Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Dziś zapadnie decyzja dotycząca kopciuchów. Jaka powinna być?

Podziel się
Oceń

Dotychczasowe obrady na temat sensu (lub bezsensu) zmiany przepisów dotyczących uchwały antysmogowej w Małopolsce można opisać krótko mianem „przepychanki politycznej”. Już dziś dowiemy się, jaka będzie ostateczna decyzja.
Dziś zapadnie decyzja dotycząca kopciuchów. Jaka powinna być?

Autor: ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Uchwała antysmogowa w ogniu krytyki

Dotychczasowe obrady na temat zmiany uchwały antysmogowej były bardzo burzliwe. Przedstawiono bardzo wiele stanowisk, zarówno jasnej i merytorycznej krytyki proponowanych zmian jak i uzasadnionej krytyki obstawania przy dotychczasowych założeniach. 

Które racje przeważą? Tego dowiemy się już dziś.

W ostatnim czasie pojawiło się bardzo wiele głosów sprzeciwu wobec jakiegokolwiek rozmiękczania zapisów uchwały antysmogowej. Zgłaszali je zarówno przedstawiciele środowisk eksperckich, aktywiści proekologiczni jak i tysiące Małopolan, którzy włączyli się aktywnie w konsultacje społeczne, do których latem nas zachęcano. Wiele opinii jest jasnych: nie ma zgody i uzasadnienia dla zmiany przepisów uchwały. Można je nieco załagodzić (np. odraczając ryzyko kar), ale zmiana przepisów nie jest pożądana. Osoby, które ostatecznie zadecydują o losach uchwały antysmogowej często obstają przy konieczności wprowadzenia zmiany przepisów. Wskazują, że znajdujemy się obecnie w szczególnej sytuacji geo-politycznej. Pozostawianie starych zapisów, przy jednoczesnej rezygnacji z karania może być traktowane jako tworzenie martwego przepisu.
 

O co konkretnie chodzi?


Już w 2017 roku wieszczono radośnie >>>Koniec z piecami na węgiel niskiej jakości
 

Zwiększająca się liczba zgonów i chorób, na które zapadają ludzie ze względu na niską jakość powietrza, którym oddychamy miała być kroplą, która przelała czarę goryczy. W Małopolsce zadecydowano, że konsekwentnie będą zmieniane wymagania związane z jakością stosowanego opału i jakością pieców, w których będą mogły być one spalane. 
Ogromny i bardzo kosztowny projekt miał być punktem wyjścia do nowego myślenia o zdrowiu i życiu Małopolan. To był plan na lata.
Sytuacja geopolityczna i polska sytuacja wewnętrzna spowodowała jednak, że stanowcze egzekwowanie zakładanego w 2017 roku scenariusza nagle stanęło pod znakiem zapytania. 
 

O problemie pisaliśmy już wielokrotnie, m.in. w tekście >>>Konsultacje w sprawie „kopciuchów” jeszcze do jutra
 

Przy okazji spotkania, które odbyło się pod drzwiami gorlickiego ratusza, gorąco zachęcano nas wszystkich do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. Ich przedmiotem miała być propozycja zmiany uchwały antysmogowej. Czy jako Małopolanie chcemy, by okres przejściowy związany z uchwałą antysmogową przedłużyć do 1 stycznia 2024 roku?

Zmiana miała dać dodatkowy rok właścicielom kopciuchów na ich wymianę. Z drugiej strony miało to jednak oznaczać kolejny rok, w którym piece nie spełniające minimalnych norm związanych z jakością spalania, miałyby działać… i truć.
Konsultacje społeczne zakończyły się wynikiem, którego włodarze naszego województwa prawdopodobnie się nie spodziewali. Ogromna większość komentarzy i przesłanych opinii była jednoznaczna: nie zgadzamy się na przesuwanie założonego pierwotnie terminu!
Debaty na ten temat stały się bardzo żywe, co regularnie opisywał m.in. portal smoglab.pl. 

Jak się okazuje, mimo licznych głosów sprzeciwu w tej sprawie, polityczna wola dopuszczenia kopciuchów do działania jeszcze przez rok jest bardzo silna.
Ci, którzy nie zdążyli (bądź nie było ich stać) na wymianę kotłów do opalania drżą. Dla nich posiadanie kopciucha bywa traktowane jako „wygrany los na loterii”. Ww sytuacji, w której tak trudno o legalne pozyskanie opału dobrej jakości, kopciuchy pozwalają palić niemal wszystkim. Nie ma znaczenia co: słonie i będzie ciepło. Nie będą drżeć z zimna.

W przypadku zgłoszenia spalania śmieci właściciele kopciuchów mogą jednak zadrżeć ze strachu przed możliwą karą (nawet 5000 złotych od 1 stycznia 2023 roku). Jeśli przepisy zostaną dziś zmienione, jeszcze przez rok będzie możliwe użytkowanie kopciuchów.

Wtedy zadrżą ze złości wszyscy Ci, którzy wiedzą, że kopciuchy prowadzą do chorób układu oddechowego i licznych, nadmiarowych zgonów. To osoby świadome tego, że zezwolenie na użytkowanie kopciuchów jeszcze przez jeden sezon może w tragiczny sposób wpłynąć na jakość powietrza, którym oddychamy.
 

Kto w Gorlicach pali śmieciami?

Zadrżą też takie osoby, jak nasz gorlicki ekodoradca, Kamila Załęska. Która często zabiera głos w sprawie eko-problemów, z którymi się mierzymy. Ona wie, że obowiązki związane z kontrolą jakości paliwa, którym mieszkańcy opalają swoje mieszkania pozostaną niezmienne.

Jak odnosi się do propozycji związanych ze zmianą uchwały antysmogowej?

haloGorlice: 

Czy przesunięcie okresu przejściowego do 1 stycznia 2024 roku jest potrzebne? Jakie rodzi szanse, a jakie zagrożenia?

Kamila Załęska: 

Uważam, że przesunięcie tego terminu jest zupełnie niepotrzebne. Mieszkańcy, właściciele kopciuchów mieli ponad 5 lat na przygotowanie się do zmiany źródła ogrzewania. Nawet mimo dostępnych wielu programów dotacyjnych w tym: corocznego Miejskiego programu dotacji, w 2017 roku prowadzonego przez Urząd Miejski programu dotacyjnego przy wsparciu środków z WFOŚiGW w Krakowie, poprzez Regionalny Program Operacyjny (poddziałania 4.4.2 i 4.4.3) gdzie dofinansowywano zarówno kotły gazowe jak i nowoczesne kotły na ekogroszek, pellet i drewno po obowiązujący od 2018 roku program rządowy Czyste Powietrze wielu nie zdecydowało się na zmianę, to dodatkowy rok "luzu" i tak moim zdaniem nie spowoduje, że zmienią "kopciucha".


hG:

Jak wygląda w takiej sytuacji rola gmin, na których spoczywa obowiązek kontrolowania pieców, które mamy w naszych domach?

KZ:

Rola gminy jest kluczowa. Po pierwsze: mamy obowiązek kontroli nałożony kilkoma przepisami, w tym uchwałą antysmogową. W tym przypadku nic się nie zmienia. W Małopolsce nie można spalać mułów, flotokoncentratów, oraz węgla kamiennego zawierającego więcej niż 15% drobnej frakcji (poniżej 3mm). https://powietrze.malopolska.pl/wp-content/uploads/2018/03/Plakat_antysmogowy_Malopolska-1-696x1024.png
Mimo tego, że zostały zawieszone normy jakościowe dla paliw, nie oznacza to żadnej ulgi dla mieszkańców Małopolski względem stosowania się do zapisów uchwały antysmogowej. Różnica polega na tym, że na składach zakupimy złej jakości opał, ale zgodnie z uchwałą nie możemy z niego korzystać. I to między innymi będzie kontrolowane. Uchwała mówi także o zakazie spalania wilgotnego drewna, czyli takiego, które ma wilgotność powyżej 20% (sezonowane krócej niż 2 lata).
Wracając do kontroli kotłów - faktycznie, jeśli uchwała zostanie odroczona właściciele "kopciuchów" otrzymają dodatkowy rok na ich wymianę.


hG: 

Kim są, zgodnie z Pani wiedzą, osoby, które w naszym regionie korzystają z kopciuchów?

KZ:

Niestety, ale wiele z tych osób to wbrew pozorom nie są osoby ubogie. Weryfikując bazę CEEB są to osoby posiadające kilka źródeł ogrzewania. Najczęściej kocioł gazowy i kocioł na paliwo stałe niespełniający norm. W zdecydowanej większości są to po prostu "kotły zapasowe". Zostały na wypadek awarii kotła gazowego lub służą jako źródło wspierające przy większych mrozach. 
Faktycznie, budynków posiadających zainstalowanego "kopciucha" bez innej alternatywy, na terenie miasta jest ok 200. Uważam, że to niewielka ilość.
Jeśli przed wymianą wstrzymuje te osoby sytuacja finansowa - dla najbardziej potrzebujących obecnie dotacje są najwyższe i sięgają do 90% wartości inwestycji.


hG:

Czy problem spalania np. plastikowych butelek czy przedmiotów, które nie powinny trafiać do pieców jest rzeczywiście tak duży?

 

KZ:

Niestety, muszę odpowiedzieć tu twierdząco. Może nie butelek, ale płyty meblowe, malowane drewno, ramy okienne, stare ubrania... jest tego sporo. A co było spalane - widzimy na podstawie badań próbek popiołu, które wysyłamy do laboratorium. 


hG:

Jaki w Pani ocenie będzie wynik obecnej debaty na poziomie Województwa ws. Uchwały antysmogowej i do czego to może prowadzić w przyszłości? 

KZ:

Niestety nie mam tu dobrego przeczucia. Prawdopodobnie wejście w życie zakazu używania kopciuchów zostanie przesunięte o rok. Na niekorzyść dla naszego zdrowia, i w cale nie na korzyść dla właścicieli "kopciuchów". To właśnie stare, nieefektywne urządzenia generują największe koszty ogrzewania. W mojej opinii, to właśnie ci, którzy nie zdążyli z wymianą tych kotłów poniosą największe koszty za ogrzewanie tej zimy i będą mieli największy problem z zakupem legalnego opału. Jeśli nie uda im się zakupić opału takiego, który zgodny jest z tym, o czym mówiłam wcześniej, może liczyć się z karami finansowymi na kontroli. Bo jeśli mowa o kontrolach - będą. Do tego jako gmina jesteśmy zobowiązani m.in. Programem Ochrony Powietrza, który narzuca nam konkretną ilość kontroli do wykonania w ciągu roku. Ponadto wykonywane są także kontrole interwencyjne, czyli te na zgłoszenie.

 

hG: 

Dziękujemy
 


Napisz komentarz

Komentarze

MrRed 26.09.2022 14:39
nie zrozumie syty głodnego. tak widzę całe kombinacje polityczne wokół dotacji, dopłat i oszustw energetycznych. żaden poseł, radny i oficjel nie zaprosi pod swój dach najbiedniejszych, którzynaprawdę juz za miesiąc odczują mocno chłód

Kornik 26.09.2022 13:33
Obowiązkowa wymiana czegoś = ktoś napycha sobie kieszenie. I tyle w temacie.

Ahoj 26.09.2022 12:26
Ci co mają kasę mają w d.. bidokow, których nie stać na węgiel a co dopiero na wymianę pieca. Ale to tak jest, że syty nigdy nie zrozumie głodnego. O take my walczyli.

ja 26.09.2022 10:10
Ludzie i tak już pala szmatami z cicholandu i beda palić i nikomu nikt niczego nie zabroni..a na dzień dzisiejszy tona węgla orzecha to 3800 czyli średnio 12tys za ogrzewanie (przepalanie)domu

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 25°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12