Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

Policjanci doradzają... dyskrecję. Jak ochronić się przed świątecznym włamaniem?

Podziel się
Oceń

Policja, jak co roku przypomina o tym, że warto zwrócić uwagę na to, jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamywaczami grasującymi pod osłoną wigilijnej nocy. Oto kilka porad, by piękne święta pozostały spokojne, a nie stały się scenariuszem nowej części kultowego Kevina...
Policjanci doradzają... dyskrecję. Jak ochronić się przed świątecznym włamaniem?

Autor: Home Alone, materiały promocyjne/ilustracyjne/halogorlice.info ©

 

Chociaż w tym roku okres świąteczny będzie w istocie bardzo krótki, wielu z nas planuje dłuższe lub krótsze wyjazdy do najbliższych. Ponieważ co roku jest to znakomita okazja dla złodziei, by się nielegalnie wzbogacić, policjanci podpowiadają, w jaki sposób można zabezpieczyć mieszkanie i dom na wypadek takiej niespodziewanej wizyty.

Jak wyjaśniają mundurowi:

Łupem włamywaczy padają najczęściej pozostawione w mieszkaniach pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny, który łatwo można wynieść pozostając niezauważonym. 

Dbajmy o nasze mienie odpowiednio zabezpieczając zarówno mieszkanie oraz znajdujące się w nim wartościowe przedmioty, jak i zachowując ostrożność w informowaniu na portalach społecznościowych swoim wyjeździe. 

 

Złodzieje typują mieszkania

Atak na mieszkanie i próba dokonania kradzieży to ryzyko. Złodzieje przygotowują się więc do takiego działania i już wcześniej analizują miejsce, w którym chcieliby się obłowić. To powoduje, że najczęściej łupem złodziei padają te lokale, które są najsłabiej zabezpieczone. 

Stąd też policjanci zachęcają: inwestujmy w bezpieczeństwo swoje i swojego mienia. Chodzi w szczególności o:

  • zamontowanie systemu alarmowego w mieszkaniu
  • zamontowanie patentowych zamków z odpowiednimi atestami
  • zamontowanie systemu przeciwwyważeniowego w mieszkaniu.

 

Powyższe rady są szczególnie cenne dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Jak zaś zabezpieczyć dom jednorodzinny?

Tu policjanci sugerują:

  • okratowanie tarasów, drzwi balkonowych, okienek piwnic, w szczególności okienek i drzwi usytuowanych z tyłu budynku, mniej widocznych,
  • zabezpieczenie połączonych z domem, a być może mniej chronionych drzwi do pomieszczeń gospodarczych czy garażu znajdującego się przy budynku mieszkalnym
  • pokonanie złodziei światłem – policjanci podkreślają, że złodzieje nie lubią światła – idealnym rozwiązaniem jest więc doświetlenie okolicy domu i zainstalowanie fotokomórek, które mogą doświetlić złodzieja w najmniej spodziewanej przez niego chwili
  • zainstalowanie monitoringu i systemu alarmowego przy domu
  • skorzystanie z usług oddanego nam psa stróżującego (tu jednak pamiętajmy o konieczności zapewnienia czworonogowi wszystkich niezbędnych wygód – jego cenna praca i podnoszenie alarmu na widok nieznajomej osoby mogą ochronić nasz dobytek; nasz stróż zasługuje jednak na odpowiednie pożywienie i ciepłe, suche schronienie – jeśli wyjeżdżamy na kilka dni, koniecznie przekażmy psa pod opiekę zaufanej osobie, która doglądnie go codziennie).

 

Niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy, policjanci zachęcają do wykorzystania systemu społecznego, czyli po prostu porozmawiania z sąsiadami o wspólnej, sąsiedzkiej czujności i dobrosąsiedzkiej współpracy na czas świąt – dobry sąsiad to skarb! Nawet najlepszy pies, czy system alarmowy nie pomogą, jeśli na sygnał nie będzie miał kto zareagować. 

To właśnie czujny sąsiad może okazać się osobą, która jako pierwsza zauważy, że koło naszego domu pojawiła się niepowołana osoba. 

Policjanci przypominają też o pewnej rutynie związanej z opuszczaniem domu/mieszkania. Kiedy wychodzimy bądź wyjeżdżamy, pamiętajmy o:

  • zamknięciu wszystkich drzwi i okien,
  • zamknięciu okienek piwnicznych i pomieszczeń gospodarczych,
  • nie zostawiajmy nigdy kluczy do domu w tradycyjnych schowkach: pod kamykiem, pod wycieraczką, na parapecie lub w doniczce? Złodziej „fachowiec” doskonale zna te miejsca i zawsze je przeszuka, zanim przejdzie do metod siłowych. Bo czy nie łatwiej po prostu otworzyć drzwi kluczem?
  • wieczorem nie zapomnijmy zaciągnąć żaluzje lub zasłony. Pozostawienie włączonego światła także ma sens: stwarzamy tym pozór tego, że ktoś w domu jest (Przypomniał się Wam Kevin sam w domu? Nawet jeśli budzi o Wasz uśmiech, warto wykorzystać skuteczne metody walki o własny dobytek)
  • pozostawianie na drzwiach jakichkolwiek karteczek (wracamy jutro, będę za dwie godziny, do zobaczenia po świętach, pocztę zostawiać pod numerem mieszkania....) to proszenie się o kłopoty; taki komunikat jest dla złodziei zaproszeniem, w końcu mają niemal pewność, że w mieszkaniu nikogo nie ma.

 

Warto więc powtórzyć apel o podtrzymanie około świątecznych, dobrosąsiedzkich stosunków. W końcu to one w wielu przypadkach pozwalają ochronić nasz dobytek.

Dodatkowo policjanci sugerują: nie warto ryzykować.

Jeśli już mamy w domu znaczne kwoty pieniędzy bądź cenną biżuterię, to pamiętajmy o ich ubezpieczeniu. Nie przechwalajmy się tym publicznie, szczególnie wtedy, gdy przypadkowa osoba mogłaby usłyszeć o tym, co i gdzie przechowujemy. Jeśli planujemy dłuższy wyjazd, to cenne przedmioty zdeponujmy w banku bądź przekażmy osobom, którym w pełni ufamy. 

Warto też zapisać numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, telefon, sprzęt audiowizualny itd.). Możemy wykorzystać też sztuczki z indywidualnym, trwałym oznaczeniem przedmiotu, który będzie niewidoczny na pierwszy rzut oka. W ten sposób bardzo łatwo będziemy mogli stwierdzić, czy przedmiot w rzeczywistości jest nasz. Policjanci zalecają, by w miarę możliwości, sporządzić dokumentację fotograficzną najcenniejszych przedmiotów, takich jak obrazy, antyki, biżuteria. Jeśli zostaną skradzione, będziemy mieli dzięki temu większą szansę na ich znalezienie. 

 

Policjanci zalecają coś niepopularnego: dyskrecję

Bądź dyskretny – portale społecznościowe to dla złodziei prawdziwa baza wiedzy, dlatego nie chwal się celem podróży, a zdjęcia opublikuj już po powrocie do domu.  

 

Proste? Proste. A jednak coraz częściej właśnie o to jest niezwykle trudno. Niestety... nawet wykorzystanie wszystkich wymienionych wyżej działań nie daje nam pełnej gwarancji bezpieczeństwa. To zaś powoduje, że jeśli do włamania dojdzie, powinniśmy jak najszybciej powiadomić Policję o zdarzeniu. 

Nie działajmy na własną rękę, nie dotykajmy niczego, nie sprzątajmy ani nie starajmy się samodzielnie ustalić, co dokładnie zginęło. Jeśli do włamania już doszło, postaramy się pozostawić miejsce nietknięte. Dzięki temu, policjanci będą mogli zebrać z miejsca zdarzenia więcej śladów, a przez to łatwiej ustalić tożsamość osób, które zabrały nasze dobra.  

 

Źródło info: KPP w Gorlicach, za poradnikiem Mazowieckiej Policji „STOP WŁAMANIOM – bezpieczny dom i mieszkanie”

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 7
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 21°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12