Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAparaty słuchowe? Sprawdź u nas bezpłatnie jakie będą najlepsze dla Ciebie! Badanie słuchu? u nas są wszystkie badania dzieci i dorosłych - Gorlice, ul. 11 Listopada 27/1.9, tel. 510 500 802
ReklamaFejklowicz, Gorlice, ul Chopina 38,  - Artykuły elektryczne - oświetlenie LED - kable i przewody - osprzęt elektroinstalacyjny - telewizja przemysłowa - systemy alarmowe - aparatura modułowa
ReklamaZnajdź swój wymarzony rower w IwoBike
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaHydrotech - skład budowlany, stacja diagnostyczna, mechanika pojazdowa, wulkanizacja - Siedliska 116, tel. 513 184 054 | Kwiaciarnia Gabi - dekoracje kościołów, dekoracje samochodów ślubnych, dekoracje sal weselnych, bukiety ślubne i okolicznościowe - ul. Węgierska 5, Bobowa, tel. 510 199 110
Reklama
Reklama
Reklama Akademia Humanistyczno Ekonomiczna w Łodzi, Filia w Jaśle - rekrutacja na studia w AHE w Jaśle trwa! Studia licencjackie i magisterskie (zaoczne), administracja, pedagogika - ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ I ZYSKAJ RABAT 10%!

Zbliża się weekend i... prąd strumieniowy. Co zmieni w pogodzie?

Podziel się
Oceń

W piątek (9 grudnia) wpływ na pogodę w naszym rejonie będzie miał aktywny układ niskiego ciśnienia, który będzie ze sobą niósł sporą zawartość wilgoci w dolnej troposferze.
Zbliża się weekend i... prąd strumieniowy. Co zmieni w pogodzie?
Grafika: prognozowane położenie i prędkość prądu strumieniowego na wysokości 300 hPa (9 km nad ziemią) w piątek o 16 CET. Jednostką prędkości w tym przypadku jest węzeł.

Autor: wxcharts.com/halogorlice.info ©


Przez nasz rejon w godzinach wieczornych oraz w pierwszej części nocy z piątku na sobotę będzie przemieszczać się strefa opadowa. Opad może pojawić się już późnym popołudniem, choć główna część przypadnie na wieczór i pierwszą część nocy.

Opady o charakterze wielkoskalowym obejmą praktycznie całą południową Polskę, a na jej trasie będzie dominował opad mieszany. Rozkład temperatury będzie faworyzował opad deszczu, a w późniejszym czasie także deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu, zwłaszcza w południowej części powiatu.

Standardowo apeluje o rozwagę podczas przemieszczania się po drogach i zdjęcie nogi z gazu. Warunki do jazdy będą trudne.

Obecność tzw. cyrkulacji południkowej, która sprzyja wędrówce wydajnych stref frontowych związanych z poszczególnym ośrodkiem niskiego ciśnienia i która będzie odpowiadać za jutrzejsze opady, sprawi że pod koniec tygodnia do Polski znowu dotrze kolejna strefa opadowa.

Wg obecnych wyliczeń modeli na przeważającym obszarze kraju będziemy mogli spodziewać się opadów śniegu, które mogą być intensywne. Do tematu będę wracał. 

Sam ośrodek niskiego ciśnienia znajduje się obecnie nad Półwyspem Iberyjskim, a jego przemieszczaniu się do Polski będzie sprzyjało korzystne ułożenie prądu strumieniowego.

 

Czym jest prąd strumieniowy?

Jest to intensywny, dość wąski i prawie poziomy strumień przenoszący z zachodu na wschód olbrzymie masy powietrza w atmosferze w jej górnej części.

Temperatura maksymalna w piątek osiągnie granice 2 stopni w północnej części powiatu, w południowej 0. 
Minimalna temperatura dziś w nocy spadnie średnio do około -2 stopnie.

Wiatr w ciągu dnia będzie przeważnie umiarkowany z południa. Zachmurzenie duże lub ewentualnie umiarkowane. Przejaśnienia mogą pojawić się w godzinach porannych.

 

Szanowni Państwo, moje artykuły wpisują się trwałe w łamy portalu, dlatego od soboty będą mogli je Państwo zawsze znaleźć w bocznym panelu strony głównej a także pod zakładką halogorlice.info/pogoda

Zapraszam codziennie! 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaSkup katalizatorów i filtrów DPF - Gorlice, ul. Wyszyńskiego  tel. 536 420 420
ReklamaStylowe Wnętrza - Ropa 1275, tel. 733 920 260 - Oferujemy: wizualizacje 3D, fachowe doradztwo. U nas kupisz: płytki, ceramikę, kabiny, wanny, armaturę łazienkową, meble i wyposażenie łazienkowe. SPRAWDŹ OFERTĘ
AKTUALNOŚCI
Reklama
POPULARNE
zdjęcie przedstawia kobietę w okularach mówiącą do mikrofonu 16 lat po katastrofie. Obchody Dnia Pamięci Smoleńskiej w Gorlicach [FOTO] Wczoraj (18 kwietnia) w Gorlicach odbyły się uroczystości upamiętniające 16. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Obchody zgromadziły przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów oraz mieszkańców, którzy wspólnie oddali hołd ofiarom tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.Data dodania artykułu: 19.04.2026 10:22Liczba komentarzy artykułu: 5Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 12zdjęcie przedstawia grupę kobiet Ekipa Polsatu w Uściu Gorlickim. Marcelina Zawadzka zachwycona Beskidem Niskim [FOTO/VIDEO] Uście Gorlickie znalazło się na trasie ogólnopolskiego programu telewizyjnego, który tej wiosny odwiedza różne zakątki kraju. W ramach cyklu „W Polskę jedziemy”, emitowanego w „Halo tu Polsat”, do gminy przyjechała ekipa z Marceliną Zawadzką. Beskid Niski to kolejny przystanek na mapie programu prowadzonego przez byłą Miss Polonię, a obecnie prezenterkę Polsatu.Data dodania artykułu: 09.04.2026 17:54Liczba komentarzy artykułu: 3Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 12zdjęcie przedstawia duży budynek widziany z góry Minuta ciszy w gorlickim szpitalu Placówka medyczna w Gorlicach przygotowuje się do udziału w ogólnopolskim proteście środowiska szpitali powiatowych. Akcja rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa kilka dni. To kolejny sygnał, że sytuacja w ochronie zdrowia staje się coraz bardziej napięta.Data dodania artykułu: 18.04.2026 11:19Liczba komentarzy artykułu: 1Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 5
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama