Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Napisz list i zmień życie – Maraton Pisania Listów w Kromerze

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 4 grudnia w I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach odbędzie się już XIV Maraton Pisania Listów! Będzie to okazja, aby napisać listy w obronie praw człowieka. Maraton jest otwarty dla wszystkich.
Plakat Amnesty International Polska
Maraton Pisania Listów w Kromerze

Autor: Amnesty International Polska

 

Maraton pisania listów, to inicjatywa Amnesty International realizowana w celu zwrócenia uwagi na ogromny problem łamania praw człowieka. 

To największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. 

Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka.

 

W tym roku zainteresowani piszą listy w obronie następujących osób:

  1. Andrzej Poczobut –  to polsko-białoruski dziennikarz i działacz mniejszości polskiej z Grodna. Przed aresztowaniem był aktywnym członkiem Związku Polaków na Białorusi oraz korespondentem Gazety Wyborczej. Za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
  2. Maung Sawyeddollah – Przedsiębiorstwo Meta pozwoliło na podsycanie nienawiści wobec ludności Rohingya na swojej platformie Facebook, przyczyniając się do zwiększenia cierpienia społeczności.
  3. Justyna Wydrzyńska – została skazana za pomoc w dostępie do bezpiecznej aborcji kobiecie będącej w przemocowym związku. Skazanie Justyny stanowi niebezpieczny precedens i jeszcze bardziej utrudnia dostęp do bezpiecznej aborcji osobom, które mogą jej potrzebować.
  4. Ana Maria Santos Cruz – aktywista Pedro Henrique został zastrzelony przez zakapturzonych mężczyzn. Zginął w wieku 31 lat. Cztery lata później policjanci podejrzani o jego zabójstwo nadal są w czynnej służbie, a proces jeszcze się nie rozpoczął.
  5. Wujek Pabai i Wujek Paul – Wujek Pabai i Wujek Paul pozywają australijski rząd, aby chronić swoją ojczyznę, kulturę i społeczność przed zmianami klimatu.
  6.  Rocky Myers – Rocky Myers, czarny mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną, został skazany na karę śmierci za morderstwo pomimo braku dowodów bezpośrednio łączących go z miejscem zbrodni oraz wycofania zeznań kluczowego świadka. Sędzia wydał wyrok śmierci wbrew woli ławy przysięgłych.
  7.  Rita Karasartova – Rząd Kirgistanu atakuje podstawowe prawa człowieka. Rita Karasartova przebywa obecnie w areszcie domowym za pokojowe protestowanie na rzecz ochrony zbiornika wody słodkiej – rzadkiego i cennego zasobu w regionie.
  8. Thapelo Mohapi Thapelo Mohapi, lider oddolnego ruchu Abahlali baseMjondolo (AbM), ukrywa się z powodu śmiertelnych gróźb kierowanych wobec niego wyłącznie dlatego, że walczy o lepszą przyszłość dla mieszkańców Republiki Południowej Afryki.
  9. Chaima Issa – W ciągu dwóch lat od przejęcia władzy w państwie przez prezydenta Kaisa Saieda przestrzeganie praw człowieka w Tunezji uległo pogorszeniu, wiele sądów nie jest niezależnych, a wolność słowa jest atakowana. Chaima jako jedna z pierwszych osób publicznie sprzeciwiła się działaniom prezydenta. Teraz grożą jej lata więzienia, a nawet kara śmierci.
  10. Thulani Maseko – Thulani Maseko został zastrzelony we własnym domu za krytykę represyjnego prawa w Eswatini i nadmiernej przemocy ze strony państwa. Nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za jego zabójstwo.
  11. Ahmed Mansoor – Ahmed Mansoor jest kochającym ojcem i mężem. Jest również poetą, blogerem i obrońcą praw człowieka. Obecnie przebywa w więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za mówienie o łamaniu praw człowieka w tym kraju.


 

 

Źródło info: maraton.amnesty.org.pl, I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach

 


Napisz komentarz
Komentarze
Woj11 01.12.2023 08:32
Przepraszam, ale ta wiadomość nie może zostać bez komentarza. Niestety część wymienionych wyżej ludzi to męczennicy marksizmu kulturowego. Rzeczywisty problem, to zabójstwa chrześcijan za wiarę, w Afryce i Azji. Zdarzają się prawie codziennie, a w skali roku to kilkadziesiąt tysięcy. Informuje o tym na bieżąco Radio Watykańskie. Organizacja Amnesty International nie widzi w tym problemu. Wyjaśnię także, co znaczy bezpieczna aborcja. Z pozoru chodzi o zapewnienie procedury medycznej, czyli warunków szpitalnych, kwalifikowanego personelu, leków, itp. W rzeczywistości środowiska proaborcyjne wyraźnie wskazują, że ma to być bezpieczne pod względem psychicznym, czyli że zabicie dziecka nie ma podlegać jakiejkolwiek ocenie moralnej, nie podlegać krytyce, ludzie wyrażający swoje poglądy na ten temat mają być karani prawem karnym. Przypominam, że cicha modlitwa jest już karana w Kanadzie i WB.

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
ReklamaDodaj swoje ogłoszenie! Do 7 dni ZA DARMO |
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”