Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zapisy na bezpłatne aparaty słuchowe - Gorlice, ul. Sienkiewicza 36 - tel. 18 353 82 66/ 501 700 244
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki, sprawdź najnowsze promocje 7-20 lipca 2025
Reklama Siatki i systemy JDS Ogrodzeniowe, kompletne ogrodzenia panelowe / bramy, furtki - automatyka / ogrodzenia frontowe / siatki leśne ogrodzeniowe. Darmowa wycena dostosowana do Twoich potrzeb! Siedliska 33, Bobowa, tel. 512 304 238 / 797 754 538
Reklama Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy zarasza na spotkania z cyklu Od Troi po Bałtyk, 13 lipca 2025 - Miecze - znak władzy i wojny, 27 lipca 2025 - Wojsko w czasach Bolesława Chrobrego
Reklama
Reklama Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - REKRUTACJA OD 9 CZERWCA 2025

150 lat powiat gorlickiego i fala wspomnień

Podziel się
Oceń

Trwają spotkania upamiętniające powstanie powiatu gorlickiego. Z tej okazji, na jego stronie internetowej pojawiło się obszerne podsumowanie lat istnienia i przypomnienie najważniejszych wydarzeń z dziejów regionu.

 

Powiat gorlicki powstał w 1867 roku.
Jego pierwszym starostą był Juliusz Błoński, a pierwszym marszałkiem Wydziału Powiatowego Jan Płocki. Początkowo powiat gorlicki liczył 875 km kw. powierzchni i 56 tys. ludności. W czasie 150 lat przechodził różne koleje losu, a nawet całkowicie zniknął z mapy Polski.

Od 1920 roku powiat gorlicki wchodził w skład nowo utworzonego województwa krakowskiego. W 1932 roku w wyniku reformy administracyjnej zyskał powierzchnię 1082 km kw. i liczył 104 800 mieszkańców.
Kolejne ważne nazwiska związane z historią powiatu gorlickiego to:
- Seweryn Bańkowski – starosta powiatu gorlickiego i kołomyjskiego, radca namiestnictwa we Lwowie
- Wiktor Sas – Tustanowski – długoletni starosta powiatu gorlickiego
- Władysław Długosz – długoletni marszałek Wydziału Powiatowego
- dr Aleksander hr. Skrzyński – radca starostwa powiatowego
- Wojciech Biechoński – wieloletni członek Rady Powiatowej i burmistrz Gorlic.
Niekwestionowany wpływ na rozwój gospodarczy powiatu gorlickiego miał Wilhelm MacGarvey.

Po II wojnie światowej od 1945 roku aż do 1975 powiat gorlicki wchodził w skład województwa rzeszowskiego. W tym czasie skorygowano, czyli zmniejszono jego powierzchnię do 1079 km kw. Liczył również mniej mieszkańców tj. 96 585.

Niestety w 1975 r. nastąpiła likwidacja powiatu gorlickiego i podział jego terytorium między województwa: nowosądeckie, krośnieńskie i tarnowskie.


 


Powrót na mapę Polski nastąpił dopiero w 1998 roku. Wtedy też w wyniku starań samorządowców miast i gmin ziemi gorlickiej włączony został do województwa małopolskiego.

11 października 1998 roku odbyły się pierwsze, wolne wybory samorządowe do Rady Powiatu Gorlickiego i nastąpił wybór 40-osobowej rady. Rozpoczęła się nowa era powiatu gorlickiego.

30 kwietnia 2002 r. Rady Powiatu Gorlickiego podjęła uchwałę o ustanowieniu herbu, flagi i pieczęci powiatu gorlickiego.

29 maja 2002 r. nastąpił Akt nadania sztandaru powiatowi gorlickiemu. Fundatorami sztandaru byli radni.

Od 2002 r. Radę Powiatu tworzy 23 radnych.

Starostowie i przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego 1998-2017:
- starostowie: Andrzej Welc, Witold Kochan, Mirosław Wędrychowicz i Karol Górski
- przewodniczący: Mieczysław Przybylski, Czesław Kłapsa, Marek Bugno.

Najdłużej w Radzie Powiatu Gorlickiego, czyli od 1998 roku przez wszystkie pięć kadencji nieprzerwanie do chwili obecnej pracują: Zofia Kamińska, Karol Górski, Marek Bugno, Karol Tenerowicz i Adam Urbanek.

Warto zaznaczyć, że z Rady Powiatu Gorlickiego wywodzą się posłowie na Sejm RP: Barbara Bartuś i Witold Kochan oraz śp. Jan Knapik.



 

W lipcu 1998 r. Sejm RP reaktywował powiat gorlicki.

Dzięki tej decyzji ziemia gorlicka znów stała się integralną całością. Rozdzielona w 1975 roku między trzy województwa: nowosądeckie, krośnieńskie i tarnowskie stała się ich peryferiami i dopiero koncepcja powiatów samorządowych i dużych województw dała szansę na jej scalenie. Szansa ta została wykorzystana i to był pierwszy sukces rodzącego się samorządu powiatu gorlickiego, którego historia liczy 150 lat.
Kolejny - to wygrana batalia o przynależność do województwa małopolskiego. Przemawiały za tym nie tylko względy historyczne, ale przede wszystkim fakt, że Kraków jako jeden z największych ośrodków gospodarczych i intelektualnych kraju dawał większe możliwości rozwoju. Czy był to słuszny wybór - oceni historia.
Patrząc na minione lata można stwierdzić, że był to czas wielu ważnych inicjatyw oraz dużych i małych osiągnięć, czas niezwykle pracowity i bogaty w wielomilionowe inwestycje.

więcej informacji i galeria zdjęć TUTAJ


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
ReklamaOglądaj wyścig kolarki Tour de Pologne między 4 a 10 sierpnia 2025
POPULARNE
Zdjęcie przedstawiające brudną, górską rzekę. Co się dzieje z naszą rzeką? Dno Ropy staje się podwodną pustynią Ekosystem Perły Beskidu Niskiego - naszej Ropy, jest poważnie zagrożony. Naturalny bieg rzeki, zmieniony trzydzieści lat temu budową zapory w Klimkówce, jest wrażliwy na wszelkie zmiany wynikające z gospodarowania wodą. W obecnych okolicznościach brak wody w jeziorze nie jest, niestety, problemem wyłącznie turystycznym. Rzeka niesie osady zaległe na dnie od lat, będąc jednocześnie źródłem wody pitnej dla Miasta.Data dodania artykułu: 28.06.2025 12:06Liczba komentarzy artykułu: 12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 13zdjęcie przedstawia policyjne radiowozy, obok portret mężczyzny Poszukiwany 57-letni mieszkaniec Starej Wsi został odnaleziony. Jest oficjalne potwierdzenie policji Akcja policji w miejscowości Stara Wieś została zakończona. Dziś (1 lipca) około godz. 20.30 doszło do odnalezienia 57-letniego Tadeusza Dudy, który od kilku dni ukrywał się w lasach Beskidu Wyspowego.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 8Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Jak odetkać ucho? – 8 skutecznych sposobów na zatkane ucho Właśnie wróciłeś z basenu lub obudziłeś się po spaniu na boku i nagle coś jest nie tak. Nie słyszysz dobrze w jednym uchu i czujesz, że coś zablokowało się w środku. Zadajesz sobie pytanie – jak odetkać ucho? Zatkane ucho to zmora nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych. Poznaj 8 skutecznych sposobów na jego odetkanie.Data dodania artykułu: 08.07.2025 12:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 6
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12