Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Jak skutecznie uczyć się do sprawdzianu?

Podziel się
Oceń

Nauka do sprawdzianu wydaje się dość oczywista. Przecież wystarczy tylko otworzyć podręcznik, zeszyt i kuć dwa dni przed sprawdzianem, przy okazji zarwać nockę. Problem polega na tym, że ten sposób jest typowym, bezrefleksyjnym zapamiętywaniem materiału, żeby parę godzin później wyrzucić go z głowy.
chłopiec piszący w zeszycie książka oblicza epok empik
Chłopiec piszący w zeszycie

Autor: materiały partnera/Empik/Oblicza Epok

 

Niestety jeden temat goni drugi. Bez znajomości pierwszego często trudno zrozumieć te działy danej dyscypliny, które idą po nim. Jak skutecznie uczyć się, aby wiedza pozostała z nami na dłużej, tym samym zwiększając pozytywne rezultaty uczenia się?

 

Zmienić myślenie

W pierwszym etapie trzeba przeprogramować sposób myślenia. Musimy bowiem zastanowić się, dlaczego chcemy się uczyć. Kiedy kończymy naukę w podstawówce, świadomie wybieramy typ szkoły, co oznacza, że podejmujemy decyzję: uczymy się po to, by wykuć materiał, czy po to, aby wiedza służyła nam i pozostała z nami na dłużej? 

W świecie idealnym byłoby, gdyby uczeń wybrał tę drugą odpowiedź. Niestety obecny kształt systemu edukacji narzuca na ucznia szkoły średniej konieczność zdobycia wiedzy z zakresu dyscyplin, które niespecjalnie go interesują. Prawda jest taka, że czy chcemy, czy nie, jesteśmy zobligowani do nauki również tych przedmiotów, które najchętniej faktycznie wykuliśmy na blachę i zapomnieli, gdy tylko odbierzemy świadectwo. 

Zmiana sposobu myślenia polega na skupieniu się na pozytywnych aspektach tej sytuacji. Niewątpliwie obowiązek dotknięcia każdej dziedziny nauki skutkuje wszechstronnym wykształceniem i nabyciem podstawowej wiedzy oraz orientacji w obszarach nauk humanistycznych, artystycznych i przyrodniczych. Dlatego podchodząc do nauki na kolejny sprawdzian, zmieńmy nastawienie, z muszę, na chcę.


Opracować plan

Bez planu nie ma wymiernych efektów. Musimy bowiem brać pod uwagę, że sprawdziany są tylko okazyjnym sposobem weryfikowania wiedzy. Dochodzi do tego niezapowiedziana kartkówka, odpytywanie przed tablicą, aktywność na lekcji, którą nauczyciel może nagrodzić plusem. Nic dziwnego, że wielu uczniów, zamiast czekać na zapowiedzenie sprawdzianu, woli przygotowywać się z lekcji na lekcję. 

Bieżące przygotowanie pozwala zachować ciągłość między lekcjami, odrabianiem prac domowych, nauką do kartkówki czy sprawdzianu, a wreszcie do przygotowań do większych egzaminów takich jak egzaminy zawodowe czy matura. Musimy zatem przygotować sobie plan działania dopasowany do indywidualnych możliwości oraz do tygodniowego programu zajęć. 

Nie chcemy przecież, aby te dwie czy trzy godziny nauki kolidowały z kursami, pierwszą pracą, zainteresowaniami oraz wszelkimi innymi aktywnościami, jakie uczeń realizuje poza szkołą.


Źródła wiedzy

Mówiąc o źródłach wiedzy, musimy zachować szczególną ostrożność. Wiele godnych zaufania znajduje się na Internecie, a sprawują nad nimi opiekę placówki badawcze takie jak instytuty państwowe czy uczelnie. Źródła wiedzy są bardzo istotne przy tworzeniu własnych notatek, a nadal podstawowym i źródłem wiedzy są podręczniki na przykład takie jak Oblicza Epok

Źródła internetowe mogą stanowić uzupełnienie treści, które znajdziemy w książkach. Interesującym sposobem na zdobycie pewnej wiedzy, a przy tym sposobnością do wywarcia wrażenia na nauczycielu, jest zapytanie go po lekcji na dyżurze, czy znalazłby chwilę, aby wyjaśnić nam szczególnie kłopotliwe aspekty danego zagadnienia.


Znajomi

Jeśli nie jesteśmy typem osoby, która lubi notatki, bo o wiele bardziej preferujemy naukę ze słuchu, wówczas może się okazać, że świetnym sposobem na efektywną naukę w naszym przypadku jest wspólna sesja w grupce znajomych. Wystarczy zebrać godnych zaufania kolegów z klasy, którym też zależy na dobrych ocenach, znaleźć dogodne miejsce i zainicjować dyskusję, czy też po prostu wspólne omawianie materiału. 

Zasadniczo ten sposób jest świetną okazją do przetestowania wiedzy w praktyce, uzupełnienia jej, wyjaśnienia trudniejszych aspektów, jednak dla osób lubiących słuchać, wspólna rozmowa może sprawić, że wiele wiadomości wpadnie im do głowy i pozostanie na dłużej. Korzyści płynące ze wspólnej nauki ze znajomymi skutkują treningiem wielu kompetencji społecznych takich jak cierpliwość, uważne słuchanie i umiejętność odpowiadania na pytania oraz ich stawiania, asertywność.
 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Familia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486