To druga przyznana w tym roku nagroda wójta gminy Moszczenica. Pierwsza trafiła do chóru Dominanta, a druga przyznana w tym roku, trafiła na ręce autorów niezwykłej, ruchomej szkopki bożonarodzeniowej, którą podziwialiśmy i my w Staszkówce.
O szopce pisaliśmy w tekście >>>TO jest najpiękniejsza szopka w regionie. Staszkówka górą [FOTO]
W tym tygodniu autorzy szopki, Państwo Mroczkowie, odebrali nagrodę wójta Gminy Moszczenica w czasie poniedziałkowej sesji Rady Gminy:
Jak wyjaśniał Jerzy Wałęga, wójt:
W Staszkówce od kilku lat jest rodzina, która w sposób bezinteresowny wykonuje piękną rzecz, jaką jest szopka wystawiana w kościele parafialnym w Staszkówce.
Z przyjemnością pragnę poinformować, że [Państwo Mroczkowie] otrzymują specjalna nagrodę wójta gminy w dziedzinie kultury z następującym uzasadnieniem:
Państwo Agata i Zbigniew od sześciu lat tworzą z zaangażowaniem, pomysłowością i cierpliwością ruchomą szopkę bożonarodzeniową w Staszkówce. To prawdziwe dzieło sztuki, wyróżniające się ogromną różnorodnością ukazywanych scen i postaci, które tworzą spójną całość. Jest trwałym elementem kultury materialnej oraz tradycji chrześcijańskiej. Wykonawcy co roku wzbogacają szopkę o nowe, ruchome elementy. Szopka zachwyca i jednoczy lokalną społeczność , która bardzo licznie odwiedza ją i podziwia w kościele parafialnym w Staszkówce.
Byliśmy, widzieliśmy i potwierdzamy: szopka jest wyjątkowa i z pewnością jeszcze nie raz zachwyci osoby, które ją odwiedzają.
Jak mówili autorzy szopki, pomysł na jej powstanie zrodził się w czasie jednej z wizyt kolędowych, w czasie rozmowy z proboszczem parafii.
Zaczynaliśmy skromniutko, bo było tylko sześć postaci wokół budynku z Dzieciątkiem Jezus i taka scenka z Adamem i Ewą w Edenie. Teraz szopka rozrosła się, zajmuje już dwa ołtarze, przybywa coraz to nowych postaci, ruchomych elementów.
Będziemy chcieli ją w przyszłości dalej rozbudowywać.
Szopka cieszy już teraz, a na osobach, które ją podziwiały osobiście robiła ogromne wrażenie.
Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za przekazaną nam informację o tej szopce. To właśnie dzięki Waszemu sygnałowi odkryliśmy ten lokalny skarb i z pewnością wrócimy do Staszkówki w przyszłości!
Źródło info: UG w Moszczenicy
Napisz komentarz
Komentarze