Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama PWSZ – Trwa rekrutacja PWSZ w Nowym Sączu | Studia drugiego stopia, 3-semestralne, magisterskie | od 11 stycznia do 15 lutego 2022 | Kierunki studiów: Informatyka, Mechatronika, Zarządzanie i inżynieria produkcji | Panstwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
ReklamaSzybki internet • Wybierz ŚWIATŁOWÓD! • Zapraszamy! Salon ORANGE, GORLICE ul. Legionów 14
Reklama IWO COMPUTERS – Najlepsze produkty do pracy, gry i rozrywki! – Sprawdź naszą ofertę
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 26 września 2022]]

Jak oszukują na węgiel? Kolejne zgłoszenia oszustw

Oceń

O tym, jak trudno kupić w dobrej cenie opał na zimę przekonało się wielu z Was. Niestety, aktualna sytuacja jest polem, które bardzo szybko zagospodarowało wielu przestępców. Metod oszustwa jest wiele. Na co uważać, czego się wystrzegać?
Jak oszukują na węgiel? Kolejne zgłoszenia oszustw
Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 


O jednej z takich sytuacji pisaliśmy już w lipcu >>>Węglowe machloje. Bieczanie wpłacili zaliczkę oszustowi 

Bieckie oszustwo było dobrze przygotowane: atrakcyjne cenowo ogłoszenie pojawiło się na jednej z platform społecznościowych. Przyszli oszukani starali się sprawdzić firmę kontrolując dostępne w sieci komentarze i wiarygodność firmy. Poświęcony na to czas wskazywał, że rzeczywiście firma nie tylko istnieje, ale cieszy się też z pozytywnych rekomendacji kupujących. Umowa z właścicielem na dostarczenie opału była prosta: w rozmowie zgodził się on na wysłanie na adres mailowy faktury pro-forma. Po wpłaceniu zaliczki węgiel miał zostać doręczony. Po jego odbiorze miała nastąpić dostawa. Kiedy termin doręczenia zamówionego towaru minął, a kontakt z rzekomym sprzedawcą się urwał, oszukani zgłosili sprawę na policji.
 

Oszustwo na ekogroszek

O nowych sposobach oszukiwania informuje ostatnio także sądecka policja. Jeden z mieszkańców gminy Krynica-Zdrój zgłosił, że próbował nabyć ekogroszek. Na jednej ze stron internetowych znalazł ofertę firmy, która deklarowała, że zajmuje się sprzedażą opału tego typu. Mężczyzna postanowił kupić więc 2 tony surowca wpłacając na wskazany numer konta 5 tys. złotych. Po kilku dniach mężczyzna postanowił sprawdzić status zamówienia w systemie internetowym na stronie sprzedawcy. Wtedy zrozumiał, że został oszukany – strona już nie istniała. 
 

Na portalach społecznościowych o oszustwo nietrudno

Niestety, problemy ze znalezieniem opału w autoryzowanych serwisach i stacjonarnie, powodują, że coraz częściej wiele osób próbuje zawrzeć transakcję za pośrednictwem platform społecznościowych. Tam o oszustwo nietrudno.

Ofiarą takiego oszustwa padła m.in. mieszkanka gminy Chełmiec, która na jednej z platform ogłoszeniowych popularnego portalu społecznościowego postanowiła zamówić 15 ton węgla. Kobietę upewniało to, że za zamówiony towar miała zapłacić dopiero przy odbiorze. Jedyna należność, którą musiała uiścić przed dowozem był koszt transportu w wysokości 1500 złotych. Kobietę zapewniono, że węgiel dojedzie do niej w ciągu 2 tygodni. 

Nim minął termin dowozu, kobieta chciała sprawdzić jeszcze informacje w ogłoszeniu, z którego skorzystała. Wtedy okazało się, że ogłoszenie jest już nieaktywne. Nieaktywny był też już numer telefonu, z którego korzystała w czasie dogadywania szczegółów zamówienia. Wtedy kobieta zrozumiała, że została oszukana.

W podobny sposób oszukany został pewien mieszkaniec Grybowa. Po odnalezieniu w mediach społecznościowych atrakcyjnej dla niego oferty zakupu opały wpłacił 1950 złotych zaliczki. Nigdy nie otrzymał zamówionego węgla, ani zwrotu pieniędzy za niego. Urwał się też kontakt z osobą, z którą wcześniej umawiał transakcję. 
 

Źródło info: KMP w Nowym Sączu
 

Napisz komentarz
Komentarze
ja 23.09.2022 10:38
Węgiel kupuje się na składach i marketach a nie w internecie

ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaEdukacja na WSB-NLU – Wybierz kierunek studiów dla siebie! | REKTUTACJA 2022/2023