jednak wykorzystać tę możliwość.

Szczegółowe wymagania stawiane zdjęciom zabytków są opisane w regulaminie (max rozmiar zdjęcia to 1MB; przyjmowane będą pliki .png .gif .jpg .pdf .jpeg).

Następnie trzeba wypełnić i wysłać przygotowane zgłoszenie. Dla Województwa małopolskiego przyjmowanie zgłoszeń rozpoczęło się 8 sierpnia. 

Sprawdzenie zgłoszeń będzie dotyczyły w pierwszej kolejności ustalenia, czy obiekt spełnia warunki formalne (własność publiczna i spis do odpowiedniego rejestru). W drugiej kolejności sprawdzany będzie opis zabytku oraz uzasadnienie: dlaczego to właśnie ten obiekt zasługuje na uwagę i powinien być odnowiony? Organizatorzy sprawdzą też, czy właściciel budynku będzie zainteresowany dalszą współpracą w ramach konkursu.

Jedna osoba może zgłosić więcej niż jeden zabytek. Wiele osób może dokonać zgłoszenia tego samego obiektu!

Czas na wysłanie zgłoszenia macie do 5 września 2022!

 

Krok trzeci: czekać!

Konkurs „Nasz Zabytek” podzielony został na dwa mniejsze konkursy. W pierwszym dokonany zostanie wybór jednego obiektu w województwie, który zostanie wyremontowany. Nie mniej ważna jest jednak druga część konkursu. Właśnie wtedy podjęta zostanie decyzja o tym jaką funkcję społeczną będzie spełniał odremontowany budynek! 

Zwycięski projekt uzyska od Fundacji dofinansowanie w wysokości do 1 000 000 zł na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranej przez Mieszkańców funkcji społecznej.

Wyboru najlepszej propozycji w każdym z województw dokona Komisja Konkursowa powołana w tym celu przez Organizatora.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie >>>Most the Most

 

Źródło info: Most the Most

Napisz komentarz
Komentarze
Fio 24.08.2022 23:52
Najbardziej przydałoby się odrestaurować pałac Skrzyńskich. Mieszkam tuż obok i wiele osób przyjeżdża pytać, czy tam można zwiedzać, zwłaszcza teraz, w wakacje. A park stoi zamknięty i wszystko niszczeje. Tylko, że tu milion to pewnie stanowczo za mało.

ReklamaMaria Gubała - kandydatka do Rady Powiatu Gorlickiego, Miejsce nr 1, Okręg nr 2
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaMagdalena Majka - kandydatka do Sejmiku - pozycja 3, lista nr 5
ReklamaStanisław Pasoń - kandydat do Sejmiku
ReklamaWojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, I Wicewojewoda Elżbieta Achinger, II Wicewojewoda Ryszard Śmiałek - życzenia Wielkanoc 2024
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
Reklamasprawdź ofertę dla kandydatów biorących udział w Wyborach Samorządowych, zadzwoń pod nr tel 733 99 51 51
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaDietetyk radzi – Dietetyk kliniczny - Klaudia Wszołek-Słota | Ciekawostki żywieniowe i fit przepisy, które warto znać!
Reklama
Reklama
ReklamaZagłosuj na Wojciecha Stępnia - kandydata do Rady Powiatu Gorlickiego w Wyborach Samorządowych
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”