Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
Reklama MRÓWKA WIELKIE OTWARCIE, 20.04.2024, sobota - Ropa 1275
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola – DOŁĄCZ DO NAS

Łuszczyca - jak rozpoznać tę chorobę? Objawy, przyczyny i leczenie

Podziel się
Oceń

Łuszczyca jest zapalną, przewlekłą, niezaraźliwą chorobą skóry. Szacuje się, że może cierpieć na nią ok. 2-3% populacji, są to głównie przedstawiciele rasy białej. Mimo to nie udało się znaleźć przyczyny tej choroby, przez co niemożliwe jest jej pełne wyleczenie. Na szczęście chorzy mają do dyspozycji wiele metod leczenia objawowego. Dowiedz się więcej na temat tego schorzenia.
ręce mężczyzny z łuszczycą
Zmiany łuszczycowe

Autor: materiał partnera


Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca jest często występującą zapalną chorobą skóry. Polega ona na przyspieszonej produkcji nowego naskórka, a w efekcie jego nadmiernym rogowaceniu. Ma charakter przewlekły, możliwe jest jedynie łagodzenie jej objawów. Występują jej dwa podstawowe typy:

  • Typ I – pojawiający się u osób mających predyspozycje genetyczne. Najczęściej pojawia się w dzieciństwie lub wieku młodzieńczym, niemal nigdy po 40. roku życia. Zazwyczaj jego przebieg jest cięższy niż w przypadku typu drugiego.
  • Typ II – nazywany również łuszczycą dorosłych, pojawia się zwykle pomiędzy 50. a 70. rokiem życia.

Ze względu na powszechność schorzenia zajmuje się nią wielu specjalistów. Szacuje się, że w Polsce na łuszczycę cierpi nawet 3% populacji. Choroba ta dotyczy kobiet i mężczyzn w równym stopniu. Jeśli cierpisz na łuszczycę, odpowiedni dermatolog w Warszawie zadba o wdrożenie skutecznego leczenia objawowego.

Przyczyny łuszczycy

Przyczyny łuszczycy nie zostały jeszcze w pełni poznane, jednak wyodrębniono już kilka czynników, które zwiększają ryzyko zapadnięcia na tę chorobę, w tym: genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Wśród tych ostatnich wyszczególnia się między innymi stosowanie niektórych leków (np. przeciwmalarycznych, beta-blokery czy NLPZ), infekcje, niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca), stres, stosowanie używek (papierosy, alkohol), zmiany hormonalne (ciąża i poród, menopauza), otyłość oraz zranienia czy zadrapania (objawy skórne często pojawiają się wokół skaleczeń). Również występowanie tej choroby u członków rodziny zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na łuszczycę.

Objawy łuszczycy

Łuszczyca jest chorobą, która może przybierać różne formy. Najczęściej występującym typem jest tzw. łuszczyca zwyczajna, obejmująca ok. 90% pacjentów. Symptomy łuszczycy zwyczajnej można dostrzec na skórze chorego gołym okiem. Nadmiar wyprodukowanego przez organizm naskórka zwykle początkowo widoczny jest w postaci niewielkich brunatnych zaczerwienień z grudkami. Rozmiar zmian we wstępnej fazie choroby to maksymalnie 1-2 cm średnicy, później jednak skóra w ich obszarze zaczyna się łuszczyć, a plama powiększać. Nadmiar naskórka w ich obszarze przybiera postać blaszek łuszczycowych, czyli mocno przylegających srebrzystych łusek. Po ich zdrapaniu widoczna jest gładka, lśniąca skóra, a także bardzo drobne kropelki krwi. Zmiany występują głównie na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy i okolicy lędźwiowo-krzyżowej, choć mogą pojawiać się również na innych obszarach, np. dłoni i stóp, a nawet na brzuchu czy twarzy. Do pozostałych rodzajów łuszczycy należą m.in.:

  • łuszczyca krostkowa – charakteryzuje się występowaniem wypełnionych wydzieliną ropną krostek oraz zaczerwienieniem i opuchlizną skóry; może mieć postać uogólnioną lub miejscową (stopy i dłonie);
  • łuszczyca stawowa – inaczej łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS); charakterystycznym objawem jest ból w zajętych stawach; ten typ łuszczycy może występować nawet bez zmian skórnych;
  • łuszczyca kropelkowa – drobne, grudkowate zmiany pojawiają się na czubku głowy, kończynach, czy tułowiu; często pojawia się po infekcji (zwykle gardła);
  • łuszczyca wysiękowa – jaskrawoczerwone, lśniące, pokryte charakterystyczną łuską zmiany pojawiają się w fałdach skóry.

Leczenie łuszczycy

Leczenie łuszczycy obecnie możliwe jest wyłącznie objawowo. Najczęściej zalecane są preparaty keratolityczne (złuszczające), na bazie dziegciu, a także cygnolina lub analogi witaminy D3. Niekiedy lekarz może zalecić również kurację glikokortykosteroidami. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w polecane przy tej chorobie kosmetyki pielęgnacyjne, a także wybierać pościel i ubrania z oddychających materiałów. 


Napisz komentarz
Komentarze
tosia 15.04.2024 11:47
a coś bez recepty można nakładać na skórę? chodzi mi o głowę bo tam mam właśnie łuszczycę...

Janusz 22.12.2023 09:03
Kto pisał ten artykół napewno nie lekarz . Są już nowe leki tylko bardzo drogie i nie chcą ich refundować bo pieniądze są potrzebne na socjal

ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaTekStylowo - WIELKIE OTWARCIE JUŻ 17-go kwietnia - ul. Chopina 20, Gorlice
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż - Szklane Tarasy, Gorlice, ul. Kapuścińskiego