Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach - REKRUTACJA - sprawdź ofertę
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Gorliczanin - Węgier, dwa bratanki

Podziel się
Oceń

Pierwsze dni mijającego tydonia, Burmistrz Rafał Kukla, spędził w węgierskiej Papie - mieście partnerskim Gorlic. Na zaproszenie Burmistrza Áldozó Tamása, gościł tam z okazji 61. Rocznicy Rewolucji 1956 na Węgrzech, Wojny o Niepodległość oraz obwieszczenia Republiki Węgierskiej w 1989 roku.

 

Odnowiona współpraca pomiędzy miastami przynosi wymierne korzyści, czego owocem są coroczne wyjazdy gorlickich dzieci na kolonie nad Balatonem oraz zimowiska w naszym mieście organizowane dla małych gości z Papy.



W czasie obchodów, po wspólnym odśpiewaniu hymnu, głos zabrali włodarze obu miast. Zarówno Burmistrz Rafał Kukla, jak i Burmistrz Papy, nawiązywali do wspólnej historii Węgier i Polski. Rewolucję 1956 roku na Węgrzech zapoczątkowały wydarzenia październikowe w Polsce. Ludność węgierska wyszła na ulice, chcąc okazać swoje wsparcie dla protestujących w Poznaniu robotników. Te zdarzenia, będące w istocie wołaniem Węgrów o wolność, skończyły się ponad trzytygodniową walką zbrojną, która przeistoczyła się w Wojnę o Niepodległość. Polacy, tak jak Węgrzy, okazali wsparcie dla powstańców. W całej Polsce masowo oddawano krew dla rannych Węgierskich Braci, a także zorganizowano ogromną zbiórkę na rzecz walczących o Niepodległość. Skala pomocy z Polski była większa, niż wsparcie udzielone z zachodu.



Burmistrz Áldozó Tamása podkreślał, także że wspólna historia Polski i Węgier sięga o wiele dalej. Już w XVI wieku losy Gorlic połączyły się z Węgrami – przez miasto przebiegał jeden z największych szlaków handlowych - węgierski trakt. Upamiętnieniem tej historycznej drogi, jest wspomniana przez Burmistrza Papy, znajdująca się w Gorlicach ulica Węgierska.

Po przemówieniach, miała miejsce część artystyczna – pokaz muzyczno – taneczny, w wykonaniu aktorów węgierskich oraz folkowego zespołu tanecznego z Papy. Po części artystycznej, Burmistrz Gorlic wraz z gospodarzami udali się w miejsce pamięci –  aby oddać hołd ofiarom Rewolucji Węgierskiej. Na miejscu przedstawiciele lokalnych władz, partii, organizacji, instytucji oraz obywateli złożyli wieńce.


 


 źródło: UM Gorlice

 


Napisz komentarz

Komentarze

BUL 27.10.2017 06:46
Trzeba jeszcze wspomnieć o zniszczeniu Gorlice w czasie Potopu Szweckiego przez wojska Węgierskie oraz niestety o tym, po której stronie barykady stali poprzednicy pana burmistrza reprezentującego SLD z PZPR. Czyli ta współpraca to też zasypywanie rowów i zabliźnianie ran.

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego