Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Grób Józefa Baruta, architekta Gorlic odnowiony

Podziel się
Oceń

Zabytkowy grobowiec, w którym spoczywają doczesne szczątki Józefa Baruta i jego najbliższych został odnowiony.
odnowiony grób Józefa Baruta

Autor: UM Gorlice/mogily.pl/halogorlice.info ©

 

To kolejne prace, które odbyły się na terenie cmentarza parafialnego w Gorlicach i wpisują się w długą historię troski o zabytki zlokalizowane na jego obszarze. Obok unikatowej kaplicy rodziny Miłkowskich stoi odnowiony grobowiec rodziny Barutów. Właśnie tu pochowany został architekt miasta Gorlice, Józef Barut. 

Przypomnijmy krótko tę niezwykłą postać.

Józef Barut zapisał się na trwałe w historii naszego miasta, ponieważ po wojnie właśnie dzięki jego szkicom, rysunkom i wizji, miasto zostało odbudowane i dostosowane do potrzeb mieszkańców. 

W 2021 roku jego osobie poświęcona została wystawa czasowa w gorlickim muzeum. Oj, było co oglądać! A to wszystko dlatego, że Józef Barut był architektem i artystą w pełnym tego słowa znaczeniu, a swoje umiejętności profesjonalne dopełniały informacje płynące z drugiej pasji: historii i archeologii. Pośród najbardziej rozpoznawalnych projektów autorstwa Józefa Baruta należy wskazać m.in. przebudowę gorlickiej wieży ratuszowej z zegarem, zaprojektowanie ogrodzenie wokół gorlickiej bazyliki i cmentarza parafialnego. To on zaprojektował także sposób wzmocnienia skarpy kościelnej. Barut był też autorem projektów gmachu banku - Komunalnej Kasy Oszczędności i budynku dzisiejszego Gorlickiego Centrum Kultury. Spod jego ręki wyszły także projekty kościołów m.in. w Krygu, Tarnowcu i w Staszkówce i dworu w Rzepienniku. To w końcu jego projekty zrealizowano w w Staszkówce i Bystrej w formie tamtejszych szkół.

Zaangażowanie Józefa Baruta w życie naszej lokalnej społeczności było zdecydowanie szersze, o czym przeczytacie w naszym tekście >>>Poznaj unikatowe fotografie Gorlic z lat 1918 – 1960. Wystawę obejrzysz za darmo [AKTUALIZACJA]


Stąd też troska o grobowiec, w którym został pochowany jest nie tylko elementem troski o sam grobowiec jako zabytek. To także forma oddania hołdu osobie, która, dość dosłownie, kształtowała obraz naszego regionu.

Jak relacjonuje Urząd Miejski w Gorlicach:

Po otrzymaniu pozwolenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przeprowadzony został całkowity remont bryły wraz ze zbrojonymi fundamentami. 

Granitowe elementy grobowca wykonano metodą piaskowania. W płytach zaznaczono historyczny zarys podziałów ścian grobowca w sposób piaskowy. 

 

Całość prac renowacyjnych kosztowała 27 tys. złotych. Prace sfinansowano ze środków własnych miasta Gorlice.
 

Źródło info: UM w Gorlicach, mat. własne

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama