Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama Największy wybór rowerów i e-bike – CZEKAMY NA TWOJE ROWEROWE ZAMÓWIENIE! | IWOBIKE.PL - Let’s bike! - ul. Michalusa 1, GORLICE
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Co możemy kupić na licytacji komorniczej?

Oceń

Mieszkania, domy, samochody, motocykle, meble, sprzęt RTV i AGD - jakie rzeczy mogą zostać zlicytowane w wyniku egzekucji i gdzie szukać licytacji komorniczych? Znamy odpowiedź!
Co możemy kupić na licytacji komorniczej?
Autor: materiały partnera

Czy wiesz, czym jest licytacja komornicza?

Jednym ze sposobów odzyskania długów jest egzekucja komornicza. Wierzyciel wnosi sprawę do sądu. Ten może nakazać egzekucję komorniczą. Wierzyciel sam wyznacza komornika, który dokona zajęcia ruchomości bądź nieruchomości dłużnika. Co zajmie komornik i jak dużą będzie miało wartość owe mienie, zależy od wysokości długu.

 

Aby uzyskać środki finansowe na pokrycie długu, komornik w określonych sytuacjach zajmuje rzeczy należące do dłużnika. W następnym kroku musi nastąpić sprzedaż zajętych nieruchomości lub ruchomości. W tym celu zostaje ogłoszona licytacja komornicza. Ma ona charakter publiczny. Udział może wziąć w niej osoba, która dysponuje środkami na zakup licytowanych przedmiotów. W obwieszczeniach widnieje informacja, kto nie może wziąć udziału w przetargu. Są to zazwyczaj dłużnicy oraz ich rodziny, jak również sam komornik czy osoba, która nie wywiązała się z ustaleń w poprzednich licytacjach.

 

Gdzie szukać licytacji komorniczych

Jeśli zastanawiasz się, gdzie szukać licytacji komorniczych, powinieneś odwiedzić stronę Krajowej Rady Komorniczej. Działa tu dedykowana licytacjom zakładka. Tutaj pojawiają się najnowsze obwieszczenia. W takiej właśnie formie komornik musi ogłosić datę i miejsce wydarzenia. Zazwyczaj podaje się także informacje, co będzie licytowane i jaka jest cena wywoławcza danej ruchomości czy nieruchomości.

 

Te rzeczy możemy nabyć na licytacji komorniczej

Jak już zostało wspomniane, na licytacji komorniczej licytowane są zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Oznacza to, że w drodze przetargu możemy nabyć chociażby mieszkanie dłużnika, jak również szereg innych rzeczy, które przed egzekucją należały do niego. Istnieje również lista rzeczy, których dłużnikowi nie wolno odebrać, a tym samym nie powinny one trafić na aukcję. Wśród nich widnieją m.in. niezbędne do nauki przedmioty, wózki inwalidzkie, przedmioty kultu religijnego, zapasy żywności czy odzież konieczna do wykonywania pracy zarobkowej.

 

Dużym zainteresowaniem cieszą się licytacje nieruchomości. Licytuje się zazwyczaj mieszkania w blokach, jak również segmenty, a nawet całe domy. Podczas aukcji możemy nabyć zarówno wykończone lokum, jak i to, którego budowa czy renowacja wciąż jeszcze trwa.

Samochody, motocykle i skutery to kolejna pozycja na liście przedmiotów, które cieszą się dużą popularnością podczas licytacji komorniczych. Warto jednak pamiętać, że na aukcje trafiają pojazdy w różnym wieku, jak i stanie technicznym. Dłużnik nie ma obowiązku doprowadzać auta do stanu używalności. Stąd też zaleca się, aby przed licytacją, dokonać szczegółowych oględzin danego urządzenia.

Co jeszcze może trafić na licytację komorniczą? Lista rzeczy jest dosyć długa. Zazwyczaj znajdziemy na niej przedmioty o większej wartości. To m.in. dzieła sztuki, sprzęt gospodarstwa domowego, biżuteria, zegarki, meble, odzież, sprzęt elektroniczny, maszyny rolnicze, łodzie, jachty, niekiedy także zwierzęta.

 

Czy to się opłaca?

Jeśli planujemy zakup nieruchomości lub pojazdu w okazyjnej cenie, z pewnością warto zajrzeć do wykazu obwieszczeń o licytacjach komorniczych w naszym miejscu zamieszkania. Cena wywoławcza danej ruchomości bądź nieruchomości zależy m.in. od tego, która z kolei licytacja będzie się odbywać. Z zasady jest tak, iż cena wywoławcza danego przedmiotu wynosi podczas pierwszej licytacji 75% szacowanej wartości. Jeśli jednak nie uda się go sprzedać podczas pierwszej licytacji, wówczas ogłasza się drugą licytację, gdzie cena wywoławcza spada do 50%.

 

Przed przystąpieniem do aukcji należy wpłacić 10% wartości przedmiotu, który będzie licytowany. Stąd też już na starcie powinniśmy posiadać potrzebny do zakupu danej rzeczy kapitał. Warto pamiętać, że licytowany przedmiot może osiągnąć większą wartość niż pierwotna. Trzeba być także przygotowanym na ewentualność skargi (np. dłużnika) dotyczącej przebiegu aukcji. Wówczas nabyty przedmiot zostanie nam przekazany dopiero po rozpatrzeniu sprawy przez sąd.


Napisz komentarz
Komentarze
ja 30.08.2022 10:51
komornik sprzeda wszystko za bezcen byle zarobić swoje

Kam 30.08.2022 09:51
„Wydarte z gardła”? Każdy kto pożycza powinien się na taki wypadek zabezpieczyć np. skorzystać z ubezpieczenia, ponad to egzekucja komornicza jest ostatecznością. Trzeba trochę przepisy poczytać a nie kanony. Wydarte z gardła to są ceny np. za pogrzeb w sytuacji kiedy rzeczywiście kogoś nie stać na pochówek. Niepozdrawiam

Ksiądz 29.08.2022 23:19
Każdy może mieć kryzys zwłaszcza jak ktoś się rozchoruje to już nie jest kupione legalnie tylko wydarte z gardła.

qwerty 29.08.2022 20:03
Fajny bóg, który wywołał pożar w legalnie kupionym budynku od kogoś kto został zlicytowany za to jak zarządzał swoimi finansami.

Ksiądz 29.08.2022 18:56
Nikt jeszcze się nie dorobił na czyimś nieszczęściu, podobnie jak było w dwóch przypadkach że z licytacji komorniczej wybuchł pożar od elektryki bo jednak Bóg Istnieje !

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023