Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers wejdź na stronę internetową lub odwiedź sklep stacjonarny
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Policjant, który nie nosił munduru. Co robi na emeryturze?

Podziel się
Oceń

Juhas to owczarek niemiecki, który przez siedem lat służył w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie. Co robi czworonożny policjant na emeryturze?
dwa zdjęcia połączone, z lewej strony, pies, w tle mundur policjanta, z prawej policjant wraz z psem w czasie ćwiczeń
Zwierzęta posiadają umiejętności, które są niezwykle cenne w pracy wielu służb

Autor: KMP Tarnów/halogorlice.info©

 

Nie nosił munduru, ale był niezawodnym partnerem

Psy policyjne są niezwykle ważnym ogniwem w pracy tej służby mundurowej. To nie tylko zwierzęta wyuczone określonego zachowania i wyspecjalizowane w określonych czynnościach. To partnerzy i wsparcie dla funkcjonariuszy policji. Ich unikatowe umiejętności są tak cenne, ponieważ mimo prób, nadal nie udało się ich w żaden sposób zastąpić. Czworonożni policjanci posiadają umiejętności, których często też brakuje ludziom. W zależności od treningi, psy policyjne mogą specjalizować się w różnych działaniach: od wykrywania narkotyków, przez zabezpieczanie imprez masowych aż po doskonale nam znane poszukiwanie osób zaginionych i obezwładnianie przestępców.

Czasem już sama obecność funkcjonariusza policji z „mundurowym” czworonogiem budzi respekt i odpowiednio wpływa na ludzi, którzy z różnych powodów nie czują się komfortowo w czasie spotkania z policjantami.

Czworonożni policjanci w swojej codziennej służbie są bardzo aktywni. To oznacza częste wyjazdy i prace na delegacjach, np. w sąsiednich powiatach.

 

Policyjne psy nie są jednak długowieczne i po latach treningów i wytężonej pracy, przechodzą, tak jak ludzie, na zasłużoną emeryturę. Tak było również z Juhasem, owczarkiem niemieckim, który służył w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie.  

 

Jak zwierzę zostaje psem policyjnym?

Po zakończeniu swojej służby, psy policyjne często pozostają z dotychczasowym opiekunem. Owczarek stał się pełnoprawnym emerytem, ale czas spędza ze swoją ludzką rodziną. 

Emerytowany owczarek niemiecki  na świecie pojawił się 12 sierpnia 2013 roku, a swoją przygodę z pracą w policji zaczął od odpowiedniego przeszkolenia pod nadzorem wyspecjalizowanych instruktorów z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. W roku 2015 został partnerem i przyjacielem swego przewodnika asp. szt. Bartłomieja Fiszbain.  

W 2022 roku nasz czworonożny kolega  przeszedł na emeryturę. Trafił pod opiekę swojego opiekuna i zamieszkał w jego domu, gdzie poznał dwóch psich przyjaciół, którzy już mieszkali pod dachem funkcjonariusza oraz jego rodziny. Juhas jest otoczony opieką i jest w dobrej kondycji. Jedynie siwa sierść na kufie zdradza wiek psa. Czworonożny „emeryt” chodzi na spacery z domownikami. Poprzez głaskanie oraz czułość okazywana jest mu teraz rodzinna czułość, oraz podziękowanie za to, jakim był wspaniałym funkcjonariuszem. Pomimo upływu czasu nie zapominał służby, doskonale pamięta wszystkie komendy i potrafi zachować czujność. Nadal w jego oczach widać oddanie swojemu partnerowi i oby jak najdłużej ta iskierka świeciła.

 

Praca czworonożnych policjantów jest wymagająca, wyczerpująca, a czasami nawet ofiarna. Psy policyjne są niezawodnym wsparciem, to także wierni towarzysze, którzy w każdej sytuacji dbają o bezpieczeństwo swoich przewodników. Pracują w różnych warunkach i na różnych terenach. Ich tresura musi być systematyczna i bardzo precyzyjnie dopasowana do predyspozycji psa oraz jego talentów. Selekcja jest bardzo ostra i nie każdy czworonóg, który rozpocznie szkolenie stanie się pełnoprawnym czworonożnym policjantem. 

 

Od 21 grudnia 2021 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, dotyczące policyjnych psów i koni, które przestają służyć w Policji. Przewidują one, że zwierzęta te pozostają dożywotnio na stanie swojej jednostki, a ich opiekunem w pierwszej kolejności zostaje dotychczasowy przewodnik. Dzięki tym przepisom opiekunowie psów służbowych otrzymali wsparcie w postaci finansowania wyżywienia czworonogów, a także pokrycia kosztów zabiegów profilaktycznych i leczenia. 

Warto dodać, że nie tylko psy pełnią służbę w policji

 

Czworonożni funkcjonariusze pełnią ważną rolę także w naszej okolicy. Klasyczny przykład to poszukiwania osób. Pamiętacie opowieść o tym psie?

 

Czworonożni policjanci bardzo często pojawiają się też na miejscu zdarzeń o charakterze kryminalnym, o czym można przeczytać w naszym tekście >>>Dwa włamania do sąsiednich domów w noc z soboty na niedzielę

 

 

Źródło info i foto: KMP w Tarnowie


Napisz komentarz
Komentarze
allan 23.09.2023 13:06
Czy pies czuje że jest psem, czy to instynkt. Człowiek ma wolę poznawczą.

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12